21.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: Súkromný archív).
Pri pohľade na červenú mnohí vodiči zvoľnia tempo, aby ušetrili drahé palivo. Robia však chybu; existujú lepšie spôsoby, ako sa dostať na červenú, ktoré ušetria viac peňazí.
Vhodné jazdné metódy sa prejavia v dlhšej životnosti mnohých komponentov, a tým aj v potenciálne nižších nákladoch na prevádzku vozidla. To je potrebné mať na pamäti aj pri takej triviálnej situácii, akou je priblíženie sa k svetelnej križovatke.
Brzdenie motorom
Najlepšie je zvyknúť si používať brzdenie motorom, t. j. primerane znížiť prevodové stupne, aby vozidlo mohlo zrýchliť bez toho, aby muselo použiť brzdy. Výhody sú zrejmé.
Vodič má neustále spojený pohon, spotreba paliva je minimálna alebo nulová a nedochádza k opotrebovaniu spojky, brzdových doštičiek a kotúčov. Za zmienku stojí aj znížená tvorba prachu, ktorý vzniká pri trení brzdových doštičiek o kotúče. Ide o najbežnejšiu a najrozumnejšiu možnosť zníženia rýchlosti, keď sa blížite ku križovatke alebo semaforu.
Voľnobeh
Techniku jazdy na neutrál používali vodiči už pred niekoľkými desaťročiami. Keď sa vodič blížil ku križovatke alebo semaforu, vyradil prevodovku do neutrálu (voľnobeh).Využijúc znížený odpor, dosiahol bod zastavenia.
Argumentom obhajujúcim túto techniku jazdy je nižšia spotreba paliva. Motor spotrebuje menej paliva pri nízkych rýchlostiach, ale problém nastáva, keď treba rýchlo reagovať a zrýchliť. Vodič musí zaradiť správny prevodový stupeň a znovu získať pohon. Týmto spôsobom sa strácajú cenné sekundy. Často sa ukáže, že jediným riešením je prudké brzdenie.
Jazda so stlačenou spojkou
Medzi uvedenými spôsobmi existuje ešte jeden – prechodný. Mnohí vodiči sa snažia jazdiť s vypnutým hnacím ústrojenstvom a držať spojku čo najdlhšie, kým vyradia prevodový stupeň do neutrálu. V núdzovej situácii môžu okamžite uvoľniť spojku a obnoviť pohon.
Treba mať na pamäti, že z dlhodobého hľadiska bude tento spôsob najnákladnejší. V prvom rade musíte počítať so skrátenou životnosťou spojky a s ňou spojených komponentov, napríklad dvojhmotového kolesa. To znamená, že potreba výmeny, a tým aj náklady pohybujúce sa v tisícoch zlotých, dopadnú na vodiča oveľa skôr ako pri iných spôsoboch jazdy. V extrémnych prípadoch môže byť spojka na výmenu už po 30 – 40 000 kilometroch.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Už nie sú žiadne pochybnosti. Tieto autá majú najnižšiu spotrebu
Vybrané autá pre seniorov. K dispozícii je zoznam najlepších
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.