14.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Artsiom P).
Dobytie Marsu sa možno nezaobíde bez obetí astronautov ochotných absolvovať historické lety. Najnovšie štúdie naznačujú, že budú musieť podstúpiť dialýzu obličiek kvôli kozmickému žiareniu červenej planéty.
Let na Mars je jedným z najväčších cieľov súčasných astronómov. Jeho úspech bude míľnikom v dobývaní vesmíru našou civilizáciou. Preto sa už teraz skúmajú možné požiadavky, ktorým budú musieť ľudia čeliť. Niektoré z nich by mohli priekopníkom letov na Mars zmeniť život.
Skupina vedcov z University College London analyzovala, ako môžu jedinečné stresové faktory vo vesmíre ovplyvniť astronautov. Zistili znepokojujúci jav, ktorý naznačuje, že let na Mars by mohol vyvolať nezvratnú degradáciu obličiek. Takýto let by si teda vyžadoval invazívnu dialýzu.
Let na Mars poškodzuje obličky
Vedci analyzovali zachované biologické vzorky z celkovo 21 uskutočnených a simulovaných vesmírnych misií hlodavcov a ľudí. Hľadali v nich zmeny, ktoré by mohli byť spôsobené kozmickým žiarením a mikrogravitáciou. Výsledky okamžite ukázali, že cesta rovnajúca sa vzdialenosti zo Zeme na Mars vážne poškodzuje zdravie.
U ľudí rovnako ako u zvierat aj kratšie vystavenie kozmickému žiareniu a mikrogravitácii vyvolalo zmeny v obličkách. Viedlo napríklad k fosforylácii kľúčových transportných proteínov obličiek, čo môže zvýšiť riziko vzniku obličkových kameňov.
Najzaujímavejšie a najbolestivejšie zistenie sa však týkalo analýzy jedného experimentu, v ktorom boli myši vystavené simulovanej dávke kozmického žiarenia, ktorá zodpovedá okružnej ceste na Mars. Ukázalo sa, že obličky hlodavcov mali zjavné známky poškodenia a dysfunkcie vrátane poškodenia ciev, tubulov a poruchy filtrácie a reabsorpcie.
Snaha vyriešiť problém
Žiarenie a mikrogravitácia pri simulovanom lete na Mars okrem iného vyvolali aj zápal a odumieranie buniek. To všetko viedlo k chronickému ochoreniu obličiek. Podľa vedcov by let na Mars mohol zahŕňať povinnú dialýzu astronautov po ich návrate na Zem. Na druhej strane ide o zmenu návykov na celý život.
Anglickí vedci tvrdia, že ich štúdia nevyjadruje rozsah nebezpečenstva budúcich vesmírnych misií. Analyzovaný prípad simulovaného letu na Mars zahŕňal iba let, nie operácie na povrchu, kde by boli astronauti ešte viac vystavení kozmickému žiareniu. Preto by skutočné poškodenie obličiek mohlo byť nielen horšie, ale aj rýchlejšie, bez možnosti liečby.
Preto vedci z University College London postulujú, že skôr ako začneme stavať rakety, mal by sa najprv vyvinúť celý systém na ochranu zdravia astronautov. Možno už len ich práca prispeje k vývoju špeciálnych farmakologických látok, ktoré pomôžu udržať obličky ľudí, ktorí sa vydajú dobývať vesmír, plne funkčné.
Výsledky výskumu boli publikované v časopise Nature Communications.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Cesta na Mars za 60 dní. NASA sa rozhodla pre revolučný projekt
NASA a Goodyear vytvorili nezničiteľnú pneumatiku. Ako pneumatika Superelastic funguje?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.