30.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ford).
Majú napraviť ľudské chyby a nedostatky, ale vodiči ich schopnosti preceňujú. Aktívne asistenčné systémy sa považujú za prostriedok na výrazné zvýšenie bezpečnosti. Sú čoraz účinnejšie, a to ich robí veľmi lenivými.

Foto: youtube.com/@ford
Zatiaľ neexistujú sériovo vyrábané autá, ktoré by sa dokázali pohybovať v premávke bez ľudského dohľadu. Najpokročilejšie modely dokážu výborne udržať auto v jazdnom pruhu, prispôsobiť rýchlosť podmienkam a dokonca aj predbiehať na diaľnici. Dôvera vo fungovanie takýchto systémov sa zvyšuje. A práve v tom spočíva problém.
Štúdia zahŕňala Volvo S90 a model Tesla
Americký IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) a MIT (Massachusetts Institute of Technology) uskutočnili rozsiahly výskum a zistili, ako sa vodiči správajú, keď môžu používať účinný systém s asistenciou vodiča. Štúdia zahŕňala Volvo S90 a model Tesla, s ktorými dobrovoľníci najazdili spolu 12 000 míľ. Počas jazdy sa zaznamenávali nielen dopravné nehody, ale aj činnosť vodiča. Závery nie sú povzbudivé.
Hoci je zákonné – a zdravé -, že vodič by mal mať pri používaní aktívnych systémov vždy kontrolu nad nimi, v skutočnosti vodiči postupom času čoraz viac venujú svoju pozornosť iným činnostiam. Ktorým? Výskumníci na prvom mieste uviedli jedenie, používanie elektronických zariadení a starostlivosť o svoju krásu (t. j. pravdepodobne líčenie). Po mesiaci používania auta bolo percento rozptýleného času jazdy až 30 percent.

Foto: youtube.com/@zfgroup
Zaujímavé je, že vodiči si veľmi rýchlo všimli čas, ktorý uplynie medzi stratou koncentrácie na ceste a začatím vysielania upozornení, ktoré majú upútať pozornosť vodiča. Rýchlo sa tiež naučili oklamať systém, napr. tým, že robili krátke, rýchle pohyby volantom, a hneď ako výstraha pominula, vrátili sa k prerušenej činnosti.
Postupom času sa zistilo, že vodiči čoraz častejšie nedržali ani jednu ruku na volante, keď sa spustila výstraha, a čoraz častejšie dávali ruky z volantu hneď, ako výstraha prestala znieť.
Ak elektronické systémy v praxi nezlepšia bezpečnosť na cestách, bude to chyba ľudí. Nie tí, ktorí tieto systémy navrhli, ale vodiči, ktorí ich zle používajú a prejavujú voči nim prekvapujúcu dávku dôvery.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Tesla v problémoch. Zničujúca správa NTHSA. Všetko je to o nehodách
E-motocykle Roadster od spoločnosti Ola dosahujú rýchlosť viac ako 120 km/h za menej ako 3000 USD
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.