3.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/CatherineScarlett).
Renault chce recyklovať batérie používané v elektromobiloch. Chce tak znížiť potenciálnu závislosť Európy od surovín z Číny.
Európa má problém s Čínou. Ide o batérie
Pomerne dôležitým problémom vo svete európskeho motorizmu je rastúci vplyv Číny. Spoločnosti z ríše stredu sa čoraz horlivejšie objavujú na starom kontinente a predstavujú elektromobily za veľmi atraktívne ceny (v porovnaní s ich európskymi náprotivkami). Okrem toho čínski výrobcovia plánujú v Európe továrne na výrobu automobilov a batérií pre elektromobily. Je však dôležité uvedomiť si, že problém je oveľa širší. Netýka sa len samotných výrobkov, ktoré Číňania vyrábajú, ale aj surovín, ktoré dodávajú.
Materiály používané v batériách na pohon elektromobilov sa väčšinou ťažia a spracúvajú mimo Európy. Príkladom je napríklad lítium. Väčšina toho, čo je na trhu, pochádza z kráľovstva stredu. V dôsledku toho existujú obavy, že Európa, ktorá vsádza na elektromobilitu a už teraz je veľmi závislá od čínskych dodávok, sa bude čoraz viac dostávať do náručia krajiny z Ďalekého východu.
Okrem obmedzenej dostupnosti minerálov potrebných na výrobu batérií sú problémom aj ich vysoké ceny. To sa samozrejme premieta do súčasných nákladov na nákup elektromobilov. V dôsledku toho výrobcovia prijímajú rôzne opatrenia, ktoré majú okrem iného zvýšiť popularitu elektromobilov a znížiť náklady. Jedným z takýchto príkladov je spoločnosť Stellantis, ktorá pred časom vyhlásila, že investuje do začínajúceho podniku, ktorý bude vyvíjať a komercializovať technológiu sodíkovo-iónové batérie.
Renault chce recyklovať batérie
Výrobcovia nepracujú len na novom skladovaní energie, ale venujú sa aj recyklácii dnes najrozšírenejších lítium-iónových batérií. To chce urobiť aj spoločnosť Renault. Francúzsky konglomerát rokuje s potenciálnymi partnermi o extrakcii rôznych materiálov z použitých batérií a ich opätovnom využití na vytvorenie nových zariadení na skladovanie energie. Jean-Philippe Bahuaudk, generálny riaditeľ „Budúcnosť je neutrálna„, environmentálnej jednotky spoločnosti Renault, uviedol, že rozhovory so spoločnosťami sú na „pokročilej úrovni“.
Francúzska iniciatíva je dôležitá, pretože hoci sa o možnosti recyklácie batérií hovorí už dlho, urobilo sa pre ňu len málo. Doteraz sa predpokladalo, že recyklácia je riešením problému skládkovania použitých batérií, ktoré sú samy o sebe veľmi škodlivé pre životné prostredie. Bohužiaľ, nikto sa recyklácii nevenuje vo veľkom meradle. Renault to chce zmeniť, čo bude mať okrem nezávislosti od Číny aj pozitívny ekologický dopad.
Renault tiež obnovuje svoje vozidlá
Za zmienku stojí, že Renault nechce recyklovať len automobilové komponenty. Koncern obnovuje aj celé autá. Tieto autá sa potom ďalej predávajú. Takýto závod už funguje vo francúzskom meste Flins. Práve tam sa majú batérie podrobiť recyklačnému procesu. Spoločnosť Bahuaud očakáva, že ešte v tomto roku zrecykluje 9 000 jednotiek na uskladnenie energie.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Áno, prichádza ďalšie SUV od spoločnosti Renault. Symbioz má otvoriť novú éru značky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.