12.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@mr07623445678).
Krásne slnko a suchý asfalt. To sú hodnoty, ktoré vodiči na jar určite ocenia. Bohužiaľ, situácia je menej optimistická, pokiaľ ide o lepkavú hmotu, ktorá sa hojne leje na karosérie áut zaparkovaných pod stromom. Môže byť škodlivá pre lak?
Na jar sú teploty skutočne príjemné. Okrem toho sa zlepšuje stav ciest a príroda ožíva. Pohľad na stromy s kvetmi a listami môže byť radosťou. Príjemné, ale len dovtedy, kým vodič nezaparkuje svoje auto pod jedným z nich….
Čím skôr odstránite lepkavé škvrny, tým lepšie
Na jar zo stromov kvapká lepkavá látka. Je viditeľná už pri zastavení vozidla na niekoľko minút. Má podobu malých bodiek, ktoré budú dobre viditeľné napr. na čelnom skle. Po celonočnom zastavení a veľkom odkvapkávaní môže byť karoséria vozidla plná lepkavých škvŕn. Škvrny, na ktoré sa prilepí nielen prach, ale aj jemné nečistoty. To vyzerá – mierne povedané – esteticky nepríjemne.
Na obnovenie lesku karosérie po státí pod stromom je nevyhnutné umývanie. Vodič by však mal vedieť, že zbaviť sa škvŕn nebude vôbec jednoduché. Po prvé, kvôli lepivej povahe látky. Po druhé kvôli nečistotám, ktoré na nej priľnuli. To však neznamená, že čistenie môže počkať. Je lepšie to nerobiť, pretože staré škvrny stvrdnú a začnú sa objavovať nové. Situácia môže byť taká vážna, že v extrémnych prípadoch dokonca spôsobí bodové zafarbenie laku.
„Zlaté pravidlo je teda jedno. Čím rýchlejšie vodič opláchne lepkavú látku, tým ľahšia bude úloha“.
Lepkavé škvrny sa nedajú odstrániť „nasucho“!
Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť lepkavých škvŕn, je samozrejme ručné umývanie. Nie každý si však môže umyť auto pred domom. A nie každý sa rozhodne pre drahú návštevu autoumyvárne. Čo teda s bezdotykovou autoumyvárňou? Aj tá si s týmto problémom dokáže poradiť. Je však potrebné zvoliť program, ktorý zahŕňa umývanie šampónom. To je jedna vec. Po druhé, pri umývaní alebo odstraňovaní škvŕn buďte šetrní a radšej sa vyhnite napríklad použitiu kefy. Kefa v kombinácii s čiastočkami piesku môže poškriabať lak.
Keď už je lak našampónovaný a opláchnutý, majiteľ vozidla by mal myslieť aj na voskovanie alebo program na lesk. Ochranná vrstva uľahčí umývanie po ďalšom zaparkovaní pod stromom. Lepkavé škvrny by sa v žiadnom prípade nemali odstraňovať nasucho alebo pomocou tekutiny a handričky. Môže to viesť k hlbokým škrabancom na laku!
Lepkavá látka je začiatok. Je tu aj peľ, saharský piesok a živica.
Na jar však pre vodičov nie je problémom len lepkavá tekutina stekajúca zo stromov. Je toho určite viac, čoho sa treba obávať. Môže sa stať nepríjemnou:
- známy saharský prach.
- peľ zo stromov.
- živica kvapkajúca z konárov.
Saharský prach a peľ zo stromov možno niekedy účinne odstrániť jednoduchým opláchnutím karosérie vodou. Aj keď ani tu by sa nemalo používať chemické čistenie. Väčší problém sa týka živice. Tá rýchlo tvrdne a vytvára trvalé škvrny – podobne ako asfalt odlupujúci sa z čerstvo položenej cesty. Na odstránenie živice sú preto potrebné špecializované chemikálie. Na to sa používajú prípravky dostupné v predajniach.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Umývate svoje auto v bezdotykovej autoumyvárni? Nerobte túto chybu
Na šmuhy na oknách auta si už ani nespomínam. Umývací prostriedok si vyrábam doma a čistím len takto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.