10.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@CARS24India).
Žltá kontrolka s obrázkom motora, tzv. kontrolka motora, môže byť predzvesťou problémov. Niekedy je však príčina jej aktivácie banálna, v takom prípade sa dá kontrolka ľahko odstrániť. Pred vykonaním ďalšej diagnostiky je dobré použiť metódu samočinného odstránenia kontrolky motora.
Kontrolka kontrolného motora sa niekedy rozsvieti, aj keď nedošlo k vážnej poruche motora. Niekedy sa táto nepríjemná žltá kontrolka objaví pri menších nezrovnalostiach. V prvom rade je potrebné poruchu odstrániť. Potom kontrolka zhasne, a ak sa znovu nerozsvieti, problém bol jednorazový, pominul a nie je dôvod na obavy.
Je možné odstrániť kontrolku motora svojpomocne?
Áno ale to často neznamená, že porucha bola odstránená. Niekedy, ak je porucha jednorazová a pochádza napríklad zo snímača, odstránením kontrolky sa problém ukončí. Často sa však kontrolka po prvom vynulovaní opäť rozsvieti. V takom prípade je potrebné navštíviť servis, kde sa porucha diagnostikuje a následne odstráni.
Ako odstrániť kontrolku motora bez počítača?
Ak ste si istí, že problém s motorom bol vyriešený alebo je jeho príčina veľmi banálna, môžete kontrolku vypnúť sami. Pri niektorých vozidlách nie je potrebné navštíviť mechanika. Stačí získať prístup k batérii.
Potom odstráňte svorku zo záporného pólu batérie.
Mala by byť odpojená približne 30 minút. Po uplynutí tejto doby sa systém vynuluje pomocou chybového kódu. Kontrolka chyby kontrolky motora potom zhasne bez použitia počítača. Túto metódu možno použiť na odstránenie poruchy v o niečo starších vozidlách. Odpojeniu akumulátora by ste sa mali radšej vyhnúť v nových autách, ktoré sú presýtené elektronikou. Vtedy je lepšie jednoducho zájsť k mechanikovi, ktorý pomocou počítača diagnostikuje poruchu a môže problém odstrániť.
Ako zistiť, čo je príčinou rozsvietenia kontrolky motora?
Aby ste sa mohli pripojiť k systému vo vozidle, ktorý je zodpovedný za zisťovanie porúch v činnosti jednotlivých komponentov, je potrebné mať zariadenie so vstupom, ktoré sa zmestí do zásuvky OBD2. Ide o konektor, ktorý umožňuje pripojenie externého diagnostického zariadenia k počítaču vozidla. Musíte mať aj vhodnú aplikáciu pre telefón, napríklad Piston, SDProg, Smart Control Free alebo Torque OBD.
Pomocou zariadenia a softvéru sa môžete pripojiť k vozidlu. Prostredníctvom uvedených aplikácií je možné zistiť, čo spôsobilo rozsvietenie kontrolky kontrolného motora (kontrolou zobrazeného kódu na Google). Okrem toho je možné chybové hlásenie odstrániť.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Žlté svetlá v aute. Čo znamenajú?
Zvláštne modré svetlo na prístrojovej doske. Vodič musí byť opatrný
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.