20.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/asharkyu).
Guľa umožňuje pohodlnú prepravu bicyklov, ale aj pripojenie prívesu. Keďže väčšina vodičov ho používa príležitostne, nie vždy si uvedomuje predpisy.
Dovolenky sú obdobím, keď sa guľa obzvlášť hodí. Na jeho existenciu sa mimo dovolenkového obdobia veľmi často zabúda. To znamená, že si nie vždy uvedomujeme, na čo všetko musíme myslieť pri používaní automobilu s ťažným zariadením, napr. na prepravu bicykla alebo ťahanie prívesu.
Guľa na aute – začnite s papierovačkami
Po montáži ťažného zariadenia je potrebné navštíviť stredisko technickej kontroly vozidiel a vykonať tam dodatočnú technickú kontrolu. Pracovník skontroluje správnosť inštalácie, účinnosť káblového zväzku a prítomnosť typového štítku na ťažnom zariadení. Tým sa však záležitosť, žiaľ, nekončí. S vydaným osvedčením musíte ísť na oddelenie dopravy, kde úradník urobí zápis do technického preukazu vozidla, ktorý vám umožní jeho legálne používanie.
Guľa na aute – pohodlná preprava bicyklov
Niet pochýb o tom, že nosič bicyklov na ťažnom zariadení je najpohodlnejší a zároveň najbezpečnejší spôsob prepravy bicyklov. Treba však pamätať na to, že bicykle zvyčajne zakrývajú poznávaciu značku. Za jazdu so značkou zakrytou nákladom pritom hrozí pokuta. Policajt vám tiež môže zakázať pokračovať v jazde.
Z tohto dôvodu je potrebné pred montážou nosiča získať tzv. tretiu registračnú značku. Mnohí vodiči, najmä vozidiel na lízing, sa v snahe ušetriť papierovanie rozhodnú kúpiť si tzv. zberateľskú tabuľku s evidenčným číslom. Nielenže nemusia stáť v rade na úrade, ale stojí ich to polovicu toho, čo si účtuje odbor dopravy. Bohužiaľ, aj keď tabuľka na prvý pohľad vyzerá ako originálna, pri kontrole policajt ľahko odhalí nelegálne označenie. Okrem toho, že na tabuľke chýba laserové gravírovanie, v centrálnom registri vozidiel nebude žiadna informácia o tom, že bola vydaná dodatková tabuľka s evidenčným číslom.
Guľa na aute – nezabudnite na povolenia
Vodič kategórie B nemôže ťahať príves, ak celková hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 3 500 kg. Poznámka: Kategória B umožňuje viesť jazdnú súpravu s celkovou hmotnosťou do 4 250 kg. V tomto prípade však môže byť k vozidlu pripojený príves s celkovou hmotnosťou do 750 kg.
V osvedčení o evidencii si skontrolujeme, či naše vozidlo môže ťahať daný príves.
Guľa na aute – obmedzená rýchlosť
Maximálna povolená rýchlosť pre jazdu s prívesom na Slovensku závisí od:
- Typu cesty:
- Diaľnica: 90 km/h (do 750 kg) / 80 km/h (nad 750 kg)
- Rýchlostná cesta: 90 km/h (do 750 kg) / 80 km/h (nad 750 kg)
- Dvojprúdová cesta mimo obce: 90 km/h (do 750 kg) / 80 km/h (nad 750 kg)
- Ostatné cesty mimo obce: 70 km/h
- Zastavaná oblasť: 50 km/h
- Obytná zóna: 20 km/h
- Celkovej prípustnej hmotnosti prívesu:
- Do 750 kg: platí maximálna povolená rýchlosť pre daný typ cesty
- Nad 750 kg: na diaľniciach a rýchlostných cestách je maximálna povolená rýchlosť 80 km/h, na ostatných cestách 70 km/h
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Telefón v držiaku na čelnom skle – v mnohých krajinách zakázaný
Poškriabali ste niekomu auto a nechali tam svoje telefónne číslo? To zaručuje problémy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.