9.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Ensuper).
Motorový olej patrí medzi kvapaliny, ktorých vlastnosti sa ťažko merajú organolepticky. Bez laboratórnych meraní nemôžeme zistiť, z akých základov sa skladá a aké prísady obsahuje. Namiesto toho si často všimneme, že na pohľad je jeden olej redší a druhý hustejší. Stručne povedané, posudzujeme jeho viskozitu. Spoločnosť ENEOS vysvetľuje, čo je to viskozita a aký je jej význam pre motor? Dozvieme sa aj o jej klasifikácii.
Viskozita oleja ako fyzikálna veličina
Tento parameter je dokonca „hmatateľný“ a má zásadný význam pre každý spaľovací motor. Viskozita je veličina, ktorá určuje schopnosť kvapaliny prúdiť pri určitej teplote. Čím je teplota nižšia, tým pomalšie olej tečie. A naopak.
So zvyšujúcou sa teplotou sa viskozita oleja znižuje, vďaka čomu sa olej rýchlejšie dostáva do mazaných oblastí. V súlade s touto myšlienkou by malo platiť, že sa spoliehame na oleje, ktoré budú mať pri nízkych teplotách čo najnižšiu viskozitu (rýchlo a prenikavo sa dostanú do mazaných oblastí). Bohužiaľ, nie je to také jednoduché. Tá istá viskozita, ktorej znížením získame rýchlejší prietok a lepšiu dostupnosť k mazaným častiam, má v samotnom procese ochrany trecích plôch opačnú úlohu. Od olejového filmu, ktorý vytvára mazacia kvapalina, sa vyžaduje, aby bol čo najviskóznejší a mal tak dobrú priľnavosť k mazaným prvkom, t. j. aby ich chránil.
Ideálny produkt je teda taký, ktorý funguje na oboch týchto hraniciach a zároveň si zachováva svoje parametre.
Klasifikácia viskozity motorových olejov
S cieľom usporiadať trh s olejmi používanými v automobilovom priemysle vytvorila medzinárodná organizácia Society of Automotive Engineers (SAE) klasifikáciu olejov podľa ich viskozity. Na základe tohto parametra sa motorový olej delí do 14 tried. Prvých šesť, označených číslom pred písmenom W, určuje maximálnu viskozitu, ktorú môže olej dosiahnuť pri teplotách pod bodom mrazu.
Tieto triedy sú 0W, 5W, 10W, 15W, 20W a 25W.
Nižšie číslo znamená, že olej môže pracovať pri nižších teplotách. Tento parameter je dôležitý najmä pri štartovaní motora v zime. Ďalšie stupne sú letné stupne. Podľa uvedenej klasifikácie sa uvádzajú za písmenom W a predstavujú informácie o viskozite oleja pri 100 a 150 stupňoch Celzia. Existuje osem tried: W8, W12, W16, W20, W30, W40, W50, W60.
Ktorý olej bude najlepší v našej zemepisnej šírke?
Pravdepodobne pôjde o výrobky zaradené medzi 5W30(40) a 10W40. Zaujímavé je, že vytvorenie niektorých tried nie je ani možné bez mnohých drahých technologických patentov, takže nie každý výrobca si môže dovoliť predstaviť celý sortiment mazív rozdelený podľa klasifikácie SAE.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ako často meníte olej v motore? Je to o najazdených kilometroch alebo o čase?
Jazdíte prevažne v meste? Skontrolujte, či má vaše vozidlo dobrý olej
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.