11.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Skowis-Foto).
Kuny vyzerajú na fotografiách celkom sympaticky. Sympatické však nie sú. Majú zuby ako ihly. A práve s nimi dokážu pod kapotou auta narobiť poriadnu spúšť. Výsledkom je, že vozidlo ráno nenaštartuje. Ako brániť svoje auto pred týmto cicavcom?
Kuna je malý cicavec. Zvyčajne váži okolo pol kilogramu a má telo dlhé až 70 cm. Je to klasický chlpáč. Trochu sa podobá na fretku. Preto u niektorých pozorovateľov prírody vyvoláva príjemné asociácie.
Každoročne kuny spôsobia veľké škody
Žiaľ, nie každý sa pri pohľade na tohto chlpatého tvora usmieva. Kuny doteraz nenávideli najmä ľudia, ktorí chovali napríklad sliepky. Dusili ich. Teraz sa však do radov odporcov pridávajú aj vodiči. Práve tieto malé zvieratá môžu spôsobiť skutočné škody.
Pre slovenský trh nie sú k dispozícii žiadne výpočty. Prípady útokov kún na autá však konkretizovalo Združenie nemeckého poisťovníctva (GDV). Podľa tejto organizácie je v Nemecku každoročne nahlásených približne 200 000 poistných udalostí súvisiacich s kunami. Celkové náklady na ich likvidáciu sa odhadujú na približne 90 miliónov eur. Prečo také vysoké náklady? Kuny môžu doslova roztrhať káble elektrickej inštalácie alebo napríklad potrubia chladiacej kvapaliny. Tým znehybnia vozidlo.
Ako ochrániť auto pred kunami?
Tento problém je teda skutočný a v súčasnosti sa stáva čoraz akútnejším. Na jar sa totiž začína obdobie párenia kún. Stávajú sa skutočne aktívnymi a sú odvážne najmä v noci. Čo sa teda dá robiť? Predovšetkým garáže – uzavreté garáže – sú proti kunám odolné. Žiaľ, máloktorý Slovák ich má. Pre tých, ktorí si v noci nechávajú auto pred panelákom, môže byť skutočne niekoľko spôsobov. Lenže ich účinnosť je rôzna:
- montáž zariadenia pod kapotu, ktoré vydáva zvuky na odradenie kuny. Nechýbajú však ani vodiči, ktorí tvrdia, že kuny sa „pípačov“ neboja.
- napríklad montáž záchodových blokov v motorovom priestore. Kuny nemajú rady ostré pachy. Tie sú navrhnuté tak, aby ich odpudzovali. V tejto úlohe preto dobre fungujú aj éterické oleje alebo naftalín. Táto metóda je niekedy úspešná (pomohla môjmu priateľovi) a niekedy nie.
- zmestenie pod kapotu vrecka so psou srsťou. Kuny nemajú rady psov. Môžu sa preto zľaknúť zápachu. Opäť môžu, ale nemusia… Rovnaký princíp platí aj pre chemické repelenty na ich odradenie.
Boja sa kuny svetla? No, presne asi nie…
Niektorí ľudia radia postaviť auto na noc napríklad pod stĺp verejného osvetlenia. Zo skúsenosti vám však môžem povedať, že je to len sídliskový mýtus. Parkovisko pred mojím panelákom je skvele osvetlené. Presne ako pódium na koncerte. A kuny sa tam večer cítia veľmi príjemne. Až tak, že som dokonca našiel bagetu pod kapotou testovacieho vozidla Nissan Ariya. Takmer celú! Auto našťastie okrem „darčeka“ neneslo žiadne známky prítomnosti malých chlpáčov.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Autobatéria: Ako môžete otestovať, či batéria vydrží
Auto u mechanika – kto nesie zodpovednosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.