26.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ToyotaGlobalNews).
Vesmírne vozidlo Toyoty, Lunar Cruiser, sa zúčastní na prieskume Mesiaca s ľudskou posádkou. Šesťkolesové tlakové vozítko prevzalo svoj názov od legendárneho SUV Toyota Land Cruiser (najdlhšie vyrábaný model značky). Vozidlo dodá Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA), ktorá uzavrela dohodu o spolupráci s americkou agentúrou NASA.
V kabíne Toyoty budú môcť byť astronauti v jednoduchom jumperi
Obaja budú pracovať na projekte Artemis, ktorý povedie k historickému návratu ľudí na striebornú zemeguľu ešte v tomto desaťročí. JAXA poskytne nielen vozidlo na precízny prieskum satelitu Zeme, ale aj dvoch japonských astronautov. Práve oni povedú tento prelomový projekt, vďaka ktorému ľudia budú môcť byť na Mesiaci… bez skafandrov.
Toyota Lunar Cruiser, ktorého stavba sa začala v roku 2019, by mal byť hotový v roku 2031. O rok ho dopravia na Mesiac, kde sa pripojí k misii Artemis. Bude to dvojmiestne vozidlo, ale v prípade potreby sa doň zmestia celkovo štyria ľudia. Vo vnútri budú vytvorené optimálne životné podmienky na prežitie počas dlhšieho obdobia. Interiér bude naplnený stlačeným vzduchom.
Lunar Cruiser od Toyoty prejde až 20 kilometrov denne počas jedného mesiaca (30 dní). Nie je to síce veľká vzdialenosť, ale vozidlo bude slúžiť predovšetkým na prieskum pôdy a podzemných zdrojov satelitu. Cieľom je analyzovať, čo sa nachádza pod povrchom južného pólu Mesiaca. Šesťkolesové vozidlo Toyoty sa bude pravidelne vracať k striebornej zemeguli. Očakáva sa, že vozidlo nakoniec vydrží v prevádzke približne 10 rokov a prejde približne 100 000 kilometrov.
Všetko bolo premyslené
Zatiaľ čo na Zemi automobilový priemysel najviac presadzuje batériové elektromobily (BEV), na Mesiaci Toyota vsádza na vodíkový pohon. V podstate pôjde o elektrické vozidlo, ale s vodíkovými článkami. Na palube budú solárne panely, keďže sa počíta s generátormi vodíka poháňanými práve slnečným svetlom. Bude tam aj zásobník na vodu, ktorá bude vedľajším produktom výroby energie z palivových článkov.
Vyrobená voda sa využije na výrobu vodíka. Túto úlohu bude mať na starosti inovatívna technológia RFC. Vďaka nej bude možné regenerovať vodíkové články elektrolýzou pomocou slnečnej energie. Táto energia sa bude uchovávať počas 14-dňových lunárnych nocí, keďže na Mesiaci trvá „deň“ a „noc“ rovnako dlho. Dôvodom je, že Mesiac sa na rozdiel od Zeme neotáča okolo svojej osi. Technológia RFC tak zabezpečí, že sa bude dať poháňať aj počas dvojtýždňových nocí.
„Systém RFC je v súlade s princípmi obehového hospodárstva,“ uvádza sa v oznámení spoločnosti Toyota. „Modul je kompaktný a ľahký, čo ponúka možnosť širokého využitia na rôzne účely pri výskume vesmíru aj na Zemi. Je to systém, ktorý poskytuje sebestačnosť za predpokladu, že má prístup k Slnku a nevytvára dodatočné náklady,“ – zdôraznil
Autonómny systém a hviezdna navigácia
Zaujímavé je, že japonskí astronauti nebudú musieť rover vždy riadiť ručne. Toyota Lunar Cruiser bude na detekciu prekážok využívať technológiu LiDAR. Na Mesiaci medzi ne patria najmä krátery a skaly. Okrem toho pokročilé rádionavigačné systémy, údaje zozbierané z každého kolesa a analýza polohy hviezd umožnia vynikajúcu navigáciu bez satelitov GPS. Vozidlo bude vybavené akýmsi druhom asistenčných systémov, pretože aj v manuálnom režime jazdy bude systém dohliadať na bezpečnosť tým, že navrhne optimálnu trasu jazdy.
Toyota Lunar Cruiser bude vybavená pneumatikami Bridgestone vyrobenými z… kovu. Takéto pneumatiky umožnia vozidlu spoľahlivejšiu jazdu po regolite, prekonávanie kráterov, strmých kopcov alebo prejazd cez ostré skaly. Toyota si dala za úlohu vyvinúť špeciálne pohonné ústrojenstvo, ktoré je na jednej strane účinné v teréne, ale zároveň spotrebuje čo najmenej energie. Japonský výrobca sa chváli, že mu pomohli 70-ročné skúsenosti z výroby terénneho SUV, spomínaného modelu Toyota Land Cruiser.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Mobilný spúšťač 2 sa formuje. NASA stavia obrovské vozidlo
Cesta na Mars za 60 dní. NASA sa rozhodla pre revolučný projekt
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.