Pravidlá, Tipy, Zaujímavosti,

Nepodceňujte túto súčasť! Takto sa vyhnete problémom

26.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ericthecarguy). Brzdový systém v každom vozidle je zložitý systém spojov, ktoré musia fungovať vo vzájomnej harmónii. Pri pravidelnej údržbe bŕzd sa vodiči zameriavajú najmä na...

26.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ericthecarguy).

Brzdový systém v každom vozidle je zložitý systém spojov, ktoré musia fungovať vo vzájomnej harmónii. Pri pravidelnej údržbe bŕzd sa vodiči zameriavajú najmä na brzdové kotúče a doštičky. Pritom zabúdajú na brzdové vedenie, na čo si treba dať pozor.

Nepodceňujte túto súčasť! Takto sa vyhnete problémom.
Foto: youtube.com/@ericthecarguy

V automobilovom priemysle často hovoríme o dôležitosti hrúbky brzdových kotúčov a doštičiek, ale z hľadiska bezpečnosti na cestách nesmieme zabúdať na rovnako dôležitú súčasť brzdového systému – brzdové hadičky. Účinnosť týchto komponentov má priamy vplyv na brzdný výkon a celkovú bezpečnosť vozidla.

Aká je funkcia brzdových hadíc?

Brzdové hadice, pevné aj pružné, zohrávajú kľúčovú úlohu pri prenose hydraulickej sily z brzdového pedála na akčné členy, ako sú piesty a brzdové valce. Ich hlavnou úlohou je zabezpečiť účinný prenos tlaku brzdovej kvapaliny. Čo je nevyhnutné pre správne fungovanie bŕzd. Aj najmenšie poškodenie vedenia môže viesť k vážnym problémom, napríklad k strate tlaku v systéme. To výrazne predlžuje brzdnú dráhu alebo v extrémnych prípadoch úplne znemožňuje zastavenie vozidla.

Najbežnejšie typy brzdového vedenia

Brzdové vedenia sa delia na dva hlavné typy: pevné a pružné. Pevné vedenia sú zvyčajne vyrobené z ocele alebo medi a sú zodpovedné za prenos brzdovej kvapaliny na dlhšie vzdialenosti vo vozidle. Na druhej strane pružné vedenia, ktoré spájajú pevné vedenia s brzdovými strmeňmi, musia byť schopné odolávať ohybu a zmenám tlaku. Ich opotrebovanie sa zvyčajne prejavuje vo forme trhlín, netesností alebo napučania, ktoré môžu byť dôsledkom dlhodobého vystavenia extrémnym teplotám, vlhkosti, cestnej soli a mechanického poškodenia.

Dôsledky poškodeného brzdového vedenia

Absencia pravidelnej kontroly vedie k poškodeniu brzdového vedenia a k vážnym následkom. V prípade pevných vedení je hlavným nepriateľom korózia, ktorá môže mať za následok rozpojenie systému alebo upchatie prietoku kvapaliny, čo ohrozuje bezpečné brzdenie. Pružné hadice môžu na druhej strane stratiť svoju pružnosť, čo vedie k praskaniu alebo deformácii pod tlakom, čo má za následok zlyhanie bŕzd.

Absencia pravidelnej kontroly vedie k poškodeniu brzdového vedenia a k vážnym následkom.
Foto: youtube.com/@ericthecarguy

Nebojte sa výmeny

Odborníci odporúčajú pravidelnú kontrolu stavu brzdového vedenia pri každej väčšej prehliadke vozidla alebo pri výmene brzdových doštičiek.

Odborníci v servise by mali venovať osobitnú pozornosť akýmkoľvek známkam opotrebovania hadíc, ako sú praskliny, úniky kvapaliny alebo deformácie, ktoré by mohli byť signálom na okamžitú výmenu. Výmena flexibilných a pevných hadíc by sa mala vykonávať v súlade s odporúčaniami výrobcu a s použitím certifikovaných náhradných dielov, aby sa zabezpečila najvyššia úroveň bezpečnosti.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Mýtus alebo pravda: Musíte mať od novembra prezuté zimné pneumatiky? Odpoveď nájdete v cestných predpisoch

Ako dlho vydrží autobatéria?


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Volvo uvedie do roku 2026 na trh 10 nových modelov a aktualizácie existujúcich modelov

25.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@AutoTraderTV). Volvo sa chystá oživiť svoj modelový rad novými modelmi, ako aj aktualizáciami existujúcich modelov. Do roku 2026 uvedie na…

USA by mohli zakázať autá vybavené čínskou technológiou

25.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@USATODAY). Spojené štáty by mohli zakázať predaj automobilov, ktoré využívajú hardvérové a softvérové technológie od čínskych dodávateľov. Ako dôvod sa…

Výrobcovia automobilov žiadajú väčšiu podporu EÚ

25.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@crospotter13). Európski výrobcovia automobilov chcú, aby EÚ prijala opatrenia, keďže dopyt po elektromobiloch klesá. Chcú, aby sa v Európe uvoľnili…

Budú sa airbagy aktivovať aj vtedy, keď sa na prístrojovej doske rozsvieti výstražná kontrolka?

25.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/New Africa). Európsky cestný zákon vyžaduje, aby všetci výrobcovia automobilov vybavili vozidlá predávané v EÚ systémom airbagov. Ide o jeden…

Vodiči, pozor! Od 1. októbra sa mení pravidlo pre zimné pneumatiky

25.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Mickanside). Od októbra vstupuje do platnosti dôležitá zmena týkajúca sa zimných pneumatík, ktorá môže priniesť pokuty alebo dokonca zákaz jazdy.…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov