21.8.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@rockauto).
Je dôležité, aby vodiči rozpoznali prvé príznaky poškodeného alternátora, pretože od tohto komponentu závisí chod motora. Keď sa pokazí, dá sa alternátor opraviť, alebo ho treba úplne vymeniť?
Mnohí vodiči nevedia, čo je alternátor a na čo sa používa. Preto nedokážu včas rozpoznať príznaky chybného alternátora.
Tu sa dozviete, prečo je tento komponent dôležitý a aké sú prvé varovné signály poruchy alternátora.
Čo je alternátor a ako funguje
Alternátor je elektromechanické zariadenie, ktoré premieňa mechanickú energiu na elektrickú energiu vo forme striedavého prúdu. Konkrétne ide o generátor striedavého elektrického prúdu poháňaný motorom vozidla. Väčšina alternátorov využíva rotujúce magnetické pole.
Má dve cievky, stator – vonkajšiu pevnú cievku a rotor – vnútornú rotujúcu cievku. Rotor sa otáča motorom prostredníctvom remeňa a vytvorené magnetické pole indukuje striedavý elektrický prúd v pevnej cievke statora.
Diódy vo vnútri sa používajú na premenu striedavého prúdu na jednosmerný. Výstupné napätie je riadené regulátorom napätia. Výsledný prúd sa používa na nabíjanie autobatérie (akumulátora).
Časom sa však opotrebujú kefy, kontaktné krúžky alebo regulátor napätia, čo spôsobuje problémy v činnosti alternátora. V dôsledku toho sa akumulátor vozidla prestáva nabíjať, čo znemožňuje naštartovanie motora alebo spôsobuje jeho zastavenie.
Prvé príznaky chybného alternátora
Najčastejším príznakom je výstražná kontrolka v tvare batérie na prístrojovej doske. Tá sa rozsvieti buď počas jazdy, alebo zostane svietiť aj po naštartovaní motora. Za normálnych okolností by táto kontrolka mala po naštartovaní motora zmiznúť.
Táto kontrolka však neznamená priamo poruchu alternátora, ale len upozorňuje, že batéria sa nenabíja správne. Ak chcete identifikovať poruchu, vyhľadajte odbornú pomoc.
Kolísanie jasu svetlometov vozidla alebo svetiel na prístrojovej doske môže byť ďalším znakom, že alternátor zlyhal. Keď tento komponent nefunguje správne, systém osvetlenia vozidla začne blikať. Keď alternátor prestane nabíjať batériu, môže sa vypnúť aj ventilácia alebo rádio.
Keď sa vám teda vybije batéria, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o poruchu akumulátora. Z tohto dôvodu sa motor nenaštartuje. Alebo ak sa batéria vybíja za jazdy, motor sa tiež vypne.
Ďalším príznakom vybitia je pomalá činnosť niektorých komponentov, ako sú stierače alebo elektrické okná. Keď sa otáčajú pomaly alebo sa zdvíhajú veľmi pomaly, znamená to, že batéria sa čoskoro úplne vybije. A ak sa to deje pri naštartovanom motore, alternátor s najväčšou pravdepodobnosťou nenabíja akumulátor.
Dá sa opraviť, alebo ho treba úplne vymeniť?
Cena nového alternátora sa začína na približne 100 EUR, ale môže presiahnuť 200 EUR.
Zvyčajne, keď sa pokazí, mal by sa vymeniť úplne, aby sa problém neopakoval. Ale tí, ktorí si nemôžu dovoliť nový, radšej opravia starý.
Vo všeobecnosti je práca na opravu alternátora 70 EUR, ale môže sa líšiť v závislosti od zložitosti opravy. V niektorých situáciách teda môže byť výhodnejšie kúpiť nový alternátor ako opravovať starý.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Je bezpečné jazdiť s rozsvietenou kontrolkou tlaku v pneumatikách? Ako funguje systém TPMS
Pneumatiky budeme kupovať menej často, ale nemusíme nevyhnutne ušetriť peniaze
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.