17.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@alerts.on786).
Nedávne búrky spôsobili škody v mnohých častiach krajiny, keď kanalizačné systémy nezvládli prívalové dažde. Tu je návod, čo robiť, ak bolo vaše auto zaplavené, aby ste predišli úplnému poškodeniu.
V mnohých slovenských mestách stačí niekoľko desiatok minút silného dažďa, aby boli ulice zaplavené. Kanalizačné systémy nezvládajú obrovské množstvo vody. To znamená, že celé ulice sa ocitnú pod vodou a autá sa stanú obeťami záplav.
Čo robiť, ak máte zaplavené auto?
Hlavným problémom je voda, ktorá sa dostáva do motora. Môže sa to stať buď pri zaparkovanom vozidle, alebo pri jazde po zaplavenej ceste. Ak motor vypnete, kým sa k nemu dostane voda, je pravdepodobné, že sa vyhnete úplnému poškodeniu. Aj keď sa voda dostane do spaľovacieho priestoru, bude ju možné odstrániť. A po úplnom vyčistení by mal motor normálne fungovať.
Ale bohužiaľ je pravdepodobné, že v takejto situácii dôjde k poškodeniu iných komponentov. Mohlo by dôjsť napríklad ku skratu elektrického systému alebo akumulátora. Preto by ste mali požiadať o pomoc mechanika a pred naštartovaním vozidlo dôkladne skontrolovať.
Ak sa voda dostala do motora počas jeho chodu, problémy sa ešte zhoršia. Dochádza k hydraulickému zablokovaniu, čo znamená, že piest vo fáze kompresie nemohol vykonať plný zdvih kvôli vode, ktorú nemohol stlačiť.
V takejto situácii môže dôjsť k nasledujúcim poškodeniam:
- prerušenie elektrického systému;
- poškodenie ventilu;
- praskanie bloku motora.
Bohužiaľ, keď je vozidlo zaplavené, voda sa môže dostať aj do motorového oleja. Tým sa znemožní správne mazanie motora. A to vedie k poškodeniu kovových súčiastok vo vnútri motora.
Ako môžete zabrániť väčším škodám
Aby sa predišlo ďalšiemu poškodeniu, motor by sa v prvom rade nemal naštartovať. Ak bolo vozidlo zaplavené počas parkovania, je pravdepodobné, že sa ho podarí „zachrániť“, ak sa neaktivuje elektrický systém a motor.
Čo znamená, že je potrebné ho odviezť odťahovou službou a vykonať servis. Mechanici vyčistia celý blok motora od vody, vymenia všetky komponenty, ktoré prišli do kontaktu s vodou a mohli by byť poškodené, uistia sa, že bola odstránená všetka vlhkosť, a až potom ho naštartujú.
Ak došlo k zaplaveniu vozidla počas chodu motora, je potrebné vozidlo čo najskôr odstaviť. A potom by sa rovnako malo odviezť k mechanikovi.
V žiadnom prípade by sa teda nemal štartovať motor, ak bolo vozidlo zaplavené! Bez ohľadu na to, či ide o elektrické, naftové, benzínové alebo LPG vozidlo. A čo je veľmi dôležité, všetky okná musia zostať otvorené a zapaľovanie nesmie byť zapnuté.
Dá sa zabrániť úplnému poškodeniu?
Bohužiaľ, aj keď je motor dôkladne vyčistený, zaplavené auto bude mať viacero ďalších problémov. Časom sa objavia rôzne oblasti s výraznou koróziou. Spoje elektrického systému sa poškodia, skorodujú a buď prestanú fungovať, alebo môže dôjsť k ich skratu. Voda môže ovplyvniť aj prevodovku a všetky komponenty v oblasti motora.
To je dôvod, prečo sa takmer vo všetkých prípadoch zaplavené vozidlo vyhlási za totálne poškodené.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ako často sa mení olej v automatickej prevodovke. A koľko stojí výmena
Môžete namiesto AdBlue použiť vodu alebo demineralizovanú vodu?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.