6.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Berufsrettung1).
Žiadna zhovievavosť pre cestných pirátov v Rakúsku. Dlho avizovaná legislatíva o konfiškácii áut a doživotnej strate vodičského oprávnenia vstúpila do platnosti začiatkom marca. Overili sme si, kedy môžeme očakávať veľmi prísne tresty.
Rýchla jazda a nedodržiavanie pravidiel? V mnohých krajinách za to hrozí vysoká pokuta a v niektorých prípadoch aj dočasné zadržanie vodičského preukazu. Ukazuje sa, že to nie je odstrašujúci príklad pre každého. Preto došlo k radikálnym zmenám v Rakúsku, kde bol zákon o cestnej premávke revidovaný už po 34. raz (pôvodná verzia zákonníka pochádza z roku 1960).
Iniciátori sa netajili tým, že cieľom je predovšetkým bojovať proti vodičom, ktorí predstavujú najväčšie nebezpečenstvo na cestách. Predovšetkým sa zamerali na účastníkov nelegálnych pouličných pretekov. Ale nielen to. Počas konzultácií sa poukázalo aj na nadšencov rýchlej jazdy, a to nielen v meste, ale aj na diaľniciach. Použili dokonca výraz, že každý vodič, v ktorého rukách sa vozidlo stane zbraňou, by mal byť nemilosrdne potrestaný.
Pokuta a zákaz šoférovania. Nemáte euro? Posaďte sa na
Ako vyzerá nová verzia boja proti cestným pirátom? Pristúpilo sa k niekoľkým riešeniam. Prvým je zvýšenie sadzby pokút. V prípade najzávažnejších priestupkov (prekročenie rýchlosti o viac ako 60 km/h) treba počítať s pokutou až do výšky 7 500 eur. Zhovievavosť neexistuje ani v prípade o niečo menej závažných priestupkov (príliš rýchla jazda o 30 km/h), keďže pokuta môže dosiahnuť až 5 000 eur. Nemecký autoklub ADAC odporúča, aby sa pokuta zaplatila na mieste. V opačnom prípade hrozí trest odňatia slobody.
Rakúska polícia môže uplatniť aj trest dočasného zadržania vodičského oprávnenia. Takzvaný zákaz vedenia vozidla sa samozrejme vzťahuje len na krajinu, v ktorej bol vydaný. V závislosti od priestupku sa vodičský preukaz zadržiava na obdobie jedného, troch alebo šiestich mesiacov (zápis v registri automaticky zaniká až po štyroch rokoch). V právnych predpisoch je zahrnutý aj doživotný zákaz vedenia motorového vozidla pre páchateľa. Reštriktívne riešenie sa môže uplatniť v prípade hrubého priestupku a v prípade, že predmetné vozidlo nemožno zadržať.
Auto vám odvezú. Hneď
Pomerne radikálnym riešením je konfiškácia vozidla. Prepadnutie vozidla však nie je automatické pri každom závažnom prekročení rýchlosti. Pri prvom závažnom priestupku (prekročenie rýchlosti o viac ako 60 km/h v zastavanej oblasti a o viac ako 70 km/h mimo mesta) sa uplatňuje dočasné zabavenie. Čím vyššie je prekročenie (o 80, resp. 90 km/h), tým závažnejšie sú následky. To isté platí aj v prípade opakovaného porušenia zákona. Každý, kto sa dopustí rovnakého priestupku v priebehu štyroch rokov, musí počítať s prepadnutím vozidla. V závislosti od jeho stavu bude buď predané, alebo zlikvidované, pričom väčšina výnosov pôjde do fondu na podporu bezpečnosti cestnej premávky.
Samozrejme, nie každé auto bude zabavené úradmi. Týka sa to vozidiel, ktoré nie sú vo vlastníctve páchateľa. Z toho vyplýva, že lízingové alebo požičiavacie spoločnosti (ako aj fyzické osoby, ktoré nie sú podnikateľmi) nie sú vo svojich vozových parkoch poškodené. Napriek tomu ich čaká konanie o vrátení vozidla, t. j. preukázanie vlastníckeho práva pred príslušným orgánom (v takom prípade by sa malo vozidlo okamžite vrátiť).
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
„Zákaz voľnobehu“. Značka, ktorej mnohí vodiči nerozumejú
Za rýchlosť +30 km/h v zastavaných oblastiach prídete o vodičský preukaz. Úradníci EÚ sú za
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.