21.8.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Cadillac).
Vetrom uhladené 2+2-miestne kupé spája honosnosť s rýchlosťou.
Americká značka Cadillac, ktorá bola kedysi v Spojenom kráľovstve známa luxusnými vozidlami, v súčasnosti pracuje na svojom návrate do Európy. Na trh sa dostáva model Lyriq, po ktorom budú nasledovať ďalšie dve elektrické SUV. S modelom Celestiq značka predstavila aj elektrický sedan. Nová štúdia Opulent Velocity je teraz 2+2-miestne kupé s elektrickým pohonom.
Už na prvý pohľad zaujme veľmi nízky, pretiahnutý bočný pohľad, ktorý akoby bol vytvorený pre aerodynamický tunel. Okrem toho má zdanlivo pomerne veľké vozidlo efektné dvere typu gullwing, ktoré sú tu pravdepodobne aj preto, aby štúdia Cadillac pútala pozornosť na veľtrhoch.
Vpredu upúta pozornosť nízko položená kapota s osvetleným logom značky. Nechýbajú ani pre značku typické vertikálne svetelné línie, ktorými sa vyznačuje aj model Lyriq. V zadnej časti sa nachádzajú zodpovedajúce vertikálne výduchy vzduchu, ktoré sú zrejme osvetlené. K dispozícii je aj veľké pole so svetelnými LED líniami takmer na šírku vozidla.
Dizajnová štúdia má kombinovať moderné technológie s luxusom a ukázať elektrickú budúcnosť radu V – teda niečo ako M u BMW, AMG u Mercedesu alebo N u Hyundai. Názov Opulent Velocity odráža túto orientáciu: „Opulent“ znamená nárok na luxus, ‚Velocity‘ na športovosť.
K tomu sa pridávajú schopnosti autonómnej jazdy na úrovni 4, čo znamená, že vozidlo sa dá riadiť aj bez toho, aby ste neustále venovali pozornosť premávke. Pri ovládaní pomáha širokouhlý displej a head-up displej s funkciou rozšírenej reality.
Velocity experience
Z autonómneho režimu sa môžete prepnúť do režimu „Velocity experience“ jediným dotykom prsta. Znovu sa objaví volant a pedále. Displej vodiča je integrovaný do volantu, ktorý pripomína hernú konzolu. Ďalší, veľmi široký displej sa nachádza pred sedadlom spolujazdca, pričom centrálny dotykový displej typický pre dnešné elektromobily chýba. V stredovej konzole je zrejme tradičný otočný ovládač.
Tí, ktorí radšej jazdia virtuálne, a teda bezpečne, môžu využiť funkciu „Ghost Car“. Tá na head-up displeji zobrazuje pretekársku trať, na ktorej si môžete zlepšovať časy na kolo alebo súťažiť s ostatnými vodičmi na rôznych tratiach.
„Opulent Velocity je inšpirovaný dynamickými dizajnovými prvkami motoristického športu a má aerodynamický tvar karosérie 2+2,“ hovorí Magalie Debellis, vedúca dizajnu nesériového Cadillacu. „Je to signál pre svet, že Cadillac chce byť lídrom v oblasti elektrifikovaných luxusných výkonov.“ Výrobca sa k technológii elektrického pohonu nevyjadruje.
Kedy budú možné nízkoprofilové elektromobily s prijateľným dojazdom? To nevieme, ale v súčasnosti musia mať batérie určitú hrúbku, aby bolo možné prejsť 600 kilometrov (373 míľ) alebo viac, a to aj pri dlhom rázvore. Takže táto štúdia je pravdepodobne snom budúcnosti. Zvláštne znie aj to, že Cadillac sa zameriava na autonómne riadenie aj v prípade športových modelov – čo u nás u športovo založených vodičov nepôsobí príliš dobre.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
VW odkladá Trinity na rok 2032, prioritu má elektrický Golf
Takto bude vyzerať najnovšie vlajkové SUV značky Mercedes. Na internete sa objavili prvé rendery
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.