4.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@crospotter13).
Výrobné náklady elektromobilov sú v priemere o 40 až 50 percent vyššie ako v prípade automobilov so spaľovacím motorom. Podľa generálneho riaditeľa korporácie Stellantis by preteky v znižovaní nákladov mohli viesť k hľadaniu dodávateľov v krajinách, ako sú India, Turecko, Maroko a Mexiko. Pre európskych dodávateľov by to znamenalo vlnu bankrotov, pričom mnohé takéto spoločnosti už hromadne prepúšťajú.
Potreba prechodu na elektrické vozidlá je pre mnohých výrobcov veľkou výzvou. Veľké koncerny investujú milióny eur do nových modelov, modernizujú závody a zavádzajú technologické zmeny v celom dodávateľskom reťazci. Významným problémom sa ukazujú byť aj výrobné náklady, ktoré sú v mnohých prípadoch až o 50 % vyššie ako v prípade automobilov poháňaných tradičným spaľovacím motorom.
Výroba elektromobilov je príliš drahá. Začínajú sa preteky v znižovaní nákladov
To na druhej strane znamená, že čoraz viac automobiliek sa snaží ešte viac spoliehať na diely dodávané z mimoeurópskych krajín. Krajiny ako India, Turecko, Maroko a Mexiko ponúkajú automobilové komponenty o 40 % lacnejšie v porovnaní s dielmi vyrobenými v Európe. Podľa Carlosa Tavaresa – riaditeľa spoločnosti Stellantis – musia západní dodávatelia automobilového priemyslu rýchlo prispôsobiť svoju ponuku požiadavkám trhu. Inak im hrozí, že v najbližších rokoch skrachujú.
Teraz už nie sme v pretekoch o ekologickú transformáciu, ale v pretekoch o zníženie nákladov. Pre dodávateľov automobilových komponentov to znamená obrovskú záťaž. V Európe už mnohí známi výrobcovia komponentov zápasia s problémami.
– CARLOS TAVARES
Žiaľ, pre mnohé spoločnosti to znamená reštrukturalizáciu a často aj hromadné prepúšťanie. Takýmto problémom čelia okrem iných aj nemecké spoločnosti Bosch, ZF Friedrichshafe a Continental. Ešte pred niekoľkými rokmi zamestnávali nemecké podniky dodávajúce komponenty pre automobily so spaľovacím motorom 310 000 ľudí, podľa posledných odhadov sa ich počet znížil takmer o tretinu.
Dopyt po elektromobiloch klesá. Stále sú príliš drahé
Riaditeľ spoločnosti Stellantis zároveň konštatuje, že v čase, keď automobilky zdvojnásobujú a strojnásobujú svoje úsilie o splnenie požiadaviek elektrifikácie, dopyt po elektromobiloch v Európe výrazne klesá. Mnohé krajiny znížili dotácie na batériové modely, čo sa prejavilo v oveľa menšom záujme o takéto vozidlá. Príkladom je nemecký trh, kde došlo k výraznému poklesu predaja elektromobilov po tom, ako vláda zrušila dotácie.
V snahe urobiť elektromobily dostupnejšími plánuje spoločnosť Stellantis uviesť na trh v USA model Jeep za menej ako 25 000 USD. Aj v Európe chce spoločnosť uľahčiť kúpu vozidla s nulovými emisiami uvedením nového modelu Citroen e-C3 s cenou 23 tis. eur. Koncern tiež uzavrel partnerstvo s čínskym spoločným podnikom, ktorého výsledkom má byť uvedenie malého elektromobilu Leapmotor T03 za menej ako 20 tis. eur.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ďalšie obavy vyvoláva prepúšťanie. Celé odvetvie má vážny problém
Veľké prepúšťanie v Nemecku potvrdené. O prácu príde 3500 ľudí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.