Pravidlá, Zaujímavosti,

Hasiaci prístroj do auta: všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere hasiaceho prístroja

10.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@mightycarmods). Hasiaci prístroj v aute. Je dôležité na neho pamätať, pretože v krízovej situácii môže dokonca zachrániť život. Je hasiaci prístroj do auta povinný? Na...

10.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@mightycarmods).

Hasiaci prístroj v aute. Je dôležité na neho pamätať, pretože v krízovej situácii môže dokonca zachrániť život.

Hasiaci prístroj by mal byť umiestnený na ľahko prístupnom mieste.
Foto: youtube.com/@mightycarmods

Je hasiaci prístroj do auta povinný?

Na Slovensku nie je v povinnej výbave hasiaci prístroj ale v niektorých krajinách EU je povinný.

Krajiny EÚ, kde je hasiaci prístroj v osobnej doprave povinný:

  • Bulharsko
  • Chorvátsko
  • Cyprus
  • Česká republika
  • Estónsko
  • Grécko
  • Litva
  • Lotyšsko
  • Maďarsko
  • Malta
  • Poľsko
  • Portugalsko
  • Rumunsko
  • Slovensko
  • Slovinsko
  • Španielsko

Hasiaci prístroj by mal byť umiestnený na ľahko prístupnom mieste. Optimálnym miestom sú časti podlahy pod jedným zo sedadiel, napr. pod sedadlom vodiča alebo bočnou stenou batožinového priestoru. Je dôležité, aby neležal voľne, ale bol pripevnený, pretože v prípade nehody môže predstavovať nebezpečenstvo pre cestujúcich.

Povinná výbava auta pre rok 2023 na Slovensku vyžaduje hasiaci prístroj len pre nasledovné kategórie vozidiel:

Nákladné vozidlá:

  • Nákladné vozidlá nad 3,5 tony musia mať jeden alebo viac hasiacich prístrojov s celkovou hmotnosťou náplne najmenej 6 kg.

Autobusy:

  • Autobusy s počtom do 22 miest na sedenie musia mať jeden alebo viac hasiacich prístrojov s celkovou hmotnosťou náplne najmenej 6 kg.
  • Autobusy s počtom nad 22 miest na sedenie musia mať jeden alebo viac hasiacich prístrojov s celkovou hmotnosťou náplne najmenej 12 kg.

Ostatné vozidlá:

  • Vozidlá používané na zdravotnícku záchrannú službu, banskú záchrannú službu a poruchovú službu plynárenských zariadení musia mať jeden alebo viac hasiacich prístrojov s celkovou hmotnosťou náplne najmenej 1,3 kg.

Mal by byť hasiaci prístroj do auta veľký?

Hasiaci prístroj do auta by mal mať aspoň 1 kg hasiacej látky. To však stačí len na niekoľko sekúnd, čo v praxi znamená, že s ním dokážeme uhasiť len malý požiar. Preto je v záujme vlastnej bezpečnosti lepšie zaobstarať si väčší model s hmotnosťou aspoň 2 kg. Môžete si tiež kúpiť niekoľko malých hasiacich prístrojov a používať ich po jednom. S menším hasiacim prístrojom sa tiež ľahšie manipuluje ako s prístrojom s hmotnosťou napríklad 6 kg.

Aká je životnosť hasiaceho prístroja v aute?

Na hasiace prístroje do vozidiel od renomovaných výrobcov sa vzťahuje záruka až päť rokov od dátumu výroby. Zariadenia si však vyžadujú revíznu kontrolu každé dva roky alebo každý rok. Túto informáciu nájdete na nálepke na kryte hasiaceho prístroja vozidla. Revízna kontrola trvá niekoľko minút. Revízny technik skontroluje, či je zariadenie v poriadku, a povolí jeho ďalšie používanie.

Hasiaci prístroj by sa mal vymeniť po uplynutí doby jeho životnosti; to nesúvisí ani tak so samotným prístrojom, ako skôr s trvanlivosťou hasiacej látky.

Na čo by ste sa mali zamerať pri výbere hasiaceho prístroja do auta?

Okrem kapacity hasiaceho prístroja je dôležité aj jeho písomné označenie, ktoré udáva, pre aký typ požiaru je určený.

Vodiči by mali mať na pamäti aj to, že hasiaci prístroj po uplynutí záručnej doby už nemusí byť taký účinný alebo sa dokonca nemusí spustiť. Preto je pri jeho kúpe dôležité skontrolovať, či je hasiaci prístroj schválený, a porovnať záručnú dobu s dátumom výroby. Okrem toho musí byť zariadenie poruke, aby sa s ním dalo v prípade potreby ľahko manipulovať.

