28.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@MrMazda-ih8cw).
Dvojzónová klimatizácia je dobrým riešením vo veľkých autách. Umožňuje vodičovi aj spolujazdcovi cestovať pri teplote podľa vlastného výberu.
Dvojzónová klimatizácia – čo to je?
Účelom klimatizácie je udržiavať v kabíne nastavenú teplotu. Ak máme v aute dvojzónovú klimatizáciu, znamená to, že kabína je rozdelená na dve časti a pre každú časť je možné nastaviť iné parametre. Najčastejšie sa používajú sekcie spolujazdec-vodič alebo predná a zadná časť.
Climatronic – ako funguje?
Climatronic je obchodný názov pre systém automatickej klimatizácie koncernu Volkswagen. Používateľ si nastaví teplotu, ktorú chce mať vo vozidle. Počítač na základe údajov zo snímačov umiestnených na rôznych miestach v kabíne sám vyberá silu vzduchu a zabezpečuje, aby sa zvolené parametre neustále udržiavali. Používateľ už nemusí nič nastavovať, hoci tak samozrejme môže urobiť.
Automatická a manuálna dvojzónová klimatizácia
V súčasnosti je klimatizáciou vybavené prakticky každé nové auto. Nie v každom prípade je však automatická. Najdôležitejšou výhodou manuálnej klimatizácie je jej nízka cena a relatívne nižšia poruchovosť. Všetko si ovládame sami pomocou ovládačov. Najväčšou nevýhodou je nedostatočná presnosť a skutočnosť, že musíme neustále nastavovať teplotu a prietok vzduchu.
Na druhej strane, elektronická klimatizácia je síce drahšia, ale pohodlnejšia. Všetky parametre môžete jednoducho a presne nastaviť stlačením tlačidla. Okrem toho počítač sám reguluje teplotu a silu prívodu vzduchu, aby sa udržali optimálne hodnoty, ktoré sme si zvolili. Bohužiaľ, kvôli veľkému počtu snímačov a elektroniky je automatická klimatizácia náchylnejšia na poruchy. Treba spomenúť, že automatická regulácia umožňuje efektívnejšie využívanie energie, čo sa prejavuje v nižšej spotrebe paliva a znížení emisií.
Najmodernejšie riešenia klimatizácie
V súčasnosti sa výrobcovia automobilov zameriavajú na vývoj dvojzónovej a viaczónovej klimatizácie. V dodávkach a veľkých SUV sa nachádza štvorzónová klimatizácia. To umožňuje každému cestujúcemu, najmä tým vzadu, cestovať v pohodlí.
Navyše sú dnešné klimatizačné systémy vybavené pokročilými snímačmi, ktoré monitorujú nielen teplotu v kabíne, ale aj vlhkosť a teplotu vonku. Vďaka nim dokáže systém automaticky upraviť parametre tak, aby vodičovi a cestujúcim poskytol optimálne podmienky na cestovanie.
Ako rozumne používať klimatizáciu auta?
- Klimatizácia by sa mala používať celoročne. Väčšina výrobcov automobilov ju odporúča používať aspoň 1-2 krát mesačne po dobu aspoň 5-10 minút. Ak sa klimatizácia dlhší čas nepoužíva, spôsobuje to zadieranie kompresora a na jeho častiach sa usadzuje olej. Nielenže sa tým systém nedostatočne naolejuje, ale aj rýchlejšie znečistí. Pravidelné používanie klimatizácie zabraňuje hromadeniu škodlivých mikroorganizmov.
- V horúcich dňoch spúšťajte klimatizáciu až po vyvetraní vozidla, čím zabezpečíte rýchlejšie dosiahnutie požadovanej teploty v kabíne, čím sa zníži aj spotreba paliva.
- Aby ste v lete predišli tepelnému šoku a chladu, nastavte klimatizáciu o niekoľko stupňov nižšie, ako je vonkajšia teplota. Pri dlhých cestách je optimálna hodnota približne 22 stupňov; ak jazdíte v meste, nastavte teplotu len o 5 stupňov nižšiu ako vonku.
- Nenastavujte silný ventilátor priamo na krk a šiju.
- Päť minút pred príchodom do cieľa vypnite klimatizáciu. To vám umožní ľahšie sa prispôsobiť teplote mimo kabíny vozidla.
Ako sa staráte o svoj klimatizačný systém?
Aby bola klimatizácia účinná a plnila svoju funkciu, musí sa pravidelne čistiť a vykonávať jej údržba. Majiteľ vozidla môže sám vymeniť kabínový filter, vyčistiť vzduchové kanály a vykonať ošetrenie ozónom. Na trhu sú k dispozícii špeciálne prostriedky a zariadenia na samočistenie systému.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Stlačte toto tlačidlo raz týždenne, dokonca aj v zime. Inak vás čaká drahá oprava
Ako neochorieť z klimatizácie?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.