4.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Triff).
Výskumný tím, ktorý využíva prístroj ChemCam na palube roveru Curiosity NASA, prišiel s ďalšími zaujímavými závermi, že na starovekom Marse mohlo existovať prostredie podobné pozemskému, spojené s prítomnosťou živých organizmov. Výsledky boli uverejnené v časopise Journal of Geophysical Research: Planets. Prečo vedci dospeli k týmto záverom?
Marsovské vozidlo Curiosity od roku 2012 skúma povrch Červenej planéty a poskytuje vedcom množstvo cenných informácií. Zariadenie už roky zbiera údaje o kráteri Gale.
Práve vďaka novým zisteniam týkajúcim sa tohto krátera vedci potvrdili, že na Marse mohlo kedysi existovať prostredie podobné tomu, ktoré sa nachádza na Zemi. Čo Curiosity „vyňuchal“ v Gale?
Rover a výskum vesmíru. Nové zistenia výskumníkov na Marse
Obrovský kráter pomenovaný Gale (podľa austrálskeho amatérskeho astronóma) vznikol, keď Mars zasiahol meteorit. Stalo sa tak veľmi dávno, približne 3,5 až 3,8 miliardy rokov dozadu. Vo vnútri krátera Gale sa nachádza hora Aeolis Mons (Mount Sharp), ktorá sa týči nad jeho okrajom. Jej vrstevnatá štruktúra naznačuje, že sa tu môžu nachádzať sedimenty súvisiace s geologickou históriou Marsu. Práve preto bol tento kráter vybraný ako cieľ pristátia rovera Curiosity, ktoré sa uskutočnilo 6. augusta 2012.
NASA nedávno oznámila, že rover zistil, že na povrchu krátera Gale sa nachádza metán, ktorý sa na Zemi okrem iného spája s mikrobiálnou aktivitou. V nedávnej štúdii uverejnenej v časopise Journal of Geophysical Research: Planets však výskumný tím využívajúci prístroj ChemCam na palube roveru Curiosity uvádza, že v horninách v kráteri Gale na Marse sa objavilo vyššie množstvo mangánu, než je obvyklé, čo naznačuje, že nálety majú pôvod v rieke, delte alebo v blízkosti brehu dávneho jazera. Prečo je nález týchto sedimentov taký dôležitý?
Život na Marse. Vedci sa podelili o nové zistenia
Podľa Patricka Gasda zo skupiny pre vesmírnu vedu a aplikácie Národného laboratória Los Alamos, hlavného autora štúdie, „oxid manganičitý sa na povrchu Marsu vyrába veľmi ťažko, preto sa neočakávalo, že sa bude nachádzať v takej vysokej koncentrácii„. Ako dodali výskumníci: „Na Zemi jeho zrážanie urýchľuje činnosť živých organizmov“.
Na Zemi je vodné prostredie bežným miestom zrážania mangánu vďaka silne oxidačným podmienkam v jazerách. V tejto práci skúmame tri mechanizmy zrážania oxidov. […] Všetky tieto scenáre si vyžadujú silne oxidačné podmienky, preto skúmame faktory, ktoré môžu byť zodpovedné za oxidáciu a zrážanie oxidov mangánu na Marse. Táto práca prináša dôležité výsledky pre štúdium mikrobiálnej obývateľnosti Marsu, uviedli vedci.
Záhadný Mars. Nejasné mechanizmy produkcie kyslíka
Vedci zdôrazňujú, že to ešte nie je presvedčivý dôkaz existencie života na Marse a že celý proces výroby kyslíka v bývalej atmosfére Červenej planéty je nejasný a záhadný.
Spôsob, akým sa v kráteri Gale vytvoril a skoncentroval oxid manganičitý, je skutočne záhadný. Tieto objavy poukazujú na rozsiahlejšie procesy v marťanskej atmosfére alebo povrchových vodách a dokazujú, že na pochopenie oxidácie na Marse je potrebné vykonať viac práce, povedal Gasda.
Aj Nina Lanza, vedúca výskumníčka zodpovedná za údaje z kamery ChemCam, dodala, že tento objav je jedinečný.
Podmienky jazera Gale, ktoré odhalili vzorky z jeho starých hornín, nám umožňujú nahliadnuť do marťanského obývateľného prostredia, ktoré sa prekvapivo podobá na súčasné miesta na Zemi, uviedla výskumníčka. – Mangánové minerály sú bežné v plytkých oxických vodách, ktoré sa nachádzajú na brehoch jazier na Zemi, a je nezvyčajné nájsť takéto výrazné stopy na Marse.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Zvláštna fotografia z Marsu. Astronómovia videli pavúky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.