29.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Daniel Krason).
V máji máme krásny júl. 🙂 Takto by sa dalo zhrnúť počasie posledných dní. Čo má vodič v horúcom počasí robiť, ak je klimatizácia v jeho aute pokazená? Odpoveď je, ochlaď sa starými spôsobmi. Dedkovské, ale veľmi účinné.
Horúce „leto“ prišlo na Slovensko ako zvyčajne bez väčšieho ohlásenia. A udrelo plnou silou. Minulý víkend dosahovali teploty 30 stupňov Celzia v tieni! Horúčavy sú ešte nemilosrdnejšie, keď nastúpite do auta. Najmä do takého, v ktorom nefunguje klimatizácia.
Prečo nefunguje klimatizácia v aute?
Príčin poruchy môže byť mnoho. Možno je systém netesný a chladivo uniklo, možno sa kompresor zasekol a prestal fungovať, alebo ide o problém s riadiacou elektronikou. Tá sa zrútila a odpojila tlačidlo klimatizácie na konzole. Vo svetle horúčavy však vodič nemá čas premýšľať. Musí pracovať. Ako si počas cesty uľaví? V skutočnosti existuje niekoľko spôsobov. A všetky sú staré ako svet… motorizmu. Naši otcovia a dedovia ich veľmi dobre poznali.
Čo robiť, keď nefunguje klimatizácia?
Myslíte si, že stačí počas jazdy otvoriť všetky okná? Riešenie je zrejmé. Až na to, že má rovnako veľa výhod ako nevýhod. Otvorenie všetkých okien vedie k prievanu. Ten síce prinesie úľavu, ale len dočasnú. Môže to viesť k prechladnutiu, ale aj k prechladnutiu a ochrnutiu krčných alebo tvárových svalov alebo k zápalom uší. Preto je lepšie túto myšlienku v prvom rade zavrhnúť. Namiesto toho sa oplatí:
- po príchode k zaparkovanému vozidlu otvoriť dvere vozidla a počkať aj niekoľko minút. V tomto prípade sa teplota zachytená vo vozidle jednoducho uvoľní.
- vodič po usadení do vozidla a rozjazde môže otvoriť okná, spustiť ventilátor na maximálnu silu a otvoriť okná. S otvorenými oknami je však najlepšie jazdiť len niekoľko desiatok sekúnd. Nie dlhšie.
- počas jazdy nechajte jedno okno otvorené. A tiež tak, aby vzduch, ktorý cez neho vniká, nefúkal priamo na niektorého z cestujúcich.
Konajte ešte predtým, ako sa auto na slnku rozpáli
V aute s pokazenou klimatizáciou je tiež dobré zabrániť prehrievaniu interiéru. Aj v tomto prípade má vodič k dispozícii niekoľko osvedčených postupov. Okrem iného by mal myslieť na:
- zaparkovať vozidlo chrbtom k slnku. Slnečné lúče zosilňuje najmä čelné sklo.
- parkovanie vozidla na mieste, kde bude pri návrate k vozidlu tieň.
- namontovanie slnečnej clony na čelné sklo a napr. na zadné okno. Zabránite tak prehrievaniu interiéru a starnutiu plastov. V súčasnosti sa používajú špeciálne kryty. Kedysi to boli poťahy alebo jednoducho plachty.
- uľaví sa aj tým vodičom, ktorí majú vo svojom aute tónované zadné okná. Tie fungujú ako štít. Fólia obmedzuje prístup do interiéru vozidla nielen očiam okoloidúcich, ale aj slnečným lúčom.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Koľko paliva spotrebuje klimatizácia v aute? Každý stupeň je dôležitý
Čo je dvojzónová klimatizácia v aute a ako funguje?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.