19.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/06photo/Rizky Ade Jonathan).
Lietadlá sú tu s nami už desaťročia a stále dokážu potešiť a prekvapiť. Niektoré riešenia, ktoré sa v lietadlách uplatňujú, sú často ukážkou inžinierskeho majstrovstva a vynaliezavosti. Sanitácia nie je iná. Vedeli ste, ako fungujú toalety v lietadlách?
Ako funguje lietadlo? Nie je to tajomstvo
Pravdepodobne každý z nás (alebo aspoň väčšina z nás) vie, ako funguje lietadlo. Tento mohutný stroj sa vznáša vo vzduchu, prekonáva tisíce kilometrov a na jeho palube sa nachádzajú stovky cestujúcich. Znie to epicky, ale veľa šialeného na tom nie je. Za celým procesom je veda a technika a výkonné motory a vstlak dokážu zdvihnúť obrovskú hmotnosť stroja do vzduchu. Jasné, to všetci vieme.
Zaujímavejšie to však začne byť, keď sa pozrieme dovnútra. Pred letom, počas neho a po ňom totiž prebieha množstvo procesov, ktoré nám nie sú úplne známe. Vezmime si napríklad manipuláciu s cestujúcimi, prípravu jedla alebo toalety. Ako povedal jeden z konzultantov v oblasti leteckého priemyslu, vo vzduchu je všetko dvakrát zložitejšie ako na zemi. Bol aj vývoj nebeských kúpeľní a toaliet náročný?
Ako funguje toaleta v lietadle? Je to zložité
Toaletu v lietadle môžeme porovnať s toaletou vo vlaku. Veď tu aj tam nájdete záchod, umývadlo a papier alebo mydlo, však? No tu sa podobnosti v podstate končia, pretože toaleta v lietadle musela byť prispôsobená špecifikám tohto druhu dopravy. Ale postupne.
Začnime tým, že v lietadle sa nepoužíva voda na splachovanie. Bolo by idiotské vziať na palubu ďalší náklad len preto, aby bolo možné spláchnuť obsah toalety. Žiadny dopravca si nemôže dovoliť takúto extravaganciu – je to ďalšia záťaž a náklady navyše. Ako teda prebieha splachovanie v lietadle?
Na pomoc nám prichádza tlak, ktorý sa používa pri splachovaní. Po stlačení tlačidla „spláchnuť“ sa otvorí ventil spájajúci toaletu s potrubím – to vedie do odpadovej nádrže. Toto potrubie je pod tlakom, ktorý po otvorení ventilu všetko nasaje dovnútra. Obsah sa nasaje a ventil sa uzavrie – toaleta zostane čistá. Tomu zase napomáha teflónová vrstva, ktorou je misa potiahnutá. Vďaka nej sa nič neprilepí na steny a nič nezostane na povrchu po nasatí obsahu.
Tlak počas letu sa vytvára sám a je výsledkom stúpania lietadla. Pred letom a po pristátí sa vyrovnáva s okolím, takže na prepláchnutie je potom potrebné čerpadlo. Počas letu ho účinne nahrádza tlakový rozdiel.
Modrý ľad – odpad z lietadiel?
Niektorí nadšenci konšpiračných teórií sa domnievajú, že odpadová voda z lietadiel sa zhadzuje z veľkých výšok, kde sa pod vplyvom teploty mení na modrý ľad a potom padá na zem. Je možné, že sa leteckí dopravcovia dopúšťajú takýchto praktík? Rozhodne nie a vypúšťanie odpadových vôd jednoznačne nie je pravda.
V skutočnosti sa odpadové nádrže lietadiel vyprázdňujú na letiskách. Faktom je, že niekedy môže stačiť niečo „zhodiť“ zhora. To sa však stáva len vtedy, keď dôjde k úniku v potrubí. A v skutočnosti sa to stávalo, pretože od 80. rokov minulého storočia platili predpisy zakazujúce vzlety v prípade netesnosti v akomkoľvek systéme stroja. Aj keď k nehodám stále môže dôjsť, ako zistil jeden Angličan. Jeho záhrada (a on sám) bola postriekaná odpadovými vodami z prelietajúceho lietadla.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Čierna séria pre Boeing. Závada sa prejavila až po pristátí
Oznamovateľ v prípade spoločnosti Boeing je mŕtvy. Mal poskytnúť ďalšie svedectvo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.