15.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@svanco33).
Výrobcovia šetria na malom komponente, ktorý určuje nespoľahlivosť údajov dychového alkohol testera. Odporúčame, na čo si dať pozor, aby ste si vybrali dôveryhodný alkohol tester.
Ani viac ako 24 hodín po opileckom večierku by sme nemali sadnúť za volant. Žiaľ, nie vždy je to možné. Z tohto dôvodu je lepšie skontrolovať si triezvosť. Najpohodlnejším spôsobom, ako to urobiť, je použiť vlastný alkohol tester. Je však nevyhnutné, aby išlo o prístroj, ktorý meria hladinu alkoholu správne. Ako si vybrať dobrý alkohol tester?
Alkohol tester – snímač nie je najdôležitejšia vec
Mnohí vodiči venujú pozornosť typu snímača použitého v dychovom analyzátore. V skutočnosti sa používajú dva typy. V lacnejších zariadeniach nájdete polovodičový snímač, ktorý sa vyznačuje nižšou presnosťou a životnosťou. Vyžaduje si tiež častú kalibráciu. V drahších zariadeniach sú namontované elektrochemické snímače. Tie majú zaručiť najvyššiu presnosť.
Bohužiaľ, samotný typ snímača nie je všetko. Obrovský vplyv má kvalita jeho výroby. Malé rozmery snímača a nahradenie platiny iným kovom sú častými hriechmi výrobcov, ktorí chcú znížiť výrobné náklady. V praxi sa môže ukázať, že kvalitný polovodičový analyzátor dychu nemusí byť nevyhnutne horší ako zariadenie s „profesionálnym“ snímačom.
Alkohol tester bez detektora tlaku a objemu – nekupujte!
O tom, či bude zariadenie správne indikovať hladinu alkoholu, však nerozhoduje typ snímača, ale snímač objemu a tlaku nasatého vzduchu. Väčšina alkohol testerov na Slovensku pritom týmto prvkom vybavená nie je.
Výrobcovia používajú časovač, ktorý meria čas fúkania. Výsledok? Po nafúkaní napr. 0,5 l vzduchu zariadenie uvedie výsledok. Ten bude zvyčajne značne podhodnotený, pretože analyzovaná vzorka pochádza z horných dýchacích ciest, nie z pľúc. Aby ste mohli hovoriť o spoľahlivom meraní, potrebujete minimálne 1,2 l, čo je rovnaké ako pri policajnom zariadení. To je veľké množstvo vzduchu, a preto počas cestnej kontroly nie je vždy možné otestovať triezvosť na prvýkrát – vodičom dôjde vzduch.
Pred kúpou zariadenia sa preto oplatí skontrolovať, či je vybavené snímačom objemu a tlaku vzduchu. Bohužiaľ, táto informácia sa zvyčajne nenachádza na obale ani v návode na použitie. V takom prípade treba predpokladať, že výrobca takéto riešenie nepoužil. Neodporúčame kúpu takéhoto analyzátora dychu.
Skontrolujte konverzný kurz
Všetky dychové analyzátory merajú obsah alkoholu vo vydychovanom vzduchu v mg/l a práve v týchto jednotkách sa uvádzajú výsledky z policajných zariadení. Naopak, v prípade krvného testu sa používajú promile. Treba však poznamenať, že výsledok v amatérskych dychových analyzátoroch sa uvádza v promile. Je to zvykom, aj keď právne predpisy obsahujú hraničné hodnoty v promile aj v mg/l.
Tento koeficient sa používa na konverziu nameraného objemu alkoholu v krvi (BAC) na objem alkoholu v parách (BrAC). Vzorec pre výpočet BrAC je:
BrAC = BAC * koeficient rozdelenia
Koeficient rozdelenia sa líši v závislosti od typu použitého dychového analyzátora a od teploty. Typické hodnoty koeficientu rozdelenia sa pohybujú medzi 2100 a 2300. Typická hodnota koeficientu rozdelenia používaná na Slovensku je 2100. To znamená, že ak je nameraný BAC 0,10 ‰, BrAC bude 210 ppm.
Bohužiaľ, nie každý výrobca uvádza alebo umožňuje jeho zmenu na ten, ktorý sa používa na Slovensku. Ak tieto informácie nemáte, nemali by ste si takéto zariadenie vyberať, pretože to môže skresliť výsledky.
Alkohol tester – ochrana pred chybami
Dobrý alkohol tester je odolný voči chybám pri používaní. Zabráni vykonaniu testu, ak nie sú splnené určité podmienky. To sa týka teploty vzduchu, ktorá nesmie byť príliš nízka ani vysoká. Najmä počas mrazivého počasia môže byť meranie triezvosti sfalšované. Ak je dychový analyzátor vybavený snímačom teploty, zvyčajne používa aj algoritmus, ktorý upravuje (kompenzuje) výsledky hladiny alkoholu. Takýto alkoholtester je presnejší.
Môže sa tiež stať, že etanolový senzor je preťažený, napríklad fúkaním bezprostredne po požití alkoholu. V takom prípade potrebuje analyzátor alkoholu v dychu až jeden deň, aby sa senzor vyčistil. Počas tohto času nemusí ukázať prítomnosť alkoholu v testovanej vzorke. Je dôležité, aby bol používateľ na túto skutočnosť upozornený a dychový analyzátor bol zablokovaný. Je možné zaobísť sa bez týchto funkcií, ale vyžaduje si to sebadisciplínu používateľa a prísne dodržiavanie návodu na obsluhu.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Mýty o skúške na alkohol vykonanej policajtom
Mýty o triezvosti, na ktoré by si mali vodiči dávať pozor
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.