12.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: facebook.com/KRPZPO).
Policajné zložky v celej Európe sa pripravujú na koordinovanú akciu zameranú na vodičov. Od pondelka 15. apríla 2024 budú policajti z 29 krajín Európskej únie vykonávať zvýšené merania rýchlosti a cestné kontroly v oblastiach, kde dochádza k najčastejším dopravným nehodám.
Tým, ktorí plánujú v blízkej budúcnosti cestovať po Európe, odporúčame, aby ubrali nohu z plynu. Od 15. do 21. apríla sa na cestách Európskej únie uskutočnia kontrolné akcie koordinované Európskou organizáciou pre cestnú dopravu ROADPOL. Cieľom akcie je znížiť počet obetí dopravných nehôd. Čo to znamená pre vodičov?
Masívne policajné kontroly v celej Európe.
Očakávajte predovšetkým častejšie a prísnejšie cestné kontroly, počas ktorých budú európski policajti merať rýchlosť. Očakáva sa, že policajti budú nasadení najmä na rizikových dopravných miestach vrátane priechodov pre chodcov. Okrem toho budú policajti kontrolovať triezvosť vodičov, vodičské preukazy a technický stav vozidiel.
Vyvrcholením policajnej akcie má byť piatok 19. apríla 2024. V tento deň sa od skorých ranných hodín začne takzvaný „maratón merania rýchlosti“, t. j. ofenzíva policajných radarov. Do aktivít plánovaných na tento deň sa zapoja aj neoznačené policajné autá vybavené meracími zariadeniami.
ROADPOL pripomína, že počas minuloročného „maratónu merania rýchlosti“ sa európskym policajtom podarilo zastaviť viac ako 150 000 vodičov, ktorí prekročili rýchlosť. Niektorí z nich sa mohli pochváliť skutočne neslávnymi rekordmi – napríklad jeden obyvateľ Bavorska išiel rýchlosťou 180 km/h pri limite 60 km/h.
Maratóny kontroly rýchlosti sú kontroverzné
Akcie organizované Európskou organizáciou pre cestnú dopravu (ERO) vyvolávajú takmer každý rok značné kontroverzie. Mnohí odporcovia koordinovaných policajných akcií zdôrazňujú, že náklady a úsilie spojené s ich organizáciou sú neprimerané výsledku. Odborníci na bezpečnosť cestnej premávky a analytici však zároveň zdôrazňujú, že takéto akcie majú najmä osvetovú úlohu a že ich celoeurópsky dosah prispieva k šíreniu zásad bezpečnej jazdy.
Ako uvádza nemecký motoristický zväz ADAC:
Bezpečnosť cestnej premávky úzko súvisí s dodržiavaním platných predpisov vodičmi vrátane rýchlostných limitov. Každý účastník cestnej premávky by mal neustále spochybňovať svoje správanie a v prípade potreby ho meniť. Bezpečná rýchlosť je taká, ktorá je prispôsobená intenzite premávky, poveternostným podmienkam, stavu vozovky a vašim vlastným schopnostiam.
Na tohtoročných policajných operáciách organizovaných ROADPOL-om sa zúčastní celkovo 29 krajín Európskej únie vrátane Slovenska. Niektoré krajiny oznamujú umiestnenie rýchlostných radarov vopred, iné ich držia v tajnosti. Ďalší ročník „maratónu merania rýchlosti“ sa uskutoční počas prázdnin.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ako spoznáte neoznačené policajné auto? Tento detail je rozhodujúci
Polícia SR – Štatistika. Slovenské cesty za rok 2023
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.