18.7.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ford).
Podľa nariadenia GSR musí byť asistent udržiavania v jazdnom pruhu povinnou výbavou každého nového vozidla od 7. júla tohto roku. Nemecký ADAC varuje, že jeho prevádzka môže byť niekedy nebezpečná.
Asistent udržiavania v jazdnom pruhu využíva predovšetkým kameru, ktorá nepretržite sleduje čiary namaľované na vozovke. Najnovšie inkarnácie tohto systému dokážu rozpoznať aj okraje vozovky. Aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu dokáže nielen korigovať jazdný pruh, aby sa zabránilo jeho opusteniu, ale dokonca sa dokáže sám riadiť pozdĺž neho.
Asistent udržiavania v jazdnom pruhu nie je dokonalý
Ako uvádza nemecký ADAC, systémy udržiavania v jazdnom pruhu v mnohých automobiloch majú ďaleko od dokonalosti. V skutočnosti môžu dokonca spôsobiť nebezpečné situácie na ceste. Napriek tomu ADAC víta nevyhnutnosť systémov udržiavania v jazdnom pruhu a vidí v nich veľký potenciál.
„Rôzne testy systémov varovania pred vybočením z jazdného pruhu však odhaľujú aj ich slabé stránky. Niekedy sa môže stať, že vozidlo je takmer nasmerované na protiidúce vozidlo. Je to spôsobené pomerne veľkými ovládacími silami,“
– uvádza sa v tlačovej správe organizácie.
Okrem toho mnohé systémy pracujú s príliš veľkou silou. Podľa predpisov by mal byť maximálny odpor na volante 50 Nm. To zodpovedá hmotnosti 5 kg. V prípade niektorých vozidiel však musíte s volantom dokonca zápasiť.
Euro NCAP na druhej strane upozorňuje, že maximálna sila na volant by mala závisieť od konkrétnej jazdnej situácie.
ADAC vyzýva na optimalizáciu
Vzhľadom na často nepresvedčivý výkon systémov udržiavania v jazdnom pruhu vyzýva ADAC výrobcov na ich optimalizáciu. Mali by totiž fungovať tak, aby vo vodičoch vzbudzovali dôveru.
„Len sofistikované a dobre koordinované systémy zabezpečia akceptáciu zo strany vodičov,“ uvádza ADAC. Ak také nie sú, namiesto toho, aby pomáhali, prekážajú počas jazdy a vodič ich jednoducho vypne.
Pripomíname, že podľa smernice GSR je systém udržiavania v jazdnom pruhu povinnou výbavou každého vozidla od 7. júla. Spolu s ním musí byť na palube okrem iného aj inteligentný asistent kontroly rýchlosti, detekcia objektov pri cúvaní, varovanie pred únavou vodiča alebo záznamník údajov o udalostiach.
Cieľom zavedenia nariadenia o všeobecnej bezpečnosti (skrátene GSR) je výrazne znížiť počet obetí medzi cestujúcimi, chodcami a cyklistami. Európska únia chce do roku 2038 znížiť počet usmrtených osôb pri nehodách o 25 000 a počet zranených o 140 000.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
ABS – čo je to a na čo sa používa?
Kontrola trakcie: čo je to, ako funguje a prečo by ste ju mali používať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.