15.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ColumbiaPicPH).
Už dávno sa nevie, že rýchla jazda je veľmi nebezpečná a predstavuje veľké riziko pre premávku. Tieto vedomosti však mnohým ľuďom nestačia na to, aby jazdili zákonne. Preto sú niektoré krajiny nútené sprísniť svoje predpisy. Tentoraz tak urobilo Rakúsko, ktoré počas roka navštevuje, či už ako cieľovú alebo tranzitnú krajinu, mnoho Slovákov.
Polícia v Rakúsku začala konfiškovať vozidlá
Rakúske orgány sa rozhodli urobiť veľmi odvážny krok na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Mnohí vodiči nedbajú na platné rýchlostné obmedzenia a výrazne ich prekračujú. Žiaľ, veľmi často sa stáva aj to, že ide o tú istú osobu. To znamená, že sa nepoučia z predchádzajúcich zatknutí a udelených pokút.
Tamojšia vláda preto nevidela inú možnosť, ako sprísniť právne dôsledky takýchto činov.
Ak sa prekročenie rýchlosti stane nebezpečným, je potrebné zaviesť prísne sankcie. Auto je pre mnohých dôležitým dopravným prostriedkom, ale nie je to hračka. Ak sa v dôsledku nesprávneho používania stane zbraňou, musí nakoniec v určitom okamihu zmiznúť,“
– povedal hovorca environmentálneho hnutia Hermann Weratschnig.
Nový systém stanovuje trojstupňový trest: dočasné zabavenie, konfiškáciu alebo prepadnutie vozidla. Bude sa uplatňovať podľa stupňa priestupku príslušného vodiča. Aby ste presne vedeli, o aké priestupky prekročenia rýchlosti ide, je užitočné vedieť, aké sú povolené rýchlostné limity v Rakúsku. V zastavaných oblastiach môžete jazdiť rýchlosťou 50 km/h, mimo zastavaných oblastí 100 km/h a na diaľniciach 130 km/h.
Kto a pri akých rýchlostiach stráca auto
Najdôležitejšie je, že vozidlo sa nezabaví osobe, ktorá mierne prekročila povolenú rýchlosť – alebo ešte zreteľnejšie. Limity boli stanovené veľmi vysoko. Na to, aby ste prišli o vozidlo, musíte jazdiť rýchlejšie o 80 km/h v zastavaných oblastiach alebo o 90 km/h mimo mesta. Ak bol daný vodič už predtým obvinený z výrazného prekročenia rýchlosti, rýchlosť pre neho v oboch prípadoch sa znižuje o 20 km/h.
A čo keď vodič riadi auto, ktoré nie je jeho vlastné? Táto otázka vždy vyvoláva veľa otáznikov, pokiaľ ide o vytváranie predpisov v rámci nej. Rozhodlo sa, že vodič v takejto situácii príde o vodičský preukaz na celý život. Samozrejme, aj takéto ustanovenie vyvolalo veľkú polemiku.
Prví vodiči už prišli o svoje auto
Legislatíva platí od marca a netrvalo dlho, kým sa počítadlo zabavených vozidiel začalo otáčať. Jednou z prvých osôb, na ktorú bol nový zákon uplatnený, bol 28-ročný muž cestujúci vo vozidle VW Scirocco. Nielenže prekročil povolenú rýchlosť o viac ako 60 km/h, ale navyše si na ceste pripravil slalom medzi ostatnými vozidlami a predbiehal ich vysokou rýchlosťou.
„Prvý prípad vo Viedni ukazuje, prečo je dôležité a správne, aby boli z ciest odstránené autá vodičov, ktorí jazdia veľmi vysokou rýchlosťou,“
– napísala rakúska ministerka dopravy a ochrany klímy Leonore Gewesslerová na X .
Slováci môžu prísť o auto aj v Rakúsku
Najdôležitejšie je, že nariadenia sa nevzťahujú len na rakúskych občanov, ale na všetkých. To znamená, že aj na Slovákov, ktorý do tejto krajiny cestuje alebo ňou napríklad len prechádza, môže o svoje auto právom prísť. To je potrebné mať na pamäti.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Robíte to na semaforoch a v premávke. Za to vám hrozí vysoká pokuta.
Jazda v tuneli – väčšina vodičov tieto pravidlá nepozná!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.