12.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: twitter.com/ChineseEmbinCZ).
Česká vláda vyšetruje správanie čínskeho diplomata, ktorý šoféroval za konvojom zvoleného viceprezidenta Taiwanu a takmer spôsobil nehodu. K incidentu došlo počas návštevy taiwanského politika v Prahe. Ide o bezprecedentnú udalosť,“ hovorí český expert.
Taiwanský politik Hsiao Bi-khim, ktorý by sa mal na budúci mesiac ujať funkcie podpredsedu ázijského ostrova, navštívil v marci Českú republiku, Poľsko, Litvu a Európsky parlament v Bruseli.
K citlivému incidentu došlo, keď konvoj s autom 52-ročného bývalého diplomata smeroval z letiska do centra Prahy. Udalosti – na základe výpovedí svedkov – zrekonštruovala česká webová stránka Seznam Zprávy.
Počas jazdy si policajti chrániaci kavalkádu všimli, že ju celú cestu sleduje neznáme civilné auto. V jednom momente vozidlo prešlo križovatkou na červenú, čím takmer spôsobilo nehodu.
Keď policajti zastavili vodiča na kontrolu, muž vytiahol z vrecka diplomatický pas Čínskej ľudovej republiky. Na otázku uniformovaných policajtov vraj odpovedal, že nikoho nesleduje a že delegáciu z Taiwanu sleduje len náhodou, keďže sa ide najesť do neďalekej čínskej reštaurácie. Podľa informácií, ktoré získali novinári, muž pracoval na vojenskom oddelení čínskeho veľvyslanectva.
Predvolaný veľvyslanec.
Bude diplomat vyhostený Keď prípad minulý týždeň vyšiel najavo, čínsky veľvyslanec Feng Biao bol predvolaný na ministerstvo zahraničných vecí so žiadosťou o vysvetlenie. Hoci sa diplomat k incidentu vyjadril, minister zahraničných vecí Ján Lipavský vyjadril nespokojnosť s jeho vysvetlením a uviedol, že prípad nepovažuje za uzavretý.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí v Prahe však v e-maile zaslanom agentúre Interia odmietol odpovedať na otázku, aké ďalšie kroky česká vláda plánuje. Zdôraznil len, že incident na ceste nemá vplyv na ďalší priebeh návštevy Hsiao Bi-khim v českej metropole ani na jej bezpečnosť.
Jakub Janda, riaditeľ Centra pre európske hodnoty pre bezpečnostnú politiku so sídlom v Prahe, hovorí, že situácia, keď zamestnanec čínskeho veľvyslanectva sleduje predstaviteľov Taiwanu na českej pôde, je bezprecedentnou udalosťou.
Podľa mojich vedomostí sú podrobnosti incidentu vláde už jasné. Teraz zostáva prijať politické rozhodnutie o tom, aká tvrdá a principiálna bude reakcia,“
– hovorí.
Prichytený zamestnanec veľvyslanectva. „Ako gangster“.
Vyhostenie diplomata, ktorý bol prichytený pri sledovaní taiwanskej delegácie, medzitým požadoval predseda zahraničného výboru českého Senátu Pavel Fischer. V rozhovore pre Seznam Zprávy Fischer zhodnotil, že zamestnanec čínskej ambasády sa správal „ako gangster“.
Veľvyslanectvo na otázky novinárov týkajúce sa marcového incidentu neodpovedalo, predtým však kritizovalo stretnutie pani Hsiao s predsedom českého parlamentu Milošom Vystrčilom. Novozvolenú podpredsedníčku vlády úrady v Pekingu označili za „zarytú separatistku“ a uvalili na ňu sankcie.
Taiwan má od roku 1949 vlastnú vládu a vedie nezávislú politiku. Čína však považuje demokratický ostrov za svoju vzbúreneckú provinciu a neuznáva jeho orgány. Snaží sa tiež odradiť ostatné krajiny od toho, aby s ním obchodovali.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Policajné akcie v celej Európe. Bude to hon na vodičov
Ako spoznáte neoznačené policajné auto? Tento detail je rozhodujúci
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.