7.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@McLarenAutomotiveTV).
S výkonom 1 258 koní ide o najvýkonnejšie cestné vozidlo značky McLaren v histórii. V roku 1992 položil McLaren F1 základ pre všetky hyperautá. V roku 2012 potom McLaren spôsobil revolúciu v tomto odvetví svojím prvým hybridným hyperautom P1.

Foto: youtube.com/@McLarenAutomotiveTV
Teraz, viac ako 30 rokov po pôvodnom F1, McLaren znovu objavuje tento segment so svojím doteraz najvýkonnejším cestným vozidlom.
McLaren W1 poháňa nový 4,0-litrový V-8 s dvojitým preplňovaním a asistenčnou batériou. Má výkon 1 258 koní a krútiaci moment 988 N.m, vďaka čomu dosiahne čas 0 – 100 km/h za 2,7 sekundy a elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť 217 km/h – rovnako ako P1.
Čísla však hovoria len časť príbehu, aj keď sú pôsobivé
Nový motor – označovaný ako „MPH-8“ – bol skonštruovaný úplne od základu. Dosahuje výkon 916 koní a má najvyšší výkon spomedzi všetkých motorov McLaren, ktoré boli kedy vyrobené: 230 koní na liter. Jeho ľahký blok, tuhé ventilové ústrojenstvo a plazmou striekané otvory valcov mu pomáhajú dosiahnuť červenú hranicu 9 200 otáčok za minútu, zatiaľ čo dve turbodúchadlá twin-scroll ožívajú už pri 2 500 otáčkach za minútu.
K novému V-8 sa pripája „E-Modul“, ktorý pozostáva z elektromotora s radiálnym tokom, riadiacej jednotky motora a 1,4-kilowatthodinovej batérie. K výkonu benzínového motora pridáva ďalších 342 koní a umožňuje McLarenu W1 prejsť len na elektrinu necelých 1,6 kilometra. Lepšie ako nič.
Konštrukcia sa sústreďuje na nový monokokový podvozok
Prekvapujúce je, že nový E-Modul od McLarenu váži len 44 kilogramov. Celková hmotnosť všetkých hybridných komponentov sa v porovnaní s modelom P1 znížila o 88,2 kilogramu. McLaren W1 má suchú hmotnosť len 3 084 kilogramov. To je len o 9 kilogramov viac ako P1.
Výkon a krútiaci moment sa posielajú výlučne na zadné kolesá vďaka elektronickému diferenciálu a to všetko je spojené s osemstupňovou automatickou prevodovkou s elektronickým spätným chodom.
Konštrukcia sa sústreďuje na nový monokokový podvozok McLaren „Aerocell“, ktorý kombinuje pevnú polohu sedenia s nastavením volantu a pedálov a nové „Anhedral Doors“. Integrované sedadlá Aeorcell pomohli McLarenu ušetriť 2,8 cm rázvoru, zatiaľ čo Anhedral doors zlepšujú prúdenie vzduchu cez predné blatníky.

Foto: youtube.com/@McLarenAutomotiveTV
McLaren W1 má hmotnosť len 3084 kg. To je len o 9 kg viac ako P1.
Viac ako 350 hodín v aerodynamickom tuneli
McLaren strávil s modelom W1 viac ako 350 hodín v aerodynamickom tuneli a otestoval viac ako 5 000 jednotlivých bodov, aby sa uistil, že ide o najaerodynamickejší supercar, aký kedy spoločnosť vyrobila.
W1 má zadné krídlo „Active Long Tail“ inšpirované F1 GTR z roku 1997, ktoré zlepšuje odpor vzduchu a zvyšuje prítlak. McLaren tvrdí, že toto auto má „schopnosť meniť tvar“ – a my tomu veríme. Rozdeľovač prúdenia vzduchu na streche (prvý v McLarene určenom na pouličné použitie) posiela čerstvý vzduch do motorového priestoru, zatiaľ čo aktívne predné a zadné krídlo pomáhajú v režime Race vytvárať prítlak 772, resp. 1 433 kilogramov. Celkový prítlak modelu W1 je 2 205 libier.
Jazdná výška v režime Race klesne vpredu o 1,5 palca a vzadu o 0,7 palca, zatiaľ čo dlhý zadný spojler sa po aktivácii predĺži až na 11,8 palca. Pri prudkom brzdení funguje aj ako vzduchová brzda. Tu je jeho vzhľad v akcii:

Foto: youtube.com/@McLarenAutomotiveTV
Pod klzkou karosériou sa nachádza nový systém Race Active Chassis Control III od McLarenu, ktorý je možné konfigurovať v troch rôznych nastaveniach: Comfort, Sport a Race. Kované šesťpiestikové strmene vpredu a štvorpiestikové vzadu s karbón-keramickými kotúčmi pomáhajú rýchlo znížiť rýchlosť W1. Z rýchlosti 100km/h zastaví McLaren W1 na 95 metroch. Z rýchlosti 124 míľ za hodinu mu to trvá len 328 stôp.
Kokpit má 8,0-palcový dotykový displej
Aby sa všetok tento výkon udržal v kontakte s vozovkou, W1 sa štandardne dodáva s pneumatikami Pirelli P Zero Trofeo RS s rozmermi 265/35 vpredu a 335/30 vzadu. McLaren ponúka aj pneumatiky P Zero R na bežnejšie použitie na ceste a pneumatiky Pirelli P Zero Winter 2.
Kokpit má 8,0-palcový dotykový displej s kompatibilitou so systémami Apple CarPlay a Android Auto, ako aj s pripojeniami USB-A a USB-C. A malá polička za sedadlami ponúka až 4,1 kubického metra úložného priestoru vo vozidle.
Cena za tento neuveriteľný výkon? Úctihodných 1 900 000€. McLaren vyrobí len 399 exemplárov modelu W1 a ako sa dalo očakávať, všetky sú už obsadené.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
McLaren potvrdzuje názov svojho nového hyperauta. W1 oficiálne debutuje 6. októbra
McLaren už nie je britský. Bahrajnský fond dokončil transakciu
McLaren je už v úplnom vlastníctve fondu so sídlom v Bahrajne. To by mohla byť dobrá správa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.