2.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: súkromný archív).
Dlhodobá jazda na tzv. „výpary“ môže viesť k vážnym problémom s motorom a palivovým systémom. Koľko môžete jazdiť na rezervu a čo by ste mali robiť, ak vám počas jazdy dôjde palivo?
Na jednu palivovú rezervu možno spravidla prejsť niekoľko desiatok kilometrov. V závislosti od vozidla, a teda aj od jeho spotreby paliva a objemu nádrže, je možné využiť palivovú rezervu, keď zostáva niekoľko litrov alebo niekedy aj niekoľko mililitrov.
Najčastejšou poruchou vyplývajúcou z ignorovania varovného hlásenia o nedostatku paliva je chybné palivové čerpadlo. Je dôležité si uvedomiť, že ide o diel, ktorý musí byť chladený. To môže zaručiť len ponorenie do benzínu alebo nafty. Tento komponent sa môže ľahko poškodiť aj vtedy, keď sa doň začnú dostávať drobné nečistoty, ktoré môžeme mať v nádrži.
Poškodenie vstrekovačov
Riziko hrozí aj vstrekovačom, ktoré privádzajú benzín alebo naftu. Treba si uvedomiť, že čím je vozidlo staršie, tým viac nečistôt môže byť v nádrži. Pri malom množstve paliva sa hromadia a nasáva ich palivový systém, ktorého filtračné prvky si s nimi nie vždy dokážu poradiť.
Jazda na „výpary“ môže mať za následok aj nasatie vzduchu do palivového potrubia, napr. pri prudšom manévri alebo pri jazde do kopca. Odvzdušnenie palivového systému môže byť problematické najmä pri dieselových motoroch. Môže sa stať, že ani po doplnení paliva nebude chcieť vozidlo naštartovať.
Udržiavanie správnej hladiny paliva v nádrži bude mať vplyv aj na jej životnosť, pretože ak nie je vyrobená z plastu, je menej pravdepodobné, že bude zvnútra korodovať. Hrdza, ktorá vznikne v nádrži, sa dostane do palivového systému a vystaví ho poškodeniu.
Ak je v aute minimálne množstvo benzínu alebo nafty, budete mať pocit, že máte problém so zrýchľovaním, a motor sa bude po pridaní plynu dusiť. V tomto kritickom stave bude jazda trvať už len niekoľko okamihov. Využime tento čas na manévrovanie, aby sme vozidlo bezpečne zastavili.
Teraz je čas na zhodnotenie situácie a hľadanie spôsobov, ako doplniť palivo. Pomôcť môže člen rodiny alebo priateľ. Na väčšine čerpacích staníc si môžete kúpiť aj malý kanister a priviezť v ňom palivo. Niektoré taxislužby nás v tejto situácii dokážu zachrániť, preto je dobré zopár z nich zavolať a povedať im, čo sa nám stalo. Oplatí sa tiež pozrieť si našu poistnú zmluvu, pretože môžeme mať uzatvorený asistenčný balík, ktorý sa vzťahuje na takéto prípady.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Vodiči nevedia. V počítači je zaujímavá funkcia
Je možné systém štart-stop vypnúť natrvalo?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.