8.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Honda).
Je to nielen nepríjemný zvyk pre ostatných vodičov, ale aj nebezpečné správanie na ceste. Niektorým vodičom stačí slabý dážď, aby začali zapínať zadné hmlové svetlá. Možno im pomôže vedomie, že za nesprávne používanie týchto svetiel hrozia pokuty.
V daždi sa prejavia dve chyby vodičov. Prvou je nadmerné používanie zadných hmlových svetiel. Druhou je jazda v automatickom režime, ktorej výsledkom je jazda s dennými svetlami aj v silnom daždi. Ak jazdíme so zapnutými dennými svetlami v hmle, daždi alebo za súmraku, je to nebezpečné a proti zákonom. Trestá sa pokutou. Ktoré svetlá by som teda mal zapnúť v daždi, aby som nedostal pokutu?
Aké svetlá v daždi
Denné svetlá nemôžu vo väčšine situácií nahradiť stretávacie svetlá. Po prvé, denné svetlá vytvárajú svetelný lúč s iným tvarom ako stretávacie svetlá. Po druhé, na rozdiel od iných svetiel môžu svietiť aj vtedy, keď sú obrysové svetlá vypnuté. Štandardným osvetlením vozidla bez ohľadu na stav vozovky sú stretávacie svetlá. Hmlové svetlá a denné svetlá sa môžu používať (voliteľne, nikdy nie povinne) len za určitých podmienok.
Denné svetlá – na čo slúžia a ako svietia?
Ľudia vynašli denné svetlá okrem iného aj preto, aby znížili technické vedľajšie účinky spojené s 24-hodinovým svietením. Nahradením stretávacích svetiel dennými svetlami nielenže šetríme elektrickú energiu, ale aj znižujeme opotrebovanie stretávacích svetiel – žiaroviek, modulov LED, reflektorov, xenónových výbojok atď). Denné svetlá svietia automaticky a ostatné svetlá, ako zadné a predné hmlové, zostávajú vypnuté. (Táto funkcia nemusí platiť pre vozidlá prvýkrát registrované pred rokom 2009.)
Denné svetlá majú veľmi zjednodušený dizajn, pretože neslúžia na osvetlenie cesty. V súčasnosti sa vo väčšine z nich používajú nízkovýkonné LED diódy, ktoré vyžarujú svetlo s vysokým rozptylom. Cieľom je zabezpečiť pomerne vysokú úroveň oslnenia protiidúcich vodičov pri čo najnižších energetických nákladoch (to ovplyvňuje aj cenu svetiel). Počas dňa nepredstavujú denné svetlá žiadne nebezpečenstvo, práve naopak, zvyšujú viditeľnosť vozidla. Avšak, keďže môžu oslňovať ostatných vodičov a pri ich použití zhasínajú zadné obrysové svetlá, je potrebné ich vypnúť, ak sa zhoršia poveternostné podmienky, napríklad pri súmraku, hmle alebo daždi.
Ak jazdíte s dennými svetlami počas hmly (alebo napríklad v tuneli), buď nie ste viditeľní, alebo nie ste dostatočne viditeľní pre tých, ktorí idú za vami.
Aké svetlá používať v daždi a hmle
Môžete a mali by ste zapnúť stretávacie svetlá, čo znamená súčasné zapnutie predných a zadných obrysových svetiel. Prípadne môžete zapnúť predné hmlové svetlá alebo môžete súčasne používať stretávacie svetlá aj predné hmlové svetlá. Vozidlá sú navrhnuté tak, aby pri zlej viditeľnosti zvýraznili svoju prítomnosť na ceste automatickým zapnutím obrysových svetiel spolu s hmlovkami.“
Zadné hmlové svetlá – kedy ich možno použiť
Zatiaľ čo vodič môže zapnúť predné hmlové svetlá len pri zrážkach alebo hmle, používanie zadných hmlových svetiel podlieha prísnejším pravidlám: vodič ich môže zapnúť, ale len vtedy, keď výrazne znížená viditeľnosť spôsobená hustým dažďom, snehom alebo hmlou to vyžaduje. Keď sa viditeľnosť zlepší, musia sa okamžite vypnúť. Keď sa viditeľnosť zlepší, musia sa okamžite vypnúť. Prečo je to tak? Červené svetlo veľmi namáha náš zrak a niektorých vodičov silné červené svetlo áut pred nami až rozčuľuje. Preto červené svetlo vypíname, keď už nie je potrebné.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Kedy prezúvať na zimné pneumatiky? Nezabudnite dodržiavať toto pravidlo
Vaša bezpečnosť je prvoradá. Skontrolujte ho minimálne mesačne
Ako sa vysporiadať so šmykom na vode?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.