3.8.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ChinaViewTV).
Čína postavila najväčšie lietadlo ekranoplán (hybrid lode a lietadla) na svete. Stroj AG600 je zaujímavé lietadlo, ktoré vyvinula spoločnosť AVIC. Stroj je v súčasnosti vo fáze letovej certifikácie. Čínske ekranopláno sa preto pravdepodobne čoskoro dostane do prevádzky a ponúkne veľkú prepravnú kapacitu.
AG600 je veľkoplošné lietadlo a zároveň najväčšie obojživelné lietadlo svojho druhu na svete. Práce na ňom prebiehajú už niekoľko rokov. Stroj vyvinula spoločnosť AVIC (Aviation Industry Corporation of China) a zdá sa, že v blízkej budúcnosti sa začne komerčne využívať.
Čína testuje najväčší ekranoplán na svete
AG600 je v súčasnosti vo fáze certifikácie, ktorú sprevádzajú príslušné testy. Jeden z orgánov patriacich pod Čínsky letecký úrad už vydal určité povolenia súvisiace so zavedením lietadla do prevádzky. To znamená, že výrobca splnil požiadavky stanovené úradom a môže pristúpiť k ďalším etapám.
Vieme, že schválenia sa týkajú konštrukcie a letovej spôsobilosti. AG600 preto môže prejsť ďalšími fázami certifikácie, ktoré nakoniec umožnia zaradenie triediaceho zariadenia do prevádzky. Bol navrhnutý s ohľadom na rôzne úlohy. Patrí medzi ne hliadkovanie, preprava tovaru vo vodách kontrolovaných Čínou alebo špeciálne úlohy, ako napríklad záchranné misie.
Ekranoplan AG600 ponúka veľkú kapacitu
AG600 je veľký stroj s dĺžkou 37 metrov. Rozpätie krídiel je takmer 39 metrov. Lietadlo poháňané štyrmi turbovrtuľovými motormi WJ-6 bude schopné dosiahnuť rýchlosť až 500 km/h (vo vzduchu) a prekonať vzdialenosť až 4 500 km.
Spoločnosť AVIC sa tiež chváli veľkými nákladnými schopnosťami lietadla. Vzletová hmotnosť stroja je 53,5 t. Okrem toho sa tu rozhodlo o veľmi zaujímavom riešení v oblasti odčerpávania vody, ktoré príde vhod pri hasení požiarov. Ekranoplán má pokročilý systém, ktorý umožňuje načerpať až 12 t kvapaliny do nádrží len za 20 sekúnd. Akoby to nestačilo, AG600 by nemal mať problém vzlietnuť z mora, kde sú vlny vysoké až 2 m.
Univerzálnosť ekranoplánu znamená, že lietadlo určite nájde všestranné využitie. Samotná myšlienka nie je úplne nová a pamätá si napríklad obdobie studenej vojny. Podobný stroj už vyvinuli v Sovietskom zväze a vtedy ho, samozrejme, chceli použiť na vojenské účely, napríklad na potápanie najväčších lodí amerického námorníctva.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Najrýchlejšie lietadlo na svete vo vzduchu. Prvý krát hore
Zákaz fajčenia, ale popolník tam musí byť. Bez neho lietadlo nemôže vzlietnuť. „Vážne riziko“.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.