Tipy, Zaujímavosti,

Čo ak nezaplatím pokutu zo zahraničia? Radšej neotáľajte, inak budete prekvapení

6.7.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ZDF). Priniesli ste si z dovolenky nielen pohľadnice a fotografie, ale aj dopravnú pokutu, ktorú ste si práve vybrali zo schránky? Radšej sa nesnažte vyhnúť...

6.7.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ZDF).

Priniesli ste si z dovolenky nielen pohľadnice a fotografie, ale aj dopravnú pokutu, ktorú ste si práve vybrali zo schránky? Radšej sa nesnažte vyhnúť zodpovednosti. Pokuta by mohla byť oveľa prísnejšia ako pár stoviek eur, ktoré treba zaplatiť.

Čo ak nezaplatím pokutu zo zahraničia? Radšej neotáľajte, inak budete prekvapení.
Foto: youtube.com/@ZDF

Kedysi panovala mylná predstava, že pokuty za prekročenie rýchlosti udelené v zahraničí sa nemusia platiť. V tom čase chýbali vhodné nástroje a spolupráca medzi krajinami na zisťovanie toho, kto šoféroval, takže to nebolo vždy úspešné. V prípade Európskej únie sa všetko zmenilo v roku 2015. Teraz musíte čeliť vážnym dôsledkom, ak sa vyhýbate zodpovednosti.

Neplatíte pokutu? Počítajte s následkami

V roku 2015 nadobudla účinnosť smernica Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie 2015/413, ktorou sa ustanovujú pravidlá výmeny údajov o dopravných priestupkoch a porušeniach pravidiel cestnej premávky. To znamená, že ak teraz prekročíte rýchlosť v niektorej z krajín EÚ, zaslať pokutu osobe zodpovednej za priestupok nebude problém, pretože krajiny navzájom svedomito spolupracujú. Od niektorých dokonca dostanete dokumenty rýchlejšie, ako keby ste boli na Slovensku.

Aký je trest za nezaplatenie pokuty zo zahraničia? Radšej si ju hneď vyzdvihnite

Vydávanie a platenie pokút sa môže v jednotlivých krajinách líšiť. Na niektorých miestach napríklad dostanete zľavu, ak zaplatíte ihneď, zatiaľ čo pri nedodržaní lehoty vám môžu byť účtované úroky alebo sa pokuta dokonca zdvojnásobí. Tak je to napríklad vo Francúzsku. Ak s platbou meškáte, nakoniec zaplatíte niekoľkonásobok pôvodnej sumy. Existujú aj ďalšie obmedzenia. Na u nás platí, že ak šofér nezaplatíte pokutu na mieste, polícia vám môže odobrať vodičský preukaz a vydať vám náhradný doklad s platnosťou 15 dní. Počas tejto doby musíte zaplatiť pokutu. Preto sa odporúča, aby ste sa v prípade cestovania vopred oboznámili s pravidlami danej krajiny.

V krajných situáciách musíte počítať s tým, že môže dôjsť aj k súdnemu konaniu a k exekútorovi, ktorý bude nedoplatok vymáhať z vášho účtu.
Foto: pexels.com/Markus Spiske

Čo ak nezaplatím pokutu zo zahraničia? Sankcia môže byť prísna

Mnohí ľudia si myslia, že ak ignorujú pokutu zo zahraničia, nič sa im nestane. Ak sa však vrátite do krajiny, z ktorej ste dostali pokutu, a zastaví vás polícia, môže vám dokonca zabaviť auto, nehovoriac o vysokých úrokoch, ktoré musíte zaplatiť. Zároveň sa oplatí vedieť, že po návrate na Slovensko, kam vám pokuta príde, sa vymáhaním poplatkov nezaoberá zahraničná polícia. Tie idú na slovenské úrady a práve tu sa všetko odohráva. V krajných situáciách musíte počítať s tým, že môže dôjsť aj k súdnemu konaniu a k exekútorovi, ktorý bude nedoplatok vymáhať z vášho účtu. Ako by mala vyzerať pokuta zo zahraničia? V prvom rade musí:

  • prísť do 180 dní od spáchania trestného činu,
  • najdôležitejšie pasáže sú preložené do slovenčiny,
  • vyzerá ako oficiálny list s potvrdením o prijatí.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Rýchlostný radar v Bulharsku: môžete pokutu ignorovať alebo ju dostanete poštou domov?

Ceny diaľničných známok v Rakúsku. Sú drahšie ako minulé leto


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Absolútna prednosť chodcov – nie vždy a všade. Kedy neplatí?

4.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@WUSA9news). Chodec má na priechode privilegované postavenie. To však neznamená, že má prednosť v každej situácii. Tu platí, že vodič…

Ktoré auto má nižšie náklady na údržbu: dieselové alebo benzínové? Aký veľký je rozdiel

4.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@chasingcars). Pred výberom medzi benzínovým a naftovým vozidlom by mali vodiči zvážiť aj náklady na údržbu týchto motorov. Dôležité sú…

Elektrický motocykel prekonal štyri pozemné rýchlostné rekordy

4.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@VENTURI-OFFICIAL). Model RW-5 Voxan nedávno absolvoval testy na soľných pláňach v Bonneville a prekonal štyri samostatné rýchlostné rekordy pre elektrický…

Značka končí s vozidlami SUV. Oznamuje pokračovanie radu kultových klasík

3.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@DPCcars). Francúzi stále hľadajú nápad pre DS Automobiles. Najnovší z nich zahŕňa opustenie terénnych modelov a inšpiráciu originálom. Teda Citroen…

Goodyear UltraGrip Performance 3. Víťaz testu zimných pneumatík ADAC

3.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@transa-pneu). Pneumatika Goodyear UltraGrip Performance 3 zvíťazila v najnovšom teste zimných pneumatík nemeckého automobilového klubu ADAC v rozmere 215/55R17 pre…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov