20.7.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Heide Pinkall).
V Európskej únii sa stále diskutuje o clách na elektromobily z Číny. Medzi členskými štátmi spoločenstva majú svojich zástancov aj odporcov. Očakáva sa, že pri nadchádzajúcom hlasovaní o clách sa zástupcovia Nemecka zdržia hlasovania. Aký je dôvod?
Clá EÚ na čínske elektromobily. Aké sankcie hrozia výrobcom?
Výrazne nižšie ceny elektromobilov z Číny sa stretli s podozrením, že korporácie z kráľovstva stredu využívajú štátne dotácie na zaplavenie európskeho trhu lacnými elektromobilmi. V dôsledku toho sa začalo vyšetrovanie, ktoré má ukázať, či dotácie a výhody ponúkané Pekingom priamo súvisia so snahou poškodiť európskych výrobcov elektromobilov.
V marci sa začala registrácia všetkých čínskych automobilov vstupujúcich do EÚ v súvislosti s možným proti subvenčným clom. Začiatkom júna však Európska komisia oznámila, že sa rozhodla zaviesť clá na elektromobily dovážané z kráľovstva stredu. Príslušné rozhodnutie bolo uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie 4. júla. Clá sa v závislosti od výrobcu pohybujú od 17,4 do 38,1 %. Podľa EK to záviselo od toho, či príslušná čínska spoločnosť bola ochotná spolupracovať.
Ako už bolo oznámené, toto rozhodnutie je dočasné. Ak sa počas jeho platnosti (t. j. počas nasledujúcich štyroch mesiacov) všetky členské štáty dohodnú na tejto otázke, clá by sa mohli stať trvalými.
Clo na čínske elektromobily. Francúzsko je za, Nemecko proti
Sankčné clá na elektromobily z Číny však jasne ukazujú, že v tejto otázke nie je v Európskej únii zďaleka jednota. Za sankcionovanie výrobcov z Ďalekého východu je Francúzsko. Práve francúzska vláda poukázala na to, že autá z Číny majú „nespravodlivo nízke ceny“, čo jednoznačne ohrozuje všetkých európskych výrobcov. Podľa francúzskych politikov vyššie clá spôsobia, že čínski výrobcovia sa rozhodnú investovať na starom kontinente. Naopak, Nemci, Švédi a Maďari sú proti zavedeniu sankčných ciel.
Hlas Nemecka je v tejto súvislosti mimoriadne dôležitý – veď sú jednou z najdôležitejších ekonomík EÚ. „Izolácia a umelé colné bariéry v konečnom dôsledku všetko zdražujú a všetkých ochudobňujú“. – povedal pred časom nemecký kancelár Olaf Scholz. Proti zavedeniu ciel boli aj nemeckí výrobcovia. Tu treba zdôrazniť, že čínsky trh je z ich pohľadu veľmi dôležitý. Napríklad 1/3 ročného predaja automobilov skupiny Volkswagen smeruje do ríše stredu.
Nemecko nebude hlasovať za clá. Prečo?
Zatiaľ je nepravdepodobné, že by Nemecko vyjadrilo podporu opatreniam EÚ. Podľa anonymných zdrojov agentúry Reuters sa však očakáva, že nemeckí poslanci EP sa zdržia hlasovania. Oficiálne to má byť motivované prebiehajúcim vyšetrovaním dotácií a rokovaniami, ktoré Brusel stále vedie s Pekingom.
Hlavným dôvodom sú však údajne obavy Nemecka z reakcie Číny na zavedené clá. V rámci odvetných opatrení by Peking mohol zasiahnuť práve nemeckých výrobcov automobilov. V dôsledku toho by mohli ceny týchto automobilov v Číne výrazne vzrásť. To by následne znamenalo menší podiel na trhu.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.