Koľko stojí hasiaci prístroj do auta?

Cena hasiaceho prístroja závisí od jeho typu, kapacity a miesta nákupu. Modely s 1 kg hasiacej látky možno kúpiť už za 10 eur, 2 kg exempláre stoja od 18 eur a 4 kg od 25 eur.

Pre našu bezpečnosť je dobré mať v aute aspoň 2 kg hasiaci prístroj. Kde kúpiť správne vybavenie? Hasiace prístroje sú k dispozícii prakticky na každej čerpacej stanici, v predajniach motorových vozidiel, supermarketoch a dokonca aj v obchodoch pre domácich majstrov.

Najdôležitejšie je prečítať si návod na použitie hasiaceho prístroja.
Foto: youtube.com/@jerseyshorefireresponse

Ako používať hasiaci prístroj v prípade požiaru auta?

Najdôležitejšie je prečítať si návod na použitie. Ten je zvyčajne vo forme nálepky umiestnenej na zariadení. Je dôležité urobiť to hneď po zakúpení a dobre si ho zapamätať, pretože keď ho budete potrebovať použiť, nebude na to čas. V prípade požiaru sa počíta každá sekunda.

Tu je uvedený štandardný postup pre hasiace prístroje:

  • hneď ako spozorujete dym vo svojom aute, okamžite zastavte na krajnici, vypnite motor a vytiahnite hasiaci prístroj
  • umiestnite sa do bezpečnej vzdialenosti od požiaru a zároveň do dosahu hasiaceho prístroja
  • odomknite ventil odstránením kolíka a nájdite zdroj požiaru
  • stlačte spúšť a zamierte na oheň, pričom pohybujte hasiacim prístrojom zo strany na stranu – ale vždy ho udržujte vo vzpriamenej polohe. Týmto spôsobom vytvoríme hasiaci oblak, ktorý pokryje celý zdroj požiaru. Nezabudnite, že malý štandardný hasiaci prístroj na auto vydrží približne 6-7 sekúnd. Takže v tomto prípade bude lepšie robiť krátke zásahy priamo na zdroj požiaru

Nezabudnite, že palivom pre oheň je kyslík. Ak je teda zdroj ohňa pod kapotou vozidla, neotvárajte ju doširoka. Nakloňte ho len natoľko, aby sa dovnútra dostal hasiaci prostriedok.

Diskusia:

Aké sú vaše skúsenosti s hasiacim prístrojom v aute? Zažili ste situáciu, kedy vám pomohol? Aké sú podľa vás argumenty za a proti povinnému hasiacemu prístroju v každom aute?

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Na Slovensku horel prvý elektromobil. Vo vode je už niekoľko dní. Vieme či išlo o úmysel

Od apríla sa na slovenských cestách menia pravidlá. Dajte si pozor na križovatky a EČV!


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

SUV budúcnosti je tu: Zoznámte sa s novým Hyundai Ioniq 9 – výkonom šokuje, dizajnom očarí!

21.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@kbb). Najväčšie elektrické SUV od kórejského výrobcu Hyundai oficiálne vstupuje na scénu – a hneď s impozantnou batériou a výkonom…

Prečo automobilky investujú miliardy do polovodičových batérií? Zistite, čo prinesú vám!

21.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@beyonddiscoveryofficial). V poslednej dobe výrobcovia automobilov čoraz častejšie prechádzajú na polovodičové batérie pre svoje elektromobily. Pozrime sa na to, z…

Nové hybridné SUV je dokonalým plánom B pre Toyotu Yaris Cross. Nízka spotreba paliva a pôsobivý zoznam výbavy

21.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@crospotter13). Stellantis pokračuje vo svojej novej stratégii. Pridaním hybridného modelu do modelového radu Citroën má skvelú alternatívu k špičkovému SUV…

Značka minulosti, hviezda budúcnosti: Objavte revolučný návrat Ebro S700!

21.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@talleresspg5237). Španielsky automobilový priemysel tento rok zažil prekvapivý návrat jednej zo svojich legendárnych značiek, na ktorú už mnohí zabudli: Ebro.…

Európa na pokraji ďalšej krízy: Čo znamená nedostatok polovodičov pre európsky automobilový priemysel?

21.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@wsj). Problémom ostáva slabá nezávislosť Európskej únie v oblasti výroby polovodičov, čo môže viesť k prerušeniam dodávok a vážnym následkom…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov