8.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@BoschCarService).
Otázka bezpečnosti je jedným z hlavných faktorov pri výbere nového vozidla. Pri kúpe vozidla v autosalóne teoreticky nemusíte nič kontrolovať, jednoducho nastúpite a odídete. Ak sa predsa len niečo stane, využívate výhody továrenskej záruky, takže môžete byť pokojní. S rozpočtom sa pravdepodobne každý pozerá na „lídrov v oblasti spoľahlivosti“. Bohužiaľ, dobré meno sa v určitom momente končí.
Tieto značky už roky vedú medzinárodné rebríčky spoľahlivých vozidiel. Vďaka ich výnimočnej životnosti, nízkej poruchovosti či starostlivému spracovaniu môžeme siahnuť hlbšie do vrecka. Doteraz nebolo pochýb o tom, že naša investícia stojí za každý cent. Bohužiaľ, všetko dobré sa raz skončí. Najnovšia správa Európskej komisie o nebezpečných výrobkoch do roku 2023 jasne ukazuje, ktoré autá sú najnespoľahlivejšie.
„Safty Gate“ chráni spotrebiteľov
Systém rýchleho varovania EÚ pre nebezpečné výrobky bol zavedený v roku 2003. „Safty Gate“ už roky účinne pomáha zákazníkom pri rozhodovaní o nákupe a rýchlo ich informuje o možných nebezpečenstvách spojených s nákupom konkrétnych výrobkov. Systém pokrýva 30 krajín, z ktorých sa nepretržite prijímajú upozornenia týkajúce sa potenciálnych bezpečnostných rizík. Podľa poslednej správy Európskej komisie o systéme rýchleho varovania pre nebezpečné výrobky, ktorá bola uverejnená 14. marca 2024, všetky zúčastnené krajiny nahlásili spolu 3412 varovaní týkajúcich sa nebezpečných výrobkov a prijali 4287 následných opatrení. To je o 1295 viac ako v roku 2022. V minulom roku bol zaznamenaný najvyšší počet výstrah od spustenia systému Safety Gate.
Ktoré vozidlá boli nahlásené najčastejšie?
Najčastejšie uvádzanými výrobkami v uverejnenej správe EK v minulom roku boli kozmetika (32 %), hračky (13 %) a motorové vozidlá (12 %). Zatiaľ čo opravné akcie v prípade spaľovacích vozidiel sú samozrejmosťou, podľa údajov OCC boli viaceré značky známe svojou spoľahlivosťou predmetom viacerých opravných akcií v minulom roku. Podľa údajov za rok 2023 bolo predmetom servisných zásahov celkovo takmer 255 000 vozidiel. Na čele boli vozidlá skupiny Toyota vrátane Lexusu.
Celkovo bolo do servisov zvolaných takmer 60,5 tis. nových vozidiel Toyota a Lexus, keďže sa u oboch značiek vyskytli podobné poruchy. „V tomto prípade však treba mať na pamäti otázku rozsahu. Japonský výrobca je dnes nespochybniteľným lídrom rebríčka najčastejšie predávaných nových automobilov u nás, takže veľké čísla nemusia nevyhnutne znamenať vážne problémy s kvalitou“. Druhé miesto na neslávnom stupni víťazov obsadili vozidlá značky Mercedes, ktorých bolo do servisov privolaných 48 176. Tretie miesto obsadili vozidlá BMW, ktorých bolo skontrolovaných necelých 40 000.
Zároveň je prekvapujúce, že z troch veľkých nemeckých prémiových vozidiel neboli v minulom roku zistené žiadne nezrovnalosti v modeloch Audi. Medzi najmenej chybné vozidlá v zozname 2023 patria Suzuki (104 kusov), Renault (237 kusov) a prekvapivo chybné vozidlá, v mnohých predchádzajúcich rokoch Alfa Romeo (130 kusov). Hoci k nápravným opatreniam dochádza pomerne často, zavedenie systému nahlasovania potenciálneho nebezpečenstva by mohlo časom viesť k výraznému zníženiu dostupnosti chybných kusov.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.