11.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@WalkChina).
Slovenskí vodiči považujú každú širšiu, slušnú cestu za diaľnicu. Vodiči často vnímajú dva jazdné pruhy ako povolenie jazdiť rýchlejšie. Obmedzenie 130 km/h na diaľniciach je pre mnohých minimálnou rýchlosťou.
Takmer ako diaľnica – ale nie každá široká cesta je naozaj diaľnica. Mnohé z nich sú takzvané rýchlostné cesty, teda cesty s kategóriou „o stupeň“ nižšou. Začnime však tým, čo majú diaľnice a rýchlostné cesty spoločné.
Existuje pomerne veľa podobností
V prvom rade sú obe cesty určené len pre motorové vozidlá. To znamená, že na nich nie je povolený pohyb pomalých vozidiel, bicyklov a mopedov, poľnohospodárskych traktorov a vozidiel ťahaných koňmi. Chodci na nich taktiež nesmú byť. Diaľnice aj rýchlostné cesty neslúžia miestnej doprave. Počet vjazdov a výjazdov je obmedzený.
Na týchto miestach nesmieš otáčať (okrem križovatiek a vyhradených miest), cúvať, zastaviť vozidlo medzi jazdnými pruhmi ani parkovať na iných miestach ako na určených parkoviskách (okrem núdzových situácií. V takom prípade musíš varovať ostatných účastníkov premávky a čo najskôr odstrániť vozidlo).
Vodiči, ktorí absolvovali vodičský kurz, si pravdepodobne pamätajú, že na diaľniciach a rýchlostných cestách môžete jazdiť rýchlosťou maximálne 130 km/h.
Medzi diaľnicou a “ rýchlostnou cestou “ je veľmi veľa rozdielov
Čím sa teda tieto dva typy ciest líšia? Najviditeľnejšie rozdiely sú samozrejme v značení. Diaľnice sú označené D a číslom cesty. Rýchlostné cesty sú označené R a číslom cesty .
Diaľnice nemôžu mať žiadne kolízne križovatky, zatiaľ čo rýchlostné cesty – v určitých prípadoch – áno. Tým to však nekončí. Na „rýchlostných cestách“ sa križovatky a súbehy vyskytujú častejšie.
Križovatky a súbehy sa na diaľniciach nachádzajú každých 5 km (v zastavaných oblastiach veľkých a stredne veľkých miest alebo v ich blízkosti každé 3 km). Na rýchlostných cestách sú to každých 15 km (v blízkosti veľkého mesta sa vzdialenosť môže znížiť na 5 km).
Rýchlostné cesty majú tesnejšie oblúky a môžu mať aj väčšie stúpania (až do 8 %, zatiaľ čo diaľnice len do 4 %). Okrem toho na nich môžu byť aj semafory.
Na druhej strane pocit priestrannosti cesty umocňujú aj širšie krajnice. Tie sú na diaľniciach široké 1,25 m, zatiaľ čo na rýchlostných cestách 75 cm. Vozovky oddeľujú širšie jazdné pruhy a núdzové pruhy, ktoré majú na diaľniciach šírku 3 metre a na rýchlostných cestách 2,5 metra.
Rýchlostné cesty (R) môžu mať jeden jazdný pruh v každom smere. V takomto prípade je povolená rýchlosť pre osobné vozidlá 90 km/h.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ako vyzerá najširšia diaľnica na svete a koľko má jazdných pruhov
Diaľnica postavená okolo domu po tom, ako sa majiteľ odmietol presťahovať. Ako dom vyzerá | VIDEO
Nóri stavajú podmorskú diaľnicu. Má nahradiť trajekty
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.