Pravidlá, Tipy, Zaujímavosti, 0

Nehoda v autoškole. Kto znáša následky: inštruktor alebo žiak?

20.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ceskakancelarpojistitelu). Školenie budúcich vodičov má dve hlavné zložky, teoretickú a praktickú. Na konci kurzu absolvujú dve skúšky, jednu z každého modulu. Ale v prípade nehody...

20.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ceskakancelarpojistitelu).

Školenie budúcich vodičov má dve hlavné zložky, teoretickú a praktickú. Na konci kurzu absolvujú dve skúšky, jednu z každého modulu. Ale v prípade nehody v autoškole nesie následky inštruktor alebo žiak za volantom?

Nehoda v autoškole. Kto znáša následky: inštruktor alebo žiak?
Foto: youtube.com/@ceskakancelarpojistitelu

Na vedenie vozidla na verejných komunikáciách na Slovensku potrebujete vodičský preukaz. Ten možno získať len po teoretickom a praktickom výcviku v akreditovanej autoškole. A to len vtedy, ak žiak úspešne absolvoval teoretické aj praktické skúšky.

Ako dlho trvá autoškola

Autoškola je rozdelená do dvoch modulov: teoretická príprava a praktický výcvik. Teoretickú prípravu možno absolvovať súbežne s praktickým výcvikom, odporúča sa však absolvovať ju pred sadnutím za volant. V mnohých prípadoch inštruktori autoškoly kombinujú hodiny praktickej jazdy s teoretickou časťou.

Vo všeobecnosti však žiaci ukončia teoretické a praktické kurzy približne po 8 až 12 týždňoch. Zákon však stanovuje, že od začiatku kurzu máte na jeho absolvovanie maximálne 12 mesiacov.

Nehoda v autoškole: Zodpovednosť učiteľa a študenta

Otázka zodpovednosti pri nehode v autoškole je pomerne komplexná a závisí od konkrétnych okolností nehody. Vo všeobecnosti platí, že za škody spôsobené počas výcviku zodpovedá ten, kto ich zavinil.

  • Zodpovednosť inštruktora: Inštruktor má za úlohu zabezpečiť bezpečnosť počas výcviku. Ak sa nehoda stane z dôvodu jeho zanedbania povinností (napr. nedodržanie dopravných predpisov, technická porucha vozidla spôsobená jeho zanedbaním), nesie primárnu zodpovednosť.
  • Zodpovednosť žiaka: Aj žiak má určité povinnosti. Ak sa nehoda stane z dôvodu jeho zanedbania (napr. nedodržanie pokynov inštruktora, úmyselné konanie), môže niesť spoluzodpovednosť.
  • Zodpovednosť poisťovne: Ak má autoškola uzavreté poistenie, poisťovňa môže uhradiť škody spôsobené nehodou.
Vo všeobecnosti platí, že za škody spôsobené počas výcviku zodpovedá ten, kto ich zavinil.
Foto: youtube.com/@ceskakancelarpojistitelu

Faktory ovplyvňujúce zodpovednosť:

  • Príčiny nehody: Dôležité je zistiť, čo spôsobilo nehodu. Ak bola príčinou technická porucha vozidla, ktorá nebola zavinená inštruktorom ani žiakom, môže byť zodpovedný výrobca vozidla alebo servis, ktorý vozidlo opravoval.
  • Svedkov nehody: Výpovede svedkov môžu významne ovplyvniť zistenie príčin nehody a určenie zodpovednosti.
  • Závery znaleckého posudku: Ak je potrebné, môže byť vypracovaný znalecký posudok, ktorý presne určí príčiny nehody.

Čo robiť v prípade nehody:

  • Zabezpečiť miesto nehody: Zapnúť výstražné svetlá, umiestniť výstražný trojuholník.
  • Oznámiť nehodu polícii: Polícia vyšetrí nehodu a zistí jej príčiny.
  • Kontaktovať poisťovňu: Ak máte uzavreté havarijné poistenie, kontaktujte svoju poisťovňu.
  • Spolupracovať s políciou a poisťovňou: Poskytnite im všetky potrebné informácie.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Ako dlho trvá premlčacia lehota dopravného priestupku?

Sú bezpečnostné pásy pre cestujúcich na zadných sedadlách povinné?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Koniec lacných áut? Nové clá v USA šokujú automobilový trh.

5.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@throttlething). Amerika zaviedla nové clá vo výške 25 % na všetky automobily a náhradné diely vyrobené mimo svojich hraníc. Tento…

Hyundai odhaľuje tajomstvo: Nový crossover Ioniq už na ceste!

5.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Review1box). Hyundai opäť dokazuje, že patrí medzi lídrov v oblasti elektromobility. S kódovým označením OE a náznakom, že by mohlo…

Schafberg: Najkrajší alpský vrchol, ktorý musíte zdolať túto jar

5.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Mojolo). Túžite po nádherných výhľadoch na alpské jazerá, ale nechcete čakať na leto? Schafberg v severnom Rakúsku je presne tým…

Pokuta za tankovanie? Stačí jedno prehliadnutie a problém je na svete

5.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@auto-salon3492). Pokuty bežne spájame s dopravnými priestupkami alebo nesprávnym parkovaním, no možno vás prekvapí, že takéto sankcie môžete obdržať aj…

Prečo autá na plyn nesmú do podzemných garáží? Pozor na neviditeľné riziko!

5.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/LiteHeavy). Vstúpili ste niekedy do podzemnej garáže a zbadali zákaz pre autá na plyn? Zákazy vjazdu pre vozidlá s LPG…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov