9.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@differentcarreview-dcr).
Správny chod motora ovplyvňujú rôzne poruchy, medzi ktoré patria problémy so vstrekovačmi alebo chybné zapaľovacie sviečky. Odborníci poukazujú na najčastejšie príčiny trhania v závislosti od typu pohonnej jednotky a zdôrazňujú, že rýchla reakcia a návšteva servisu môže zabrániť vážnejším škodám.
Nerovnomerný chod motora by vodič nemal nikdy podceňovať. Ak nepríjemný trhavý zvuk nepochádza zo spôsobu radenia prevodových stupňov pri prudkej akcelerácii, príliš rýchleho vyšliapnutia spojky alebo druhu paliva, môže súvisieť so poruchou, ktorá vážne ohrozuje „život“ pohonnej jednotky.
Odkiaľ pochádza trhanie motora?
Príčin trhania motora je mnoho, v závislosti od typu pohonnej jednotky. Niektoré sa týkajú všetkých možností pohonu, napríklad upchatý palivový filter alebo porucha vstrekovačov. Iné sú spôsobené špecifickým hnacím ústrojenstvom, ktoré sa nachádza vo vozidle.
Ak ide o motor na LPG, je dobré skontrolovať, či sa trhanie prejavuje len pri používaní LPG alebo aj pri jazde na benzín. Medzi faktory spôsobujúce nepravidelný chod agregátu patria opotrebované zapaľovacie sviečky, zlá kvalita plynu, chybný systém LPG alebo nesprávne zapaľovanie.
V prípade dieselového motora sa trhanie najčastejšie vyskytuje, keď vozidlo trpí napríklad poruchou vysokotlakového čerpadla alebo rozdeľovača. Nerovnomerný výkon motora môže byť spôsobený aj chybným dvojhmotovým zotrvačníkom alebo poruchou palivového systému.
Pri benzínových motoroch je trhanie okrem iného dôsledkom opotrebovaných zapaľovacích sviečok a vodičov, nesprávne fungujúceho palivového systému, zaneseného katalyzátora alebo znečisteného palivového filtra.
Možno ignorovať trhanie motora počas jazdy?
Strata výkonu vozidla, problémy s rýchlosťou, zvýšená spotreba paliva alebo zastavenie motora pri voľnobehu – tieto typy porúch v kombinácii s príznakmi trhania môžu znamenať nákladnú opravu a ďalšia jazda môže byť nebezpečná. Ak sa porucha nezistí včas, môže viesť k poškodeniu motorovej jednotky, katalyzátora, filtra pevných častíc alebo EGR ventilu. Rušivé zvuky motora je dobré konzultovať s mechanikom v odbornom servise.
Trhanie počas jazdy nie je príznak, ktorý možno ignorovať. V prípade benzínových a naftových motorov môžu byť príčiny rôzne, od opotrebovaných vstrekovačov cez problémy so zapaľovaním až po chybné palivové potrubie. V prípade motorov poháňaných LPG sú príčinou trhania často poškodené plynové potrubia alebo znečistené filtre. Je dôležité nepodceňovať tieto signály a nahlásiť ich v servise, kde odborník presne diagnostikuje problém.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Kontrolku motora sa dá ľahko odstrániť. Nie každý pozná tento jednoduchý spôsob
Takto sa vyhnete poruchám. „50 alebo 250 000 km“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.