10.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/shorts/hDCt_-kPiwU).
Mýty o skúškach na alkohol s obľubou opakujú mnohí vodiči. V tomto prípade sa však neoplatí veriť „ľudovým posolstvám“. Je lepšie spoliehať sa na overené fakty, pretože dôsledky niektorých z nich môžu byť pre majiteľa vozidla dosť vážne.
Mýty o testoch na alkohol – existujú spôsoby, ako oklamať policajný alkoholtester
Na internete je množstvo spôsobov, ako oklamať dychový analyzátor. Konzumácia mätových cukríkov, octu alebo „fúkanie z bránice“ alkohol nezneutralizuje a môže dokonca zvýšiť jeho hladinu. Policajný dychový analyzátor je chránený proti nesprávnemu fúkaniu – musí dostať min. 1,2 litra vzduchu za určitý čas.
Mýty o testovaní na alkohol – opitý vodič po nealkoholickom pive
Nealkoholické pivo obsahuje stopy etanolu (do 0,5 %). Krátko po vypití alkoholu môže dychový analyzátor zistiť tzv. zvyškový alkohol, ale ide o chybné meranie a nebude sa brať do úvahy. Teoreticky je možné prekročenie 0,00 promile, ale vyžadovalo by si to konzumáciu niekoľkých litrov v krátkom čase.
Upozornenie: Nealkoholické pivo môže kvasiť a stať sa liehovinou s percentuálnym podielom. Stopové množstvá alkoholu sa môžu nachádzať aj vo fermentovaných mliečnych nápojoch, uhorkách, zrelom ovocí alebo kváskovom ražnom chlebe. Tieto množstvá nemajú vplyv na hladinu alkoholu v tele.
V rozpore s rozšíreným presvedčením však konzumácia „ľahkého“ piva (približne 3,5 % alkoholu) môže viesť k strate vodičského preukazu. Vodič môže podmienečne vypiť malé nízkoalkoholické pivo a počkať jednu hodinu pred jazdou. Konzumácia viacerých fliaš však môže viesť k prekročeniu limitu 0,00 promile. Najbezpečnejšie je vybrať si nealkoholické pivo.
Policajti sa na konci zákroku zlomyseľne „pripomenú“ dychovou skúškou
Test by sa mal vykonať približne 15 minút po jedle, fajčení alebo pití, aby sa zvyškový alkohol stratil. Z tohto dôvodu policajti počkajú s testom, prípadne sa na túto činnosť pýtajú chvíľu po zastavení na kontrolu. Dôvod? Látky z tabakového dymu môžu byť interpretované ako alkohol. Tester na alkohol zisťuje aj zvyškový alkohol z úst. Po 15 až 30 minútach by po týchto látkach nemali byť žiadne stopy. Poznámka: Takzvaný rýchly dychový tester dokáže odhaliť alkohol zo zimnej kvapaliny do ostrekovačov.
Mýty o testovaní na alkohol – môžete odmietnuť fúkať bez následkov
Je to fakt, vodič môže odmietnuť fúkať, ale to znamená, že mu bude zadržaný vodičský preukaz. Vodič potom aj tak pôjde na krvnú skúšku a doklad mu bude vrátený po negatívnej kontrole hladiny alkoholu.
Mýty o skúške na alkohol – dychová skúška niečo ukáže, okamžite prídete o vodičský preukaz
Samotné zistenie prítomnosti alkoholu neznamená stratu oprávnenia. Policajti často používajú rýchle testery, ktoré nie sú dôkazom v prípade. Ak však niečo naznačujú, vodič musí fúkať do klasického dychového analyzátora. Poznámka: Zistenie alkoholu vždy znamená problém.
Vyskytujú sa aj chyby dýchacieho prístroja. Ak je výsledok pozitívny, policajt vykoná ďalšie dve skúšky. Ak nezistia nič, vodič sa považuje za triezveho.
Opití vodiči sú najmä tí, ktorí jazdia na bicykli pod vplyvom alkoholu
Je to mýtus. Podľa údajov polície za rok 2022 malo viac ako 7 500 opilcov viac ako 0,5 promile. Hovoríme o vodičoch motorových vozidiel – predovšetkým osobných automobilov. Cyklisti sú v menšine – necelých 2000.
Upozorňujeme, že za jazdu na bicykli alebo plachetnici po požití alkoholu vodičský preukaz nestratíte. Na druhej strane, za akékoľvek iné vozidlo s motorom (motorový čln, lietadlo) vám hrozí odobratie všetkých oprávnení.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Koľko môžete vypiť, aby ste ráno mohli šoférovať? Menej, ako si myslíte
Môžete piť alkohol v aute? Vodič – NIE. A čo cestujúci?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.