Pravidlá, Tipy, Zaujímavosti,

Pokazíte prevodovku pri podradení z 2. na 1. prevodový stupeň?

12.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Motortion Films). Vodiči, ktorí riadia vozidlo s manuálnou prevodovkou, musia byť veľmi opatrní pri radení rýchlostných stupňov. Ak nedodržia určité pravidlá, môžu zničiť celý systém....

12.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Motortion Films).

Vodiči, ktorí riadia vozidlo s manuálnou prevodovkou, musia byť veľmi opatrní pri radení rýchlostných stupňov. Ak nedodržia určité pravidlá, môžu zničiť celý systém. Napríklad, zničíte prevodovku, ak počas radenia podradíte z 2. na 1. prevodový stupeň?

Pokazíte prevodovku pri podradení z 2. na 1. prevodový stupeň?
Foto: youtube.com/@themilesdriven

Autá s manuálnou prevodovkou môžu pre vodičov predstavovať mnoho problémov. A to nielen vtedy, keď je potrebné sa rozbehnúť, ale aj vtedy, keď potrebujete podradiť. Je to preto, že pri manuálnej prevodovke sa musia prevodové stupne neustále radiť nahor alebo nadol v závislosti od rýchlosti, ktorou sa pohybujete.

Je však dôležité vedieť, ako správne podradiť a čomu sa vyhnúť.

Pokazíte prevodovku pri preraďovaní z 2. na 1. prevodový stupeň?

Teoreticky sa podradenie z vysokého na nízky prevodový stupeň vykonáva sekvenčne. To znamená, že napríklad z piateho prevodového stupňa podradíte na štvrtý, potom na tretí a nakoniec na druhý.

Prvým krokom je odlepenie sa z miesta. Môžete sa rozbehnúť aj na 2., 3. alebo dokonca 4. či 5. prevodový stupeň, ale veľmi opotrebujete spojku. Podraďovanie je dobré robiť postupne, ale nie je problém, ak idete napríklad rýchlosťou 60 km/h a podradíte z 5. na 3. Ak však idete rýchlosťou 120 km/h a preradíte z 5. na 3. prevodový stupeň, pravdepodobnosť zničenia prevodovky je veľmi vysoká.

Nepokazíte si prevodovku pri preraďovaní z 2. na 1. prevodový stupeň, ale musíte si dávať veľký pozor na rýchlosť vozidla a otáčky motora.
Foto: youtube.com/@TheEngineersPost

To isté platí aj pri preradení z 2. na 1. prevodový stupeň.

Musíte si dávať veľký pozor na rýchlosť vozidla a otáčky motora. Väčšina áut vám to možno ani nedovolí. Na prvý prevodový stupeň môžete podradiť len pri veľmi nízkych rýchlostiach, pod 10-20 km/h. A musíte byť veľmi opatrní so spojkou. V opačnom prípade by ste mohli poškodiť prevodovku, ak preradíte z druhého na prvý prevodový stupeň.

Ak radíte nižší prevodový stupeň, je dobré si odhadnúť aké otáčky by asi mohol mať motor, na tie otáčky pridať plyn, a následne púšťať spojku. Zníži sa tým trenie a opotrebenie spojkovej lamely. Ak potrebujete prudšie dobrzďovať, dá sa brzdiť aj s pomocou motora. Ktorý pri decelerácii nie je poháňaný palivom ale zotrvačnosťou auta. Dnešné moderné automobily nespotrebúvajú palivo, pri pustenom plyne.

Čo by ste nikdy nemali robiť v aute s manuálnou prevodovkou

Aby ste ochránili svoju manuálnu prevodovku, tu je návod, čo by ste nikdy nemali robiť:

  • počas jazdy nedržte nohu na spojke;
  • nepreraďujte bez poriadne stlačenej spojky;
  • nenechávajte vozidlo zaradený prevodový stupeň, keď stojí na semaforoch alebo v premávke;
  • nepoužívajte prevodový stupeň, ktorý nie je v korelácii s otáčkami motora a cestovnou rýchlosťou;
  • pred zaradením ďalšieho prevodového stupňa motor nadmerne nepretáčajte;
  • nezaraďte 2. prevodový stupeň hneď, ako sa vozidlo pohne;

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Môžete riadiť auto s manuálnou prevodovkou, ak ste chodili do školy na automatickú?

Ktorá prevodovka vám pomôže dosiahnuť lepšiu spotrebu paliva? Manuálna vs. automatická prevodovka

Čo znamená P-R-N-D-S-B pri automatickej prevodovke? Čo sa stane, ak vypnete motor v režime Drive


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Je nové Audi A5 2025 najlepším modelom vo svojej triede? Objavte jeho prelomové výhody!

21.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@guidocars). Nové Audi A5 pre rok 2025 predstavuje výrazný krok vpred medzi svojimi konkurentmi v segmente. Aj keď jeho hmotnosť…

Odhaľte skryté tajomstvá vášho auta: Ako rýchlo opraviť nepríjemné zvuky!

21.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@BudgetMechanicHawaii). Dnes vám prezradím, ako rýchlo a efektívne opraviť neobvyklé zvuky, ktoré vaše auto vydáva. Je to dôležité nielen pre…

Pravda o elektromobiloch: Odhaľujeme mýtus o vyšších nákladoch na opravy!

21.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@YouCarTV). Elektromobily získavajú na popularite, no ich rozmach zároveň prináša množstvo otázok ohľadne nákladov na opravy a typov poškodenia pri…

Predajný fenomén: Dacia Sandero mieri na trón najpredávanejšieho auta 2024 – a nič ju nezastaví!

21.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ByteBuzzInovations). Dacia Sandero si opäť upevnila svoje miesto na vrchole predajných rebríčkov nových áut v Európe a smeruje k tomu,…

SUV budúcnosti je tu: Zoznámte sa s novým Hyundai Ioniq 9 – výkonom šokuje, dizajnom očarí!

21.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@kbb). Najväčšie elektrické SUV od kórejského výrobcu Hyundai oficiálne vstupuje na scénu – a hneď s impozantnou batériou a výkonom…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov