28.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@oreillyautoparts).
Každý majiteľ vozidla sa niekedy stretne s výmenou batérie. Ako si poradíte sami? Vo väčšine áut to nie je zložité. Vysvetlíme vám, ako to urobiť krok za krokom.
Môžete vymeniť autobatériu sami?
V mnohých prípadoch je výmena batérie v aute jednoduchá a každý, kto má záujem o opravy, ju zvládne sám. Žiaľ, v moderných automobiloch, najmä vo vyšších triedach, to nemusí byť možné. Dôvodom je veľké množstvo elektroniky a podporných funkcií pre vodiča, ako je napríklad systém štart-stop alebo systém riadenia batérie.
Aj keď sa môže zdať, že demontáž batérie a vloženie novej batérie v tomto type vozidla nie je zložité, po výmene dielov je zvyčajne potrebné nastaviť ovládacie prvky znovu od začiatku. V tejto situácii je najlepšie využiť služby servisu vybaveného diagnostickým zariadením, ktorého pracovníci dokážu vybrať správnu batériu a naprogramovať systém do vozidla.
Výmena batérie – ako vymeniť batériu krok za krokom?
Pri montáži batérie je potrebné dodržiavať pokyny výrobcu vozidla a batérie. Dôležité je mať pripravené aj náradie. Aký kľúč na batériu budete potrebovať? Mal by stačiť 10 mm vidlicový kľúč a nástrčkový kľúč – zvyčajne 13 mm s vhodným „nadstavcom“. Vozidlo by malo byť tiež zabezpečené. Malo by byť vypnuté a stáť na rovnom povrchu so zatiahnutou ručnou brzdou a vytiahnutým kľúčikom zo zapaľovania.
Aby sa predišlo nesprávnemu zapojeniu, je dobré si pred demontážou zapísať rozloženie svoriek akumulátora. Pred začatím prác je dôležité nosiť ochranné rukavice a nezabudnúť zabrániť priamemu kontaktu s kyselinou, ktorá mohla z batérie vytiecť.
- Prvým krokom je odpojenie zápornej svorky (-) alebo tzv. uzemnenia. Zabránite tým vzniku náhodného skratu.
- Potom odpojíme kladnej svorky (+).
- Ďalším krokom je odskrutkovanie upevňovacích prvkov a opatrné vybratie batérie. Ako odskrutkovať batériu? V tomto prípade budete zvyčajne potrebovať nástrčkový kľúč.
- Potom by sa malo miesto montáže batérie dôkladne skontrolovať, či nie je zhrdzavené a poškodené. Ak je viditeľná korózia, miesto sa očistí ostrou kefou, nanesie sa prostriedok na viazanie hrdze a ochráni sa antikoróznym prostriedkom.
- Vyčistite svorky pólov batérie od hrdze a nečistôt, pretože znečistené svorky spôsobujú zvýšený kontaktný odpor a môžu viesť k poruchám. Svorky môžete chrániť napríklad technickou vazelínou alebo špeciálnym prípravkom na zlepšenie vodivosti.
- Potom opatrne vložíme novú batériu. Ako sa batéria montuje? Najprv by mala pevne sedieť v polici. Póly riadne utiahnite, najlepšie momentovým kľúčom. Tým sa zabezpečí, že pri vibráciách nedôjde k prerušeniu kontaktu.
- Nakoniec pripojíme káble – najprv kladný a potom záporný.
Po výmene batérie by sa mala skontrolovať, napríklad pomocou ampérmetra. Niekedy je vozidlo vybavené aj palubným počítačom, ktorý analyzuje výkon batérie.
Čo robiť s použitou batériou?
Použitá batéria obsahuje látky, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie, ľudí a zvieratá, preto sa nesmie vyhadzovať do nádoby na komunálny odpad.
Podľa zákona je majiteľ vozidla povinný odovzdať použitú autobatériu predajcovi alebo ju odovzdať na ktoromkoľvek mieste triedeného zberu odpadov, ktoré je povinné prijať použitú batériu.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Stlačte toto tlačidlo raz týždenne, dokonca aj v zime. Inak vás čaká drahá oprava
Viete, na čo slúži tlačidlo AS vo vašom aute? Vysvetlíme vám to
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.