18.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@WonderfullyAle).
Ale Pedroza je letuška, ktorá cez deň žije v Orlande na Floride (USA). Vedie účet na TikTok, prostredníctvom ktorého sa so svojimi sledovateľmi delí o rôzne zaujímavosti o svojej práci. Tentoraz sa rozhodla vymenovať, čo by ste podľa nej nikdy nemali robiť v lietadle.
Vo videu na TikToku, na ktorom nazbierala takmer 50 000 sledovateľov, vymenúva presne tri veci. Sú to chôdza naboso v lietadle (kvôli nečistote) a konzumácia vlastného alkoholu. Tretí bod však používateľov internetu mimoriadne prekvapil. Letuška totiž uviedla, že človek by nikdy nemal zaspať počas štartovacej fázy lietadla, počas rolovania. Vysvetlila, že nie je možné zaspať „predtým, ako lietadlo opustí dráhu“. – píše Daily Mail. – ‚Poďme sa porozprávať o veciach, ktoré by ste nemali robiť v lietadle,‘ začala letuška svoje video.
Zaspávate pred začiatkom? Prvá rada znie: snažte sa nezaspať pred štartom. Viem, že cestovanie môže byť vyčerpávajúce a niekedy máte chuť jednoducho nastúpiť do lietadla a ísť rovno spať. Zaspávanie pred štartom je zlé nielen pre vaše uši. Musíte si tiež uvedomiť, že rolovanie je jednou z najdôležitejších fáz letu. Mali by ste sa uistiť, že ste úplne bdelí a pri vedomí pre prípad núdzovej situácie alebo evakuácie.
– vysvetlil Ale. Publikum sa okamžite vrhlo do reakcie. Mnohí z nich sa priznali, že sa im stalo, že práve vtedy zaspali.
Omgggg, zaspávam okamžite… ale ospravedlňujem sa, že mám neuveriteľne ľahký spánok a predtuchy, ktoré mi hovoria, kedy sa mám zobudiť
Ak nezaspím pred štartom, nebudem spať. Ale zvyčajne dokážem prespať celý let, ak zaspím hneď, ako si sadnem.
Pred štartom sa snažím dobre vyspať, pretože počas štartu/pristátia pociťujem veľkú úzkosť.
Najlepšie sa mi spí pred štartom, najmä počas rolovania
– napísali.
Čo nemôžete robiť v lietadle? Možno budete prekvapení
Prečo by ste nemali zaspať pred odletom lietadla? Okrem vyššie opísanej možnosti núdzového stavu alebo evakuácie to môže mať veľmi zlé následky pre naše zdravie. Presnejšie povedané, na naše uši. Ak zaspíme počas stúpania (alebo pristávania) lietadla, môže dôjsť k takzvanému poškodeniu uší tlakom. Pri náhlej zmene nadmorskej výšky mnohí ľudia pociťujú nepríjemné pocity, akoby im mali vybuchnúť uši. Je to preto, že tlak mimo ucha nezodpovedá hodnotám vo vnútri.
Dajú sa však kompenzovať otvorením tenkého kanála v uchu, ktorý sa nazýva Eustachova trubica. Tá sa otvára zívaním alebo prehĺtaním. Preto sa ľuďom s citlivými ušami odporúča, aby počas letu žuli žuvačku alebo cukríky a pili vodu.
Prečo by ste nemali zaspať v lietadle?
Ak však zaspíme a tlak v ušiach sa nezmení, môžeme sa vystaviť spomínanému tlakovému poškodeniu, známemu aj ako barotrauma. Keď je Eustachova trubica dlhší čas zablokovaná, môže vzniknúť infekcia a tá spôsobí nahromadenie tekutiny za ušným bubienkom, čo následne môže viesť k problémom so sluchom a bolesti. Niekedy môže bubienok dokonca prasknúť.
A späť k otázke bezpečnosti: Ak dôjde k núdzovej situácii počas spánku, môže chvíľu trvať, kým sa po náhlom prebudení upokojíme a budeme schopní urobiť racionálne rozhodnutie. V takejto situácii sa môžu počítať aj sekundy, preto je lepšie zostať v strehu, dbať na úpravu tlaku v ušiach a riadiť sa pokynmi pilota a palubného personálu.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Núdzové pristátie. Lietadlo prešlo po trupe na pristávacej dráhe
Najrýchlejšie lietadlo na svete vo vzduchu. Prvý krát hore
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.