20.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@lemon_films).
Pri kúpe nových pneumatík mnohí ľudia venujú pozornosť farebným pruhom na povrchu pneumatiky. Zaujíma ich, čo znamenajú a či majú nejaký význam pre používanie pneumatiky.
Farebné pásy na pneumatikách, odborne nazývané konfekčné značky, v skutočnosti nemajú pre používateľa žiadny význam. Slúžia len výrobcom pneumatík na identifikáciu rôznych výrobných šarží a na zlepšenie kontroly kvality vo fáze výroby.
Prečo sú na pneumatikách pruhy?
- Identifikácia šarže: Na základe farieb pruhov môže výrobca identifikovať dátum a miesto výroby daného dezénu, čo mu uľahčuje sledovanie výrobného procesu a kontrolu kvality.
- Zisťovanie defektov: Konfekčné značenie môže pomôcť odhaliť výrobné chyby v počiatočnom štádiu, skôr ako sa pneumatika dostane k zákazníkovi.
- Zjednodušenie logistiky: Farebné pruhy sa môžu použiť aj na zlepšenie logistiky a skladovania pneumatík v závode.
Pre používateľa pneumatiky nemajú farebné pruhy žiadny význam. Nemajú vplyv na výkon pneumatiky, ako je priľnavosť, odolnosť proti opotrebovaniu alebo jazdné vlastnosti. Zvyčajne tieto pruhy zmiznú po niekoľkých prvých kilometroch najazdených na pneumatike. Je to spôsobené prirodzeným odieraním behúňa.
Bodky na pneumatikách a iné symboly
Okrem cukrárenských pruhov sa na pneumatikách nachádzajú aj iné označenia, ako sú bodky, čiary alebo symboly. Niektoré z nich môžu byť pre používateľa zaujímavé, napríklad označenie najťažšieho bodu na pneumatike (zvyčajne červená bodka) alebo umiestnenie ventilu (zelená bodka), ako aj najľahšieho bodu na pneumatike (oranžová bodka). K dispozícii sú aj biele bodky, ktoré označujú, že pneumatika prešla kontrolou kvality.
Veľkosť pneumatiky a ďalšie informácie
Toto je základný symbol, ktorý označuje šírku pneumatiky, výšku profilu, konštrukciu pneumatiky, priemer ráfika a index nosnosti a rýchlosti. Napríklad označenie 205/55 R 16 91 V znamená:
- 205: šírka pneumatiky v milimetroch.
- 55: Percentuálny podiel výšky profilu pneumatiky z jej šírky (v tomto prípade 55 % z 205 mm, teda 112,75 mm).
- R: označenie konštrukcie pneumatiky – radiálna.
- 16: Priemer ráfika v palcoch, na ktorý možno pneumatiku namontovať.
- 91: Index nosnosti, t. j. maximálne zaťaženie, ktoré môže pneumatika uniesť. V tomto prípade 91 zodpovedá 615 kg. To je najbežnejšia hodnota tohto parametra. Súčet nosností všetkých pneumatík by mal dať výsledok vyšší ako maximálna povolená celková hmotnosť vozidla pri plnom zaťažení. Túto hodnotu nájdete v technickom preukaze vozidla v kolónke označenej F1.
- V: Rýchlostný index, t. j. maximálna rýchlosť, ktorou môže vozidlo s týmito pneumatikami jazdiť. V tomto prípade V znamená 240 km/h.
Na pneumatike nájdete aj kód DOT (Department of Transportation), ktorý obsahuje dátum výroby pneumatiky. Tento kód pozostáva z 12 znakov, z ktorých prvé dva sú kódom výrobcu a ďalšie štyri sú dátumom výroby (napr. 0123 znamená, že pneumatika bola vyrobená v 1. týždni roku 2023).
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Meníte pneumatiky? Predtým si skontrolujte jeden detail
Prečo by ste v lete nemali používať zimné pneumatiky? Odpovedáme
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.