8.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@NASA).
Bohužiaľ, tentoraz to nevyšlo. Prelomová pilotovaná misia NASA Starliner včera v noci neodštartovala. Problém – ako to v takýchto situáciách často býva – sa ukázal ako porucha. Nie je však všetko stratené, pretože NASA nepoľavuje.
Cieľom plánovaného letu bolo otestovať kozmickú loď v orbitálnych podmienkach, ako aj zvýšiť dôveru v technológie, ktoré sa používajú v kozmickom priemysle. Štart bolo možné sledovať naživo na oficiálnom kanáli NASA na Youtube. Misia mala odštartovať o 4:34 nášho času zo štartovacej rampy LC-41 na Floride, ale ako o 2:34 ráno informovala spoločnosť United Launch Alliance, let bol zrušený z dôvodu zablokovania ventilu na rakete kozmickej lode.
Pripomíname, že na vypustenie kapsule sa používa raketa Atlas V. Misia s označením Boe-CFT (Boeing Crew Flight Test) využíva kapsulu „Calypso“, ktorá v minulosti čiastočne zlyhala pri prvom orbitálnom testovacom lete v decembri 2019. Tentoraz je kľúčové, aby si ‚Calypso‘ plne napravila reputáciu vo vesmíre a bezpečne dopravila posádku dvoch skúsených astronautov: Barryho Wilmora a Suniho Williamsa, ktorí sa chystajú na svoju tretiu návštevu vesmíru, na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Astronauti mali na ISS priletieť 8. mája a Starliner mal na stanici zostať do 14. mája. Ukončenie misie bolo medzitým naplánované na 15. mája 2024, keď by kapsula bezpečne pristála na základni White Sands v štáte Nové Mexiko. Rozhodnutie o schválení dátumu štartu a technickej pripravenosti misie bolo prijaté 3. mája po podrobnom preskúmaní technických a poveternostných podmienok zo strany NASA a United Launch Alliance. Bohužiaľ, je potrebné opäť vybrať nový dátum.
Čo je misia Starliner?
Pilotovaná vesmírna loď CST-100 Starliner predstavuje významný krok smerom ku komercializácii vesmírnych ciest. Predstavuje kľúčový prvok programu NASA pre komerčnú posádku. Kozmickú loď navrhla a vyrobila spoločnosť Boeing ako odpoveď na potrebu NASA zabezpečiť nezávislý prístup USA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Starliner ponúka miesto pre sedem astronautov a je navrhnutý tak, aby sa dal opakovane použiť, čím sa zvýši efektívnosť a znížia náklady na prístup do vesmíru.
Vývoj programu Starliner bol od začiatku plný problémov vrátane oneskorení a technických problémov. Prvý skúšobný let bez posádky sa uskutočnil v decembri 2019. Neprebehol podľa plánu kvôli poruche, ktorá zabránila pripojeniu k ISS. Napriek tomuto neúspechu spoločnosť Boeing naďalej pracovala na zdokonaľovaní systémov lode. Ďalší test, ktorý sa uskutočnil v máji 2022, umožnil schváliť loď na pravidelné misie s posádkou.
Významnou črtou Starlineru je jeho univerzálnosť z hľadiska použitých nosných rakiet. Kozmická loď je navrhnutá tak, aby sa dala vypúšťať pomocou rôznych rakiet vrátane Atlas V, Delta IV, ako aj Falcon 9. Táto flexibilita znamená, že Starliner sa môže prispôsobiť meniacim sa požiadavkám na misie a štartovaciu infraštruktúru.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Do domu na Floride narazil záhadný vesmírny artefakt. NASA prípad vyšetruje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.