6.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@b3netinc).
Od plastovej tašky letiacej cez cestu až po dieťa vbiehajúce na cestu za loptou. To riešia inžinieri zodpovední za implementáciu umelej inteligencie do automobilov. Medzi týmito dvoma gigantmi vznikla nová aliancia, ktorej cieľom je pripraviť otvorenú platformu pre nové autá. Toto je to, čo môžeme očakávať.
Umelá inteligencia (AI). V posledných mesiacoch je to nepochybne veľmi módne slovo. Aj v automobilovom priemysle. Automobilové spoločnosti zistili, že ide o chytľavú tému. A keďže vzbudzuje záujem, je dobré pochváliť sa výskumom a implementáciami, ktoré sa vykonávajú. Preto vznikajú rôzne aliancie medzi automobilovým svetom a technologickými gigantmi. A, samozrejme, čoraz častejšie tlačové správy o využívaní riešení AI v nových automobiloch.
Na čo je umelá inteligencia v priemysle užitočná? Okrem iného ju využívajú inžinieri vo fáze návrhu nových automobilov (najmä pri aerodynamických testoch) alebo vývojári pri vývoji služieb hlasových asistentov či palubnej navigácie. AI je užitočná aj vo fáze podpory vodiča, keď potrebuje pomoc. Konzultanta nahradí chatbot, ako v prípade projektu spoločnosti Bosch pre jednu z amerických prémiových značiek. Bude rýchlejšie reagovať na počúvanie človeka a teoreticky efektívnejšie organizovať pomoc.
Nová forma umelej inteligencie v aute
Čo bude nasledovať. Spoločnosť Bosch spolu so spoločnosťou Microsoft vyhlasujú, že pokračujú vo výskume zameranom na využitie väčšieho potenciálu umelej inteligencie vo vozidlách. Dokonca sa spomínal nový spôsob uplatnenia AI v automobile. Čo znamená, že jedným zo zvažovaných scenárov je využitie umelej inteligencie na spoluprácu s asistenčnými systémami vodiča s cieľom predchádzať nehodám a zvýšiť bezpečnosť jazdy.
Úlohou AI je napríklad analyzovať obraz a prispôsobiť reakciu vozidla na rôzne objekty na ceste. Ťažko si predstaviť lepší príklad s loptou padajúcou na cestu. Sama o sebe nepredstavuje osobitnú hrozbu pre vozidlo ani pre cestujúcu verejnosť. Ale vedomie, že na ceste môže byť každú chvíľu dieťa, znamená, že kľúčové systémy vo vozidle budú podľa toho reagovať. Triviálny záver pre vodiča – vidíš loptu, spomaľ, pretože do nej vbehne dieťa – je pre súčasné algoritmy príliš vážna úloha. Nie však pre umelú inteligenciu, keď sa naučí predvídať určité situácie (tzv. predikcia ADAS).
Tieň je zlo – pre autonómne vozidlo
Umelá inteligencia má potenciál výrazne ovplyvniť výkonnosť systémov technológie automatizovaného riadenia. Nie je predsa žiadnym tajomstvom, že jednou z najťažších úloh je správna interpretácia informácií poskytovaných kamerami, radarmi a lidarmi. Mnohé moderné autonómne vozidlá považujú tiene na povrchu vozovky za potenciálne prekážky, ktorým sa treba vyhnúť. To isté platí aj o lietajúcich plastových vreckách (stačí trochu silnejší vietor, aby úlomky ležiace na okraji cesty skončili na ceste) alebo podobných predmetoch. Pri nesprávnej interpretácii môže bezpečnostný systém spustiť núdzové brzdenie, ktoré je pre vodiča úplne nečakané. A to zahŕňa nebezpečenstvá, ako je napríklad havária automobilu.
Vyššie uvedená spolupráca medzi spoločnosťami Bosch a Microsoft by mohla priniesť ovocie, ktoré bude prínosom pre mnohé automobilové značky. To by nemalo byť prekvapením, keďže Bosch je jedným z kľúčových dodávateľov komponentov pre mnohé automobilové značky na celom svete. Otvorenou otázkou zostáva len načasovanie implementácie. Pri súčasnom tempe inovácií v automobiloch by to mohlo znamenať minimálne niekoľko rokov. Máme sa však na čo tešiť.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ďalšia značka zavádza ChataGPT do svojich vozidiel
Mapy Google experimentujú s umelou inteligenciou. Čas na prvé testy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.