27.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@thesouthcarolinasecessioni3637).
Súd zamietol obvinenia voči Belgičanovi, ktorý trpí veľmi zriedkavým metabolickým ochorením, v dôsledku ktorého jeho telo produkuje alkohol. Sudca rozhodol, že jeho postihnutie nemožno považovať za jazdu pod vplyvom alkoholu.

Foto: youtube.com/@thesouthcarolinasecessioni3637
Ako vysvetlíte policajtovi pri cestnej kontrole, že ste nevypili ani kvapku alkoholu, hoci dychový analyzátor ukazuje opak? V takejto situácii sa ocitol Belgičan, ktorý trpí syndrómom (ABS auto-brewery syndrome) – fermentačný syndróm. Telo niektorých ľudí produkuje množstvo alkoholu, ktoré je dostatočné na dosiahnutie stavu opitosti, hoci to znie ako vtip!
Ide o zriedkavý a pomerne málo opísaný a zdokumentovaný stav, pri ktorom sa v tráviacom trakte pacienta produkuje endogénnou fermentáciou omamné množstvo etanolu. Prvý prípad, o ktorom sa písalo vo vedeckých publikáciách, pochádza z roku 1948, bol opísaný v časopise British Medical Journal a týkal sa 5-ročného chlapca, ktorý zomrel v dôsledku tohto ochorenia.
Dostával pokutu za pokutou
Neskôr japonský lekár K. Iwata popísal 12 ďalších prípadov z obdobia pred rokom 1972, ale o tomto ochorení sa začalo hovoriť až v posledných rokoch. V roku 2009 bol do nemocnice prijatý 61-ročný Američan s hladinou alkoholu v krvi 3,7 promile, hoci nepožil žiadny alkohol. Jeho prípad opísali Justin McCarthy a Barbara Cordellová z Panola College v roku 2013 a týmto spôsobom vniesli svetlo do problematiky fermentačného syndrómu.
A teraz máme možnosť zoznámiť sa s ďalším pacientom, ktorý dlhé roky netušil, že sa v jeho tele deje niečo nezvyčajné. Ide o belgického občana, ktorý skončil na súde po tom, čo polícia v apríli 2022 zastavila jeho vozidlo. Dychový analyzátor ukázal 0,91 miligramu, a o mesiac neskôr opäť, keď jeho dych obsahoval 0,71 miligramu.

Foto: youtube.com/@concept-1poweredbybiomento965
V Belgicku platí zákonný limit 0,22 miligramu na liter vydychovaného vzduchu, čo zodpovedá 0,5 gramu alkoholu v krvi. Zaujímavé, že tento muž sa v roku 2019 ocitol v podobnej situácii, kedy dostal pokutu a vodičský preukaz mu bol zadržaný. A zdá sa, že záhada sa konečne objasnila, pretože 40-ročný muž dokázal, že trpí syndrómom (ABS), ktorý spôsobuje kvasenie sacharidov v žalúdku. Čím sa zvyšuje hladina etanolu v krvi. Ako tvrdí jeho advokát, súd na základe toho zamietol obvinenia z jazdy pod vplyvom alkoholu s odôvodnením, že sa uplatnili okolnosti, ktoré zákon nepredpokladá. Vedci sa domnievajú, že počet prípadov ABS na celom svete je podhodnotený. Oficiálne bolo toto ochorenie diagnostikované len u približne 20 ľudí, ale v skutočnosti sa predpokladá, že postihnutých je oveľa viac.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Mýty o triezvosti, na ktoré by si mali vodiči dávať pozor
Koľko môžete vypiť, aby ste ráno mohli šoférovať? Menej, ako si myslíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.