13.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@theSUVgeek).
Kúpa nového auta môže byť radosť, ak sa uskutoční správne. Preto sa musíme mať na pozore pred podvodmi zo strany nepoctivých predajcov.
Proces kúpy ojazdeného vozidla môže byť pomerne zložitý a časovo náročný, preto by ste si mali byť vedomí príznakov, ktoré môžu prezradiť nečestného predajcu. Keďže podvody s ojazdenými vozidlami sú veľmi rozšírené, platforma carVertical vydala sériu tipov na rozpoznanie bežných podvodných vzorcov, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa strate peňazí.
Toto sú najčastejšie podvodné praktiky:
Platba vopred
Jednou z obľúbených metód podvodníkov je uverejňovanie inzerátov, v ktorých sa autá javia ako skutočne výhodné. Potom presvedčia potenciálnych kupujúcich, že auto sa nachádza na vzdialenom mieste, a požiadajú o prevod peňazí pred tým, ako im vozidlo doručia. Navyše často tvrdia, že existujú aj ďalší záujemcovia o kúpu, aby vytvorili pocit naliehavosti a vyvinuli na vás nátlak.
Webové lokality s falošnými reklamami
Nepoctiví predajcovia vytvárajú webové stránky, na ktorých uverejňujú falošné inzeráty, ktoré vyzerajú veľmi podobne ako inzeráty predajcov áut s výhodnými ponukami. Väčšinou tieto stránky vyzerajú veľmi podobne ako stránky zavedených predajcov a používajú takmer identické webové adresy. Keď zákazníci nájdu tieto ponuky a kontaktujú takzvaných predajcov, sú požiadaní o platbu vopred a peniaze zmiznú bez stopy. Je veľmi dôležité overiť si pravdivosť stránky a neposkytovať osobné údaje v žiadnej forme okrem oficiálneho prostredia.
Nebolo nám povedané, že auto bolo privezené zo zahraničia
Niekedy sa predajcovia vyhýbajú uvedeniu skutočnosti, že veľká časť histórie vozidla bola v cudzej krajine. Aj keď bolo auto dovezené pred 5 alebo 8 rokmi, táto informácia je stále cenná a môže byť dôležitým kritériom pri rozhodovaní. Keďže je dovoz auta relatívne jednoduchý a lacný, mnoho áut sa kúpi v jednej krajine a nakoniec sa predá v inej. Počas týchto transakcií môže dôjsť k zmene počtu najazdených kilometrov a k skrytiu niektorých poškodení.
Podvody s najazdenými kilometrami
Nepoctiví predajcovia v snahe získať lepšiu cenu menia stav najazdených kilometrov. Prevrátenie počtu najazdených kilometrov je obľúbenou praktikou tých, ktorí chcú umelo zvýšiť hodnotu predávaných vozidiel, a je pomerne jednoduché. Takúto zmenu však možno rýchlo odhaliť odbornou kontrolou. Dôkladná kontrola vozidla vás môže zachrániť pred kúpou vozidla s možnými mechanickými problémami alebo s reálnou hodnotou oveľa nižšou, ako je požadovaná cena.
Skryté poškodenie
Poškodenie vozidla počas jeho životnosti nie je ničím neobvyklým. Je však dôležité, aby nás predávajúci o týchto poškodeniach informoval, aby sme presne vedeli, aké sú vážne a či budeme v transakcii pokračovať. Ak predávajúci nezdieľajú všetky podrobnosti o minulých poškodeniach vozidla, jediným spôsobom, ako sa o nich dozvedieť, je kontrola histórie. Skryté poškodenia môžu pre zákazníka znamenať dodatočné náklady alebo ohrozenie vášho života, ak nie sú riadne opravené.
Falšovanie histórie vozidla
Niektorí predajcovia falšujú správy o histórii vozidla, aby kupujúcim dokázali, že predávané vozidlá sú bez závad. Keď sa správy o histórii tlačia a nie vytvárajú na mieste, niektoré kritické udalosti môžu byť vymazané. Kupujúci by si preto mali správu o histórii vygenerovať sami, aby sa vyhli zavádzaniu.
Vozidlá, ktoré sa používali ako taxíky alebo na prenájom
Niektorí predajcovia sa vyhýbajú uvedeniu, že vozidlo, ktoré predávajú, sa používalo ako taxík alebo bolo súčasťou flotily prenajatých vozidiel. Vozidlá z druhej ruky, ktoré sa používali na krátkodobé zdieľanie vozidiel, majú oveľa viac studených štartov, čo znamená, že motor a iné komponenty môžu byť znehodnotené a menej spoľahlivé, než by mali byť. Zároveň majú taxíky často najazdené veľké množstvo kilometrov a môžu sa vyznačovať veľmi opotrebovaným interiérom.
Ukradnuté autá
Takmer všetky ukradnuté vozidlá končia na čiernom trhu ako náhradné diely, ale niekedy sa tieto autá môžu objaviť v inzerátoch alebo na sociálnych sieťach. Ak si kúpite kradnuté vozidlo, stratíte niekoľko dní, ak nie týždňov, snahou získať svoje peniaze späť. Kontrola histórie vám ukáže, či bolo vozidlo v minulosti nahlásené ako kradnuté.
Pochybné spôsoby platby
Podvodníci môžu tvrdiť, že neakceptujú bankové prevody a že uprednostňujú alternatívne platobné služby. To je veľká výstraha, pretože podvodníci môžu vytvoriť falošné doklady totožnosti a vybrať peniaze bez toho, aby ich bolo možné neskôr identifikovať a bez toho, aby vám niekedy ukázali skutočné auto.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Týmto ojazdeným vozidlám je lepšie sa vyhnúť. Najhoršie autá podľa TUV
Ojazdené elektromobily zlacňujú rýchlejšie, ako sa predpokladalo. To je hrozná správa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.