11.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@jaroslavnovomesky703).
Kolízie s divou zverou predstavujú pre vodičov bežné nebezpečenstvo. V našej krajine sa najľahšie zrážajú napríklad s diviakmi, jeleňmi alebo losmi. Na druhej strane v Austrálii najčastejšie vbehnú na cestu klokany, alebo skôr skočia do cesty. Miestna pobočka Volkswagenu sa preto rozhodla vyvinúť riešenie, ktoré by takýmto incidentom zabránilo. Svoje logo premenila na reproduktor.
RooBadge, ako sa riešenie označuje, využíva reproduktor, ktorý vydáva sériu zvukov, ktoré klokany cítia ako blížiacu sa hrozbu. Projekt možno znie dosť nezvyčajne, ale Volkswagen na ňom pracoval tri roky a spolupracoval na ňom s behavioristami klokanov z Melbournskej univerzity. Spolupráca zahŕňala identifikáciu zvukov, ktoré zvieratá rozpoznávajú práve ako nebezpečenstvo.
Systém sa dozvie, kde nájsť klokany
Austrálska divízia spoločnosti Volkswagen upozorňuje, že na kontinente žije mnoho druhov klokanov a každý z nich reaguje na iné zvuky. Nemecký výrobca preto použil systém strojového učenia. Na základe údajov o polohe vozidlo vyhľadá údaje o druhoch žijúcich v danej oblasti, a tak vyberie vhodné zvuky. To však nie je všetko. Volkswagen vyvinul aj nástroj, ktorý mu umožňuje hlásiť informácie o kolíziách s klokanmi v nových lokalitách. Na základe týchto údajov bude systém schopný identifikovať nové lokality, kde by mali byť zvieratá upozornené.
Nemecký výrobca sa chváli, že na rozdiel od iných reproduktorov rozptyľujúcich zvuk, RooBadge využíva smerové reproduktory na vysielanie sústredeného lúča zvuku pred vozidlom. Emblém bol zatiaľ vyvinutý pre vozidlo Volkswagen Amarok. Výrobca uvádza, že pracuje aj na univerzálnej verzii RooBadge, ktorú možno pripevniť na akékoľvek vozidlo.
Austrálska pobočka značky uvádza, že v súčasnosti prebieha štvrtá fáza testovania. V tretej fáze vozidlá stáli na mieste. Volkswagen umiestnil niekoľko Amarokov do miest migrácie klokanov. Vozidlá vybavené snímačmi pohybu vydávali zvuk, keď zistili zvieratá v blízkosti. Reakcie klokanov na zvuk sa zaznamenávali. V tejto fáze sa už autá môžu pohybovať – vodič jazdí s autom pomaly a hľadá klokany, a keď ich zbadá, zapne zvuk a zaznamená reakcie zvierat.
Bude systém Volkswagenu fungovať aj pre iné zvieratá?
Systém zatiaľ dokáže varovať len jeden druh zvierat. Nemecký výrobca uvádza, že je prispôsobený reakcii klokana obrovského. V rámci ďalších testov chce austrálska pobočka Volkswagenu prispôsobiť systém reakciám ďalších dvoch hlavných druhov žijúcich na tomto kontinente – klokana sivého a klokana červeného. Austrálska divízia značky však už spolupracuje so svojimi partnermi v Európe a Severnej Amerike, aby pomohla riešiť kolízie so zvieratami typickými pre tieto regióny, ako sú jelene, jelenice, losy a diviaky. Systém je totiž založený na údajoch o polohe GPS, takže bude schopný prispôsobiť zvuk zvieratám, ktoré sa v danom regióne vyskytujú.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Zrážka so psom – ako je to s náhradou škody?
Čo robiť pri pohľade na nehodu na ceste. Takto sa vyhnete základným chybám
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.