22.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@bugatti).
Čakanie sa skončilo. Nové Bugatti bolo oficiálne predstavené a kombinuje motor V16 s tromi elektromotormi s celkovým výkonom 1 800 koní.
Bugatti vstupuje do novej éry uvedením modelu Tourbillon, hybridu zameraného na čistý výkon, ktorý spája to najlepšie z oboch svetov a dosahuje monštruózne hodnoty výkonu.
Tourbillon je vyhlásením, ktoré Bugatti robí v čase, keď sa čoraz viac výrobcov rozhoduje pre čoraz väčšiu elektrifikáciu svojich modelových radov, a chce ukázať, čo sa dá dosiahnuť spojením týchto dvoch svetov. Nový Tourbillon je ľahší, výkonnejší a oveľa rýchlejší ako jeho predchodca, ktorý v žiadnom prípade nebol pomalým strojom.
Bugatti sa rozhodlo pre evolúciu, nie revolúciu v dizajne exteriéru
Tourbillon bude ľahko rozpoznateľný ako Bugatti, pretože jeho dizajn je prirodzenou evolúciou toho, čo sme videli na modeli Chiron. Proporcie sa predĺžili, takže auto už nepôsobí mohutne, a prvky ako dvere otvárané smerom nahor dodávajú vozidlu dramatický dojem.
Predná časť je viac pretiahnutá, pripomínajúca Mistral, zatiaľ čo vzadu môžete vidieť LED pás, ktorý sa formuje do otáčkomera vozidla. Ústredným prvkom je však obrovský difúzor, ktorý vytvára prízemný efekt, aby udržal vozidlo prilepené k asfaltu vo vysokých rýchlostiach, ako to vidno na nových vozidlách Formuly 1.
Tento masívny difúzor je doplnený aktívnym spojlerom, ktorý sa pri relatívne nízkych rýchlostiach dvíha, aby zvýšil prítlak, ale zároveň sa používa ako aerodynamická brzda, aby nový Tourbillon čo najefektívnejšie zastavil.
Prístrojová doska je umelecké dielo
Interiér nového hyperauta Bugatti je v súlade s tradíciou a ako nás výrobca zvykol, je to veľmi zvláštne miesto na sedenie. Miesto vodiča je jasne oddelené od priestoru pre cestujúcich a interiér je rozdelený stredovým prvkom, na ktorom nájdeme rôzne ovládacie prvky vozidla a volič prevodovky.
Skutočným lákadlom interiéru je prístrojový panel. Zatiaľ čo sa zdá, že všetci upúšťajú od klasických hodín v prospech obrazoviek, Bugatti sa rozhodlo použiť sadu analógových hodín, ktoré by mu mohol závidieť aj majster hodinár.
Tam, kde displej bude v najbližších rokoch vyzerať zostarnuto, tieto hodiny, ktoré sa nachádzajú na modeli Tourbillon. Predstavujú snahu Bugatti vytvoriť niečo estetické, čo obstojí v skúške času.
Kabína nie je úplne bez obrazoviek, pretože ak sa zaradí spiatočka, z prístrojovej dosky rýchlo vyskočí obrazovka, ktorá zobrazuje obraz zo zadnej kamery. Tá sa dá ovládať aj stlačením tlačidla a vodič ju môže využiť na pripojenie svojho telefónu k Apple CarPlay. Ak ju však nepotrebuje, schová sa do prístrojovej dosky, kde ju nikto nevidí.
Bugatti Tourbillon dosahuje výkon 1 800 koní vďaka hybridnému pohonu založenému na motore V16 s prirodzeným nasávaním
Pod pôsobivou karosériou a starostlivo spracovaným interiérom sa musí skrývať aj pohonné ústrojenstvo. A Bugatti Tourbillon v tomto smere nesklamal.
Základom nového hybridného pohonného ústrojenstva je motor V16 s prirodzeným nasávaním navrhnutý spoločnosťou Cosworth, ktorý sa dokáže roztočiť až na 9 000 otáčok za minútu. Samotný benzínový motor dosahuje výkon 1 000 k, ktorému pomáhajú tri elektromotory.
Bugatti teraz vlastní Rimac a materská spoločnosť urobila to, čo vie najlepšie, a elektrifikovala túto pohonnú jednotku pre dosiahnutie maximálneho výkonu. Motoru V16 s objemom 8,3 litra pomáhajú tri elektromotory, z ktorých dva sú namontované na prednej náprave, aby hypercar získal pohon všetkých kolies. Batéria s kapacitou 25 kWh zároveň stačí na to, aby Tourbillon dokázal prejsť až 60 kilometrov v čisto elektrickom režime.
Výsledkom tohto spojenia je výkon 1800 koní, vďaka ktorému hypercar dosiahne rýchlosť 60 km/h z miesta za 2 sekundy. A odtiaľto veci naberajú extrémny spád. Výrobca napríklad uvádza, že Tourbillon dokáže dosiahnuť rýchlosť 300 km/h za menej ako 10 sekúnd. Šprint 0-400 km/h zvládne za menej ako 25 sekúnd.
V „normálnom“ režime je maximálna rýchlosť 380 km/h, ale s kľúčom Speed Key sa táto rýchlosť odomkne a Tourbillon môže dosiahnuť 445 km/h.
Menej a drahšie ako Chiron
Bugatti oznamuje, že vyrobí len 250 exemplárov modelu Tourbillon a že všetky už boli predané. Pre Chiron bola vyčlenená výrobná dávka 500 kusov, takže Tourbillon bude po spustení výroby v roku 2026 dvakrát exkluzívnejší. Exkluzivita má však svoju cenu. Bugatti hovorí, že exemplár Tourbillon bude stáť 3,8 milióna eur. To pred všetkými špeciálnymi želaniami, ktoré môžu cenu výrazne zvýšiť.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Tu sú prvé fotografie nového Bugatti. Nástupca Chironu bude poháňaný motorom V16
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.