16.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Tricky_Shark).
Nesplnili ste si svoju zákonnú povinnosť a neuzavreli ste zmluvu o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu? Nezaplatenie PZP vás môže vyjsť naozaj draho. Aké pokuta vám za to hrozia?
Povinnosť PZP v zmysle zákona
Povinné zmluvné poistenie (PZP) je poistenie zodpovednosti vozidla voči škodám, ktoré môžu byť spôsobené jeho prevádzkou. Ak spôsobíte škodu inej osobe, táto škoda je hradená práve z PZP.
Každé vozidlo, ktoré jazdí po slovenských cestách, musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Ak ste však zmluvu uzatvorili, ale PZP ste zaplatiť zabudli, vaša zmluva je neplatná. A vám v tom prípade hrozí, že budete mať hlboko do vrecka.
Dôležitosť PZP
Povinné zmluvné poistenie (PZP) nie je len zákonnou povinnosťou, ale aj dôležitou ochranou pre vás a ostatných účastníkov cestnej premávky. V prípade dopravnej nehody, ktorú zaviníte, vám PZP pokryje škody spôsobené na majetku a zdraví ostatných účastníkov nehody.
Tu je niekoľko príkladov, ako vám PZP môže pomôcť:
- Ak zaviníte dopravnú nehodu, v ktorej sa zraní iná osoba, PZP vám preplatí náklady na jej liečbu a rehabilitáciu.
- Ak zaviníte dopravnú nehodu, v ktorej dôjde k poškodeniu iného vozidla, PZP vám preplatí náklady na jeho opravu.
- Ak zaviníte dopravnú nehodu, v ktorej dôjde k poškodeniu majetku tretej osoby, PZP vám preplatí náklady na jeho opravu alebo výmenu.
Je dôležité mať na pamäti, že PZP kryje len škody spôsobené iným osobám. Nepokryje škody na vašom vlastnom vozidle. Ak chcete mať kryté aj škody na vlastnom vozidle, potrebujete havarijné poistenie.
Nezanedbajte uzatvorenie PZP a havarijného poistenia. Môžu vám pomôcť v ťažkej životnej situácii.
Tu je niekoľko tipov, ako si vybrať PZP a havarijné poistenie:
- Porovnajte ponuky rôznych poisťovní.
- Zvážte výšku krytia a vlastnú spoluúčasť.
- Prečítajte si poistné podmienky.
- Vyberte si poisťovňu s dobrou povesťou.
Pokuta za nezaplatenie PZP
Pri cestnej kontrole od vás policajná hliadka môže vyžadovať doklad o tom, že máte uzatvorenú poistnú zmluvu. Je ním tzv. zelená karta, ktorá slúži na preukázanie aktuálnosti poistnej zmluvy nielen na Slovensku, ale aj mimo Slovenska. Na tejto karte je presne určená doba platnosti PZP.
Cestná kontrola vás môže pokutovať za to, že máte neplatné alebo nezaplatené PZP, prípadne sa zelenou kartou neviete vôbec preukázať. Pokuta za nezaplatenie PZP môže byť pritom aj niekoľkonásobne vyššie a to hovoríme rádovo o tisíckach eur, čiže viac ako ročná sadzba poistného.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Aké doklady budete musieť mať v roku 2024 v aute?
Čo robiť, keď cyklista poškodí auto?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.