13.8.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/ASDF_MEDIA).
Ak chcete jazdiť lepšie a bezpečnejšie, pozrite sa, aké rady majú pre vás jazdci rallye. Nie je to jednoduché. Dopravné zápchy, stres, zhon… V premávke je ľahké na chvíľu stratiť pozornosť a výsledkom je nešťastie. A počet áut na slovenských cestách sa neustále zvyšuje. Preto je také dôležité zlepšiť si techniku jazdy a zvýšiť si sebadôveru za volantom.
„Žena za volantom“
Muži radi uvádzajú túto vetu ako vysvetlenie mnohých dopravných situácií, ktoré sa im nepáčia, alebo manévrov, ktoré sú podľa ich názoru nevhodné. Pritom pravda je taká, že ženy sú lepšími vodičkami. Podľa Inštitútu pre automobilovú dopravu ženy jazdia bezpečnejšie a zodpovednejšie. Spôsobujú 4-krát menej nehôd ako muži!
Ako jazdiť bezpečnejšie?
Je dobré poznať svoje auto a svoje vlastné schopnosti (a obmedzenia). Je dobré pracovať na svojich zručnostiach za volantom a uvedomovať si nebezpečenstvá, ktoré na vás na ceste čakajú.
Čo si treba uvedomiť, ak chcete byť dobrým vodičom a jazdiť bezpečne?
Myslite za volantom
Na bezpečnosť musíte myslieť skôr, ako otočíte kľúčikmi v zapaľovaní. Pravidelne kontrolujte stav svojho vozidla a vykonávajte jeho údržbu. Predtým, ako vyrazíte, si správne nastavte opierku hlavy – stred hlavy by mal byť v strede opierky hlavy. Nastavte si sedadlo, volant a zrkadlá.
Jazdite plynule
Výskum, ktorý sa uskutočnil, ukázal, že počúvanie dynamickej hudby počas jazdy nás núti jazdiť rýchlejšie a vykonávať riskantnejšie manévre na ceste. Najbezpečnejšia je plynulá, rytmická jazda, pri ktorej sa dajú predvídať manévre ostatných účastníkov cestnej premávky.
Nebrzdite na poslednú chvíľu
Prichádzate na križovatku s červeným svetlom? Začnite brzdiť skôr s motorom – znížením prevodových stupňov. Aj pri vjazde do zákruty sa naučte správne brzdiť – začnite brzdiť čím skôr, keď sa blížite k zákrute znížením prevodového stupňa.
Brzdy používajte intenzívnejšie v núdzových situáciách, napríklad keď vás nečakane zastihne prekážka, ktorej sa nemôžete vyhnúť a musíte čo najrýchlejšie zastaviť.
Nejazdite po neskorej noci
To, že by ste nemali šoférovať po požití alkoholu, je jasné a dúfame, že to netreba ďalej rozvádzať. Ukazuje sa však, že rovnako nebezpečné je sadnúť si za volant po prebdenej noci. Údaje nadácie AAA Foundation for Traffic Safety ukazujú, že keď sme unavení a nevyspatí, znižujeme svoju bezpečnosť na cestách až 15-krát. Ak ste spali menej ako štyri hodiny, máte vnímanie porovnateľné s človekom, ktorý má v krvi 1,2 promile alkoholu.
Rozlúčte sa s ihličkovými topánkami
Topánky na vysokom podpätku si nechajte na iné príležitosti. Na šoférovanie si vyberte obuv s plochou podrážkou – tá poskytne nohe správnu priľnavosť. V lodičkách na podpätku je päta zavesená vo vzduchu bez opory, čo znižuje možnosť pociťovať tlak prenášaný na pedále. V topánkach na podpätku si tiež môžete neúmyselne zablokovať nohu a v núdzovej situácii mať obmedzené možnosti použitia brzdového pedálu.
Ako sa dostať zo zovretia na ceste?
A teraz mini tréning. Na ceste sa môžete stretnúť s mnohými nebezpečnými situáciami. Mnohé z nich nemôžete ovplyvniť – počasie, správanie ostatných účastníkov cestnej premávky. Čo však ovplyvniť môžete, sú vaše reakcie za volantom.
Čo by ste mali robiť, ak dostanete šmyk?
Prečítajte si teóriu a základné pravidlá, ktoré si potom môžete precvičiť za volantom.
Do šmyku sa môžete dostať nielen v zime, ale aj počas dažďa, na mokrom a klzkom povrchu.
Najdôležitejšie veci sú:
- znížiť rýchlosť,
- ak vaše vozidlo nereaguje na riadenie, dajte nohu z plynu a jemne vyrovnajte kolesá,
- ak stratíte trakciu na zadnej náprave vozidla, stlačte spojku a otočte volantom v smere, v ktorom zadná časť vozidla ubieha,
- vaše vozidlo nemá ABS – brzdite pulzne, aby ste zabránili zablokovaniu kolies.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
V hmle je kľúčové jedno nariadenie. Policajná kontrola, ale vôbec nie svetlá
Mäkký brzdový pedál po výmene brzdových doštičiek? Tu je problém a čo robiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.