1.2.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Evgenii Panov).
Jazda s prívesom je úplne iný zážitok ako jazda samotným autom. Vyžaduje si väčšiu pozornosť a opatrnosť, ako aj znalosť príslušných predpisov a techniky jazdy.
Jazda s prívesom – rýchlostné obmedzenia na Slovensku
Na Slovensku je na diaľniciach povolená maximálna rýchlosť 130 km/h – nie však pre všetky osobné vozidlá. Vodiči jazdiaci s prívesom musia dodržiavať maximálnu povolená rýchlosť na diaľnici ktorá závisí od celkovej prípustnej hmotnosti prívesu:
- Do 750 kg: 130 km/h (za predpokladu, že celková prípustná hmotnosť jazdnej súpravy vozidla a vozíka neprevyšuje 3 500 kg)
- Nad 750 kg: 90 km/h
Nezabudnite, že toto sú len maximálne povolené rýchlosti. Vždy je dôležité dodržiavať bezpečnú rýchlosť s ohľadom na aktuálne podmienky na ceste.
Rovnaký limit platí aj na rýchlostných cestách a dvojprúdových cestách pre všetky hmotnosti, čiže 90 km/h, môžete jazdiť s prívesom aj na cestách s jedným jazdným pruhom mimo zastavaných oblastí. V obciach a mestách platí rovnaké obmedzenie rýchlosti bez ohľadu na to, či jazdíte s prívesom alebo bez neho – 50 km/h. Samozrejme ak príkazová dopravná značka nehovorí inak.
Ak porušíte maximálnu povolenú rýchlosť, môžete dostať pokutu. Výška pokuty závisí od výšky prekročenia rýchlosti.
Technika jazdy s prívesom
Pri jazde s prívesom treba mať na pamäti nasledujúce pravidlá:
- Výber trasy musíte riadne zvážiť. Vyhýbajte sa kľukatým cestám a cestám s nerovným terénom.
- Pred jazdou skontrolujte, či je príves správne pripojený k vozidlu.
- Uistite sa, že je váš príves dobre osvetlený.
- Uistite sa, že máte v spätných zrkadlách dobrý výhľad na príves.
- Jazdu začnite opatrne a postupne zvyšujte rýchlosť.
- Pri jazde dodržiavajte väčší odstup od vozidla pred vami, bezpečnú vzdialenosť.
- Vyhnite sa prudkým manévrom, ako je brzdenie, zrýchľovanie alebo otáčanie.
- Pri jazde na kopci buďte opatrní a znížte rýchlosť.
- Pred zastavením sa uistite, že máte dostatok miesta.
Pred jazdou s prívesom je dobré skontrolovať náklad a jeho umiestnenie, pretože dodatočná hmotnosť môže ovplyvniť stabilitu celej jazdnej súpravy. Je nevyhnutné aby ťažisko nákladu bolo na náprave vozíka, prípadne radšej trochu pred nápravou, bližšie k ťažnému zariadeniu. Je tiež nevyhnutné skontrolovať tlak vo všetkých pneumatikách. A znova musíme pripomenúť, aby ste sa uistili, že je príves správne upevnený.
Vodičský preukaz skupiny B a jazda s prívesom
Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov stačí na jazdu s prívesom vodičský preukaz skupiny B. To znamená, že k vozidlu možno pripojiť nebrzdený príves s maximálnou povolenou celkovou hmotnosťou 750 kg. Ide o kategóriu tzv. ľahkých prívesov.
V rámci kategórie B je možné ťahať aj iný ako ľahký príves, ak celková hmotnosť celej jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg. Takýto príves musí byť vybavený nájazdovou brzdou. V niektorých prípadoch môže byť celková hmotnosť jazdnej súpravy až 4 250 kg. Je to možné, ak je celková hmotnosť vozidla 3500 kg a je pripojený ľahký príves. Túto možnosť najčastejšie využívajú vodiči dodávok. Na riadenie ťažších súprav je potrebný kód 96 v doklade o vodičskom oprávnení alebo vodičský preukaz B+E. Kód 96 vám umožňuje ťahať príves, ktorého celková hmotnosť presahuje 750 kg, ale celková hmotnosť celej jazdnej súpravy je v rozmedzí od 3500 do 4250 kg. V tomto prípade platia dve dodatočné podmienky. Skutočná celková hmotnosť prívesu nesmie prekročiť skutočnú celkovú hmotnosť vozidla. Pomer celkovej prípustnej hmotnosti (CPH) vozidla k celkovej prípustnej hmotnosti prípojného vozidla musí byť 1,33:1.
Hadenie prívesu – ako sa s ním vysporiadať?
Hadenie prívesu je nebezpečný jav, ktorý môže viesť k strate kontroly nad vozidlom. Spočíva v bočnom kmitaní prívesu, ktoré môže viesť k vypadnutiu prívesu z dráhy. Hadenie prívesu môže byť spôsobené viacerými faktormi ako:
- Prudké brzdenie alebo zrýchlenie
- Náhle zatáčanie
- Nesprávne rozloženie nákladu v prívese
- Príliš vysoká rýchlosť
- Klzký alebo nerovný povrch cesty
Ako sa vysporiadať s hadením? V prvom rade nepanikárte; najlepšie je ubrat plyn a jemnými pohybmi volantu sa pokúsiť výrovnať vozidlo na ceste. Niektorí vodiči odporúčajú, na pomoc krátke stlačenie brzdového pedála a následné plynulé zrýchlenie.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Do 100€ pokuta za psa v aute. Policajt má možnosti
Čo robiť pri pohľade na nehodu na ceste. Takto sa vyhnete základným chybám
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